| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema. Părinții mei ma tot cearta și nu ma inteleg. De o săptămână sun împreună cu un baiat, iar acum parintii ma pun sa ma despart de acel băiat deoarece eu sunt la liceu bun si el nu si cica nu e de mine. Au spus ca cine aude diferența dintre liceele noastre ii fac de ras. Cică el nu e de mine. Nu vreau sa il pierd si nici el pe mine. Va rog, ajutați-mă. Seriozitate.

26 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Asa e cand suntem superficiali si avem mentalitatea comunista,antica si punem pret pe lucruril nesemnificative.
Momentan esti minora banuiesc,stai cu ei, mai rezista.
Cand vei fi majora poti sa te muti cu el daca e sa fie ceva serios.
Parca vad ca se plang apoi ca ai plecat si nu inteleg de ce.
Trebuie sa-i faci sa intelega ca tie trebuie sa-ti placa, nu lor.
Dar de, ei sunt mai mari, au trait mai mult pe acest pamant si au dreptate laughing

| Inutarh a răspuns (pentru ROB3RT89):

Înțeleg. Dar ei de ce nu ma inteleg pe mine? Daca eu ma simt bine lângă el. Pe ei de ce ii fac de rusine ca e la un liceu mai slab?

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca ei vad ceva ce tu nu vezi la baiatul ala, ceva care nu le convine.

| Hammurabi a răspuns:

Măi copii, eu nu înțeleg cum naiba ajungeți voi să știe părinții voștrii și când respirați? laughing)
De mine, când am fost de vârsta voastră, nu știau nimic. Nici dacă am prietenă, nici cu cine mă văd, chiar nu discutam niciodată cu ei chestiile astea. Nici ei cu mine.
Iar în cazul tău nu înțeleg de ce trebuie să te expui la modul ăsta, să te vadă părinții pe geam. Sau dacă el îți dă un cadou, de ce trebuie să știe părinții tăi asta?
Dacă nu ești în stare să ai un prieten (nu iubit sau altceva, un simplu prieten) la modul discret, fără să știe tot târgul, probabil că încă ești prea mică. Nu ești pregătită încă pentru așa ceva.
Ce e tâmpenia asta cu "vrei ca ei să te înțeleagă"?
Nu e treaba lor atâta timp cât tu spui că ești cuminte și respecți anumite lucruri pentru vârsta ta.
Dar nu mai tot încerca să obții aprobarea lor pentru toate chestiile nevinovate din viața ta.
Pentru că părinții tăi nu vor fi de acord să ai prieten nici la 20 de ani. Decât poate unul pe care îl găsesc și îl verifică ei. laughing))

| Inutarh a răspuns (pentru Hammurabi):

Mda... Problema e ca sunt foarte stricti... Si ma deranjează asta.

| Rotazi a răspuns:

Esti minora, am vazut. Daca voua va sta mintea la amor si nu la carte, atunci cere-i baiatului sa invete pe rupte si sa se mute la liceul tau cel bun. Asa parintii tai nu vor mai fi facuti de ras.

| Holiday a răspuns (pentru Rotazi):

De ce i-ar cere asa ceva doar ca vrea altcineva? Daca si-ar fi dorit ea asta, sa zicem ca mai avea sens, dar asa...

| Rotazi a răspuns (pentru Holiday):

Pana una-alta, e minora. E in intretinerea si responsabilitatea parintilor. Cand se va intretine singura, va face ce vrea ea.

| Holiday a răspuns (pentru Rotazi):

Hai sa fim seriosi, daca depinzi financiar de parinti asta nu inseamna ca trebuie sa faci doar ce le bubuie lor mintea.

| Rotazi a răspuns (pentru Holiday):

Atat vezi tu? Atunci nu avem ce discuta.

Si daca tu nu intelegi notiunea de educatie ci numai cea de bani, nu mai da sfaturi proaste si altora.

| Holiday a răspuns (pentru Rotazi):

Asta cu banii tu ai adus-o in discutie. "In intretinerea" inseamna ca traieste pe banii lor, asa ca, despre ce naiba vorbim?

| Inutarh a răspuns (pentru Holiday):

Exact... De unde pana unde... Inteleg ca sunt minora si ca inca sunt in casa lor. Dar de unde pana unde si de ce nu ma inteleg si pe mine cand ini gasesc un baiat care sa ma iubească si pe mine?

| Inutarh a răspuns (pentru Rotazi):

Daca imi gasesc si eu pe cineva care ma iubește si pe care il iubesc nu înseamnă ca ne gândim la amor. Amândoi suntem chiar cuminti. Daca am prieten nu înseamnă ca nu voi învață...

