| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu nevoie de cateva sfaturi daca se poate happy
Am 20 de ani si sunt angajat ca sofer distribuitor la o brutarie de la mine din oras. Paralel, ca hobby imi place sa realizez website-uri si intentionez sa-mi deschid o mica afacere in mediul online.

Problema este ca jobul nu-mi ofera timp! Lucrez 12h/zi iar cand vin acasa am altele de facut. Intentionez sa renunt la job, castig ~1300lei/luna, doar ca daca as renunta, atunci as avea probleme acasa. Mama, nu prea are incredere in ideile astea de afaceri, de fapt, stiti cum e generatia asta ceausista, mergi la munca ca-i mai sigur! Ea imi pune bete in roate, mi-a zis ca daca nu mai merg la munca, nu o sa accepte ideea de a sta toata ziua la calculator fara sa fac nimic (asta este nimic pentru ea) si ca o sa ma puna la treaba acasa.

Nu am nimic impotriva, ca acasa nu este de lucru non stop, doar ca este mai rau caci as lucra 20min la proiect, ma intrerupe 30min sa merg la magazin, ma intorc si mai lucrez 1h iar 20min sa arunc gunoiul si imi pierd ideile si concentrarea.

Ce ma sfatuiti sa fac? Ma gandesc sa-mi iau laptopul, sa-mi aleg un local in oras cu wifi si sa stau toata ziua acolo lucrand la proiect, cu o sticla de suc in fata.

PS: conform planului, proiectul mi-ar aduce un profit intre 1500 si 2500lei pe luna dupa prima jumatate de an de la lansare, deci teoretic, ar merita! Bani de "rulaj" as avea pana ar incepe profitul sa apara + pentru promovare.

Răspuns Câştigător
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Mda, interesanta poveste, daca esti intr-adevar pregatit(cel putin agramat nu esti, de aceea ma si ''agit'' sa imi dau cu parerea), sunt de acord cu tentatia de a incepe ceva pe cont propriu, iar daca planul tau este studiat, viabil, ai pregatirea profesionala necesara...merita sa incerci, industria IT este baza societatii de azi.
Acum problema este ca atata timp cat locuiesti cu parintii, indiferent ca esti major va trebui sa te supui regulilor casei.Varianta cu sa te duci intr-un local de dimineata pana seara, si mama sa stie ca nu mai lucrezi si stai in bar pe calculator iar va produce discutii.
Oricum nici unul din cazurile in care iti lasi locul de munca si vei continua sa locuiesti cu parintii nu va fi o optiune fericita, vei avea divergente si discutii aprinse, pana la ce limita tu stii, eu nu stiu cat de conservatori sunt ai tai.

Singura solutie pe care o vad eu, in cazul in care ai ceva bani pusi deoparte, curaj, si daca ai maxima incredere in tine ca poti realiza singur acest plan(te-as felicita daca duci pana la capat ideea si reusesti), este sa te muti.
Cauti in orasul tau o camera intr-un apartament cu mai multe persoane(studenti in general), este cea mai ieftina varianta de chirie.Este modul cel mai clar in care iti poti lua viata in piept.
Daca ai curaj si incredere se poate.
Succes

| SilverStar a răspuns (pentru Maria_Elena_Chirca_1991):

La mine in oras nu se gasesc astfel de camere decat in camine special amenajate pentru familisti, unde eu nu prea am ce cauta, ca-i o singura camera in care stau 4 persoane, in general sotu, sotia si 2 copii. Pe langa asta, nimeni nu te gazduieste pentru 1 luna (2 sau 3), caci mai mult ii incurci. Ma gandeam ca poate primesc o solutie mai domestica de a-mi convinge mama ca prin asta, as avea potential de reusita happy dar na... mai astept! Multumesc pentru raspuns!

| e1xtz a răspuns (pentru SilverStar):

Nu ma pricep la domeniul IT...stiu ca cei pregatiti castiga bine.
In acest caz nu poti face decat sa incerci sa lucrezi in putinul timp liber care il ai seara pana la somn plus zilele libere. Daca vezi ca se intrezareste vreo reusita incerci sa iti convingi familia.Solutie ''domestica'' pentru a-ti convinge mama nu iti putem da noi, nu o cunoastem, nu ii cunoastem limitele si in ce mod o poti ''inmuia''. Asta tine de tine, tu o cunosti cel mai bine, dar in general nu sunt usor de induplecat oamenii cu idei fixe.Succes in tot oricum, esti tanar si se poate.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea merita daca nu ai sponsori sa te sustina

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Daca stii exact unde doresti sa ajungi vei gasi cararile ce te vor conduce acolo.

| Admunssen a răspuns:

Inca nu ar fi momentul sa lasi jobul existent. Nu e chiar asa usor cu crearea paginilor WEB cum pare a fi. Stiu, e frumos, dar nu usor. Iar pe un Laptop intr-o crasma, nu poti face mare lucru.

| SilverStar a răspuns (pentru Admunssen):

Stiu ce inseamna crearea de pagini web si stiu cat este de greu, altfel nu m-as mai plange tongue ideea este ca am nevoie sa fiu doar eu si cu mine cateva ore pe zi, concentrat pe ceea ce vreau sa fac, fara sa fiu intrerupt. De aceea nu stiu cum sa o conving pe mama sa ma lase in lumea mea vreo 6-8h/zi!

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns (pentru SilverStar):

Nu e o idee buna sa renunti la serviciu. Rezolva-ti treburile care ti se cuvin una dupa alta pana la o anumita ora, apoi spune-i ca ai treaba. Aloci mai putin timp decat ti-ai propus, insa este un pas inainte.

| bunulrau a răspuns:

"Socoteala de acasa nu prea se potriveste cu aia din piata" ai putea pune niste link-uri la cateva site-uri pe care deja le-ai "lansat"?