| anonim_4396 a întrebat:

Cam de o săptămână am început să vorbesc cu un băiat. Am ieșit o dată, totul a fost foarte spontan. Întâlnirea a decurs surprinzător de bine. Băiatul are multe calități, chiar am simțit o conexiune așa, lucru ce nu mi s-a mai întâmplat până acum în realitate. De atunci vorbim zilnic, o să ieșim peste câteva zile pentru că momentan sunt plecată în alt oraș. Totuși, e o chestiune care mă cam macină puțin, mai ales după conversația telefonică pe care am avut-o aseară. El este o persoană religioasă, merge în fiecare duminică la slujbă, pe când eu nu. A adus in discuție câteva concepții religioase și m-am simțit cam prost pentru că nu putem aprofunda subiectul(n-am citit nicio carte religioasă sau ceva