| Kepler a întrebat:

am un prieten al carui tata este bolnav (are probleme cu inima). Saptamana viitoare se va opera si nu se va termina neaparat bine... Desi acest prieten incearca sa-mi arate ca nu acorda importanta acestui eveniment, se vede clar ca nu e adevarat. De exemplu: sunt in Franta si sistemul de scoala aici e diferit. Nu intru in detalii, dar avea de facut un proiect la Arte Plastice (care este una din materiile lui principale si care va conta mai mult la Bac) acum 2 saptamani si inca nu l-a inceput. Profesoara a spus ca ii va da 0/20 (pe buna dreptate) dar pentru prietenul meu aceasta decizie nu are sens. Nu este deloc prost deci are clar o problema si numai tatal lui imi vine in minte (Precizez ca suntem foarte deschisi unul cu celalalt). Mi se pare admirabil ca incearca sa tina emotiile in el ca sa nu ma ingrijorez dar in mod clar nu este bine.
Deci ma intrebam... ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa las asa? Sa il fac sa se enerveze pe mine ca sa se descarce cu totul? Sau sa ii spun toate frazele de genul "sunt langa tine, te sustin" si lucruri din astea (care nu ajuta neaparat din pacate...)? Sau daca aveti alta solutie mai buna va ascult cu mare placere.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Nu il enerva. Ia-l usor, frazele alea cliseice sa stii ca ajuta putin, chiar daca pe moment nu ar recunoaste. Poti sa-i spui ca poate avea incredere in tine sa se descarce (formulezi cum vrei). Enervatul nu se mi pare o alternativa rezonabila, nu stii cum reactioneaza, poate se supara pe tine si nu iti mai vorbeste deloc.

5 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Aia cu enervatul functioneaza doar in filme, daca nu tii situatia sub control, se si arunca... Fii langa el cand are nevoie de ceva, propune-i sa mergeti la biserica impreuna sa va rugati pentru tatal lui. II trimiteti vibratii pozitive, si lucrurile vor merge bine. E si un grup pe Facebook- puterea rugaciunii, unde, cand cineva are probleme scrie acolo si cine vede postarea se roaga pentru persoana respectiva. Se trimit vibratii pozitive din univers. Vb serios. In astfel de situatii stresul e f mare, uneori simti nevoie sa stai singur, daca are instalata depresia, va simti nevoia sa doarma f mult, sau sa nu faca nimic care sa-l provoace intelectual, pentru ca la unele persoane creierul intra intr-un fel de hibernare, ca sa il faca imun la socuri. Va simti, de exemplu, nevoia sa stea degeaba si sa se uite la tv la sitcommuri pe comedy central. Nu exista ``pe buna dreptate``, mergi si vb cu profesoara in locul lui, zii ca urmeaza o perioada f dificila, si sa il menajeze o luna, 2.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există soluții standard ca să ți le spunem noi.
De obicei, a vrea să ajuți pe cineva în asemenea cazuri, când nu îți cere el ajutorul este inficient.
Foarte delicat, să îl provoci să vorbească el. Să aveți o activitate pozitivă și plină de viață împreună, de exemplu un meci de fotbal, o plimbare, o excursie.

| Yuoia a răspuns:

Depinde de la om la om. Dar faza cu enervatul, nu e deloc buna. Cum se spune mai sus, doar in filmele americane se poate. Asa cum stau zile in sir inchisi undeva si nu merg la toaleta dar nici acolo nu e mizerie.
De ce "se va opera si nu se va termina neaparat bine"?
Inteleg ingrijorarea, dar nu negativismul.
Incearca sa vorbesti cu el si sa-l incurajezi. Chiar dulcegariile alea banale sunt mai bune decat enervarea. Aia ii va sustine temerile. Te va asculta vrand-nevrand si ii va abate gandurile.
Nu stiu daca vei reusi sa-l scoti la activitati cum spune @sadrian (cu mine nu s-ar putea). Dar sa fii mereu langa el si sa-l incurajezi, e mai sigur.

| Kepler explică:

Nu stiu ce sa zic, la tatal meu merge chestia cu furia, daca e suparat din cine stie ce motiv si fac eu ceva gresit, el clar se va descarca cu totul in momentul ala deci mi-am spus ca ar putea fi o idee buna si pentru prietenul meu. laughing

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l cum este, nu poti sa-i schimbi gandirea si felul de a fi orice ai spune tu. Asa a ales sa gandeasca, aia e, e drumul lui.