| EpicWIN a întrebat:

Buna Ziua! as dori sa stiu si eu care este varsta minima legala de adoptie a unui copil? ( Varsta Adoptantului )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "adoptant", doar adoptat(copilul) si adoptator (persoana majora ori familia care adopteaza). Varsta minima a adoptatorului trebuie sa fie de 18 ani(aceasta este varsta cand persoana fizica are capacitate deplina de exercitiu) si sa existe o diferenta de 18 ani intre adoptator si adoptat, in cazuri speciale se poate admite si diferenta de 15 ani, conform art.9 din L.273/2004 citez:
"ART.9.(1) Pot adopta numai persoanele care au capacitate deplinã de exerciţiu şi care sunt cu cel puţin 18 ani mai în vârstã decât cel pe care doresc sã îl adopte.
(2) Pentru motive temeinice, instanţa judecãtoreascã poate încuviinţa adopţia chiar dacã diferenţa de vârstã dintre adoptat şi adoptatori este mai micã de 18 ani, dar în nicio situaţie mai puţin de 15 ani." Numai bine!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Din ce știam eu dar poate au modificat legislația cel care adoptă, trebuie să fie un adult iar între ei să fie o diferență de minim 18 ani. Deci ca să adopți / iei în adopție un copil de 10 ani trebuie să ai cel puțin 28-29 de ani.