| Inutarh a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu voi. Dar ei nu. Am o "verișoara" care e in același liceu cu el si cand ea a intrat la acel liceu, eu am spus ca e liceu slab, nu am de ce sa mint. Dar imi pasa comportamentul lui. E un baiat minunat. M-a sunat pe camera acum, doar ca sa ma vada. Maine facem o săptămână si vrea sa imi dea ceva. Iar eu maine nu sunt acasa. A spus ca luni si restul zilelor ma va duce la liceu si imi da va atunci. Iar eu atunci ce le voi zice alor mei? El a spus ca si daca il certa pe el parintii mei măcar stie ca a meritat. Va roog mult, mai ajutați-mă. Spuneți - mi cum sa fac ca parintii mei sa fie de acord... Nu sa spuna ca ii fac de ras, ca cine aude diferența mare dintre licee o sa ii fac de ras. Va rog. Si va mulțumesc

| Inutarh a răspuns:

Si sunt minora. Si el

| Deni123456789 a răspuns:

Nu îi asculta daca il iubesti fi cu el si ignorai daca te iubesc o sa inteleaga

| Deni123456789 a răspuns:

Parinti tai iti vor binele da impunete si zile ca il iubesti IUBIREA NU ARE LIMITE EA E SUB ORI CE FORMA SI PT ORICINE

| xschatten a răspuns:

Nu au cum să te oblige să te desparți de el. Chiar dacă reușesc în vreun fel, există modalități prin care puteți vorbi sau să vă vedeți. Îți sugerez să încerci să porți o discuție matură cu ai tăi, să le spui despre părțile bune ale relației voastre, iar dacă nici atunci nu sunt înțelegători, ei sune ăia care trebuie să se maturizeze, nu tu.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru xschatten):

Degeaba poarta ea o discutie matura daca parintii tot ca pe un copil o trateaza. Se pare ca pentru ei statutul social este mai important decat parerea fiicei lor.

| Inutarh a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Acum am încercat sa vorbesc cu ei si iar au început sa ma certe, iar acum plang...

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Inutarh):

Nu prea ai ce sa le faci, dupa ce si-au fixat parerea, aproape nimic nu le-o mai poate schimba. Asa gandesc oamenii mai batrani. Daca intr-adevar te trateaza ca pe un copil atunci fii sigura ca n-o sa ia in considerare ce le zici tu daca ei au niste idei fixe. Nu cred ca ar trebui sa mai lungesti subiectul asta cu ei. Incearca sa-l eviti pe cat posibil. Nici sa le zici ca te-ai despartit de el nu-i ok ca daca va vede cineva impreuna poate le da raportul imediat. Si li se pare ca ii face de ras prietenul tau la liceul respectiv poate pentru ca in ochii lor tu ai un statut social mai inalt decat prietenul tau daca esti la un liceu "mai bine cotat" decat al lui. S-or gandi ei ca o fi un om de "speță joasa" daca nu a intrat la acelasi liceu cu tine. In realitate nu stiu cata importanta are pentru ca, sa fim seriosi, nu prea ai mare nevoie de scoala ca sa te duca capul. Ma gandesc ca daca o sa-l cunoasca personal, adica sa-l aduci acasa, poate o sa-si schimbe parerea despre el dar in situatia aia ar fi totul sau nimic pentru ca daca n-o sa le placa de el s-ar putea sa iasa urat.

| Inutarh a răspuns (pentru Subsemnatul123):

L-au vazut de pe geam cand eram cu el. Le-am spus ieri ca, ce, vor sa i-l aduc in casa sa îl cunoască maj bine, sa vada cat de minunat e si cat de frumos se comporta. Au spus ca s-o comporta el frumos si ca o fi minunat, nu spun nu, dar liceul asta. Scoala profesionala. Care nu e de mine.
A spus el ca azi sau maine (azi nu pot...) vrea sa imi dea un cadou (facem o săptămână) si i-am spus ca nu am nevoie si ca alor mei ce o sa le spun si el a spus ca dacă il cearta ai mei, sau 'il bate tatal meu' (firește ca nu se va întâmpla asta', macar stie ca a meritat. Dar eu nu știu ce o sa le spun alor mei. Cu el o sa ma întâlnesc înainte de a pleca la scoala, fara ca ei ea știe...

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Inutarh):

Deci ei realizeaza ca nu este nimic in neregula cu el dar ii deranjeaza foarte mult ca el este la scoala profesionala? O prostie. De ce prejudecatile astea daca sunt si ei constienti ca se poarta frumos cu tine? Cu siguranta le este rusine de gura lumii. Ca daca va vede cineva impreuna o sa se raspandeasca vorba ca " am vazut-o pe fata lui X (tatal tau) cu unu' de la profesionala". Incearca sa eviti subiectul asta cu ei. Oricum nici n-ai de unde sti ca se va purta la fel tot timpul. Probabil orice relatie la inceput este asa.

| minrest a răspuns (pentru Inutarh):

Scoala profesionala nu este liceu. La sfarsit nu se da bac, si nu poti merge la facultate, nici macar la o fabrica de diplome.

| Inutarh a răspuns (pentru minrest):

Nu despre asta era vorba. De la scoala profesionala ai loc asigurat de munca.

| Inutarh a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Mi a oferit si un trandafir si părinții au spus ca drăguț din partea lui. Am mai postat ceva nou. Te poți uita. Mulțumesc