| MellissaOllivia161024 a întrebat:

Bună ziua, am si eu un roman de spus. Am nevoie de sfaturi ca sunt într-o situație dificila. Sunt căsătorită și am un bebeluș mic, vin dintr-o familie cu părinți separați neavând sprijin din partea lor. Toată viața mama a fost o fugitiva si nu a interesat-o de mine și nici nu avea cum sa trăiască cu tata care chiar dacă m-a crescut, o bătea si etc, ca ea nu făcea absolut nimic. Nu i-a plăcut munca, doar sa stea sa mănânce dacă ii face altcineva, dacă nu, moare de foame. Cu tata nu prea mai am relație pentru că s-a tot băgat jn viața mea de familie și soțul nu a mai acceptat. Cu mama nu am avut relație niciodată, nu am avut nici un ajutor nimic din partea ei, iar de când m-am căsătorit nici din partea tatei. Ideea este următoarea : mama a ajuns foarte rău, neplacandui munca, nu are un venit nici de la ajutor social pentru ca treia muncesti. Nu știu cum a trecut iarna asta auzind de la lume și eu. Sunt în străinătate și când am fost în țară de am făcut nunta am fost sa i duc de mâncare și cu altceva nu am putut-o ajuta. Acum, i am propus soțului sa trimitem bani sa plătesc pe cineva sa se ducă zilnic să-i dea ceva de mâncare. Mama are 50 de ani, e tânără, dar nu i-au plăcut mereu lucrurile făcute de-a gata și nu a ajuns nicăieri. Iar după bătăile primite de la tata nu prea mai e bine nici pe plan mintal. Ce ma preocupa este ca ni s au pus socrii în cap ca nu trimitem nici un ban, ca avem un bebeluș mic, stam cu chirie și ca mama nu mi-a făcut în viață nimic și ca nu merita sa l ajut. De moment doar soțul muncește eu ma ocup de bebe, și suntem în aer, vrem sa ne facem ceva al nostru, si din partea socrilor mi s-au scos și ochii ca ai mei nu mi-au dat nimic, și acum trebuie sa muncească copilul lor ca să o tină pe mama în viața. Ma simt vinovată, dar am și o familie pentru care trebuie sa trag. Ce as putea face? fara răutăți va rog frumos. Am nevoie de o vorba buna din partea unor persoane care nu ma cunoaște ca să ma poată judecat, ca la psiholog, va mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Daca sotul tau e de acord sa trimiteti bani atunci faceti acest lucru.
Nu e rau sa o ajutati cu ceva mancare dar daca stiti ca persoana e de incredere si sa fie aceeasi suma in fiecare luna.
In rest strangeti bani sa va faceti un viitor si tu personal trebuie sa nu asculti toate aceste rautati deoarece oamenii se sunt mai presus si judeca/eticheteaza oamenii foarte usor.

| REMiXDJ a răspuns:

E mai ok sa poti sa ai trimi unei persoane de incredere ceva bani mamei tale, totusi este mama ta si ca fata mai ales nu este ok so o lasi pe mama ta sa nu aiba ce sa manance induferent de situatie.Mama este un acel ceva pe care si Dumnezeu ai saruta mana pentru ca da viata.Ai si tu un xopil si trebuie sa te gandesti si invers - ce ar fi daca as fi si eu in situatia mamei? ...Deci o persoana de incredere, ai triniti bani si un comision acolo cat poti din cat castigi jumate sa ai dea bani in mana mamei tale si de jumate sa ai cumpere alimente, mancare, ulei, faina, malai, zahar, cartofi, etc. Ce sa ai faci asta este viata, nu toti pot fi fericiti si toate se trag de la lipsa de bani.

| MellissaOllivia161024 explică (pentru REMiXDJ):

Îți mulțumesc pentru răspuns. Asta este problema, ca muncește doar soțul, bineînțeles ca dacă ar fi doua venituri nu as avea nici o problema. Dar toți spun ca îl termin pe el de munca pentru a o ține pe mama de mancare și toate cele, în schimb neavând nimic de la ea, nici măcar nu m-a crescut. Și eu ma contrazic singura și uneori mi-e mai ușor sa cred ca nu m-a iubit ca să nu mai sufăr asa. Problema s-a vorbit cu soțul, dar s-a băgat tata și ai lui spuand cu ce drept sa trimita el bani, să-și rupă spatele. Dacă nu vrea soțul.ce putere am eu? Nu e ca nu vreau, dar îmi bag ceartă și probleme în familie și nu știu cum sa afrunt situația ca ma gândesc la ambele părți.

| thedarknight a răspuns (pentru MellissaOllivia161024):

Spune i sotului tau sa se puna putin in pielea ta. el cum ar proceda? Spune i asta si soacrei tale! Nu este ok sa o lasi sa moara de foame, indiferent de ce greseli a facut. Fa tot posibilul si ajut o! Este intr adevar o situatie dificila, dar sotul tau ar trebui sa te sprijine...