| livia_6314 a întrebat:

Ati simtit vreodata ca ati jignit un om din gluma? Ati simtit sentimentul acela de frica? Ce ati facut sa scapati de el?straight face

Răspuns Câştigător
| Dnse a răspuns:

Am simtit. E penibila faza.Pai in primul rand i-am spus ca daca l-am jignit nu a fost cu intentie si imi pare rau iar la urmatoarele conversatii am gandit iainte sa scot ceva pe gura.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mi s-a intamplat de cateva ori sa merg cam departe cu ironiile. Mie imi plac oamenii ironici si autoironici si deseori fac greseala sa cred ca multi gusta o ironie mai mult sau mai putin fina. Cand am simtit ca am calcat o limita, m-am simtit prost si mi-am cerut iertare. Cu replici de genul " Cred ca am mers cam departe. Iarta-ma daca te-am jignit, nu am vrut". Nu mi s-a intamplat niciodata sa simt frica (frica de ce? ca se strica relatia sau la ce te referi?) sau sa nu fiu iertata atunci cand mi-am cerut scuze. Cred ca cel mai bine e sa ii spui omului, in momentul in care iti dai seama si regreti, ca regreti. Daca esti sincer, va simti si va aprecia gestul tau.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Da s-a întamplat fara sa-mi dau seama sa jignesc pe cei din jurul meu.Nu am avut un sentiment de frica, realitatea este ca acel pe care l-am jignit si-a schimbat comportamentul fata de mine, ma evita tot timpul.Era clar mi-am dat seama ca am gresit. Ce am facut? I-am cerut scuze explicandui ca nu a fost cu intentie.

| Linda a răspuns:

De ce frica? Te-a amenintat ca vor fi consecinte fizice? Iti ceri iertare, spui a iti pare rau ca l-ai suparat si asta e. Citat din Tatal nostru: cine nu iarta nu va fi iertat.

| Gabry a răspuns:

Da, mi s-a intamplat! Si m-am dus la acea persoana si mi-am cerut scuze!

| albastrel a răspuns:

Frica? pai de ce frica? daca am jignit pe cineva si mi-am dat seama apoi imi cer scuze si gata big grin

| Dan a răspuns:

Am incercat sa ma impac cu persoana, dar nu am reusit...

| sorin a răspuns:

In nici un caz de frica, poate doar de sentimenul de a-i cere scuze.

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Ii poti cere scuze si sa ii spui ca nu ai facut-o intentionat si nu ai vrut s-o jignesti!

| livia_6314 explică:

Phisoloaga raspunsul tau m-a uimit esti o persoana cu mult respect! Felicitari!

| livia_6314 explică:

Hargioc, vad ca sti ce simt anumite persoane dupa intrebarile lor! Da asta simt... Dar nu inteleg ce raspuns imi dai...
albastrel-alinu stiu multumesc pentru raspuns! Te invidiezhappy
Cadariu. D imi cer scuze pentru acea persoana sper sa nu fi fost prea apropiata.
Stefan, raspunsul tau a fost printre cele mai bunehappyMultumesc!

Imi cer scuze, dar nimeni nu mi-a dat un raspuns concret. Dar e si vina mea nu am pus intrebarea corect.Trebuia "Ati simtit ca ati jignit un om din gluma? Apoi ati simtit sentimentul acela de teama suferinta? Nu v-ati cerut scuze si acum regretati.Cum scapati de el?"asa trebuia! Orcum va felicit pe toti! Greseala meastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de frica.Mai degraba un sentiment de vinovatie c-ai provocat suferinta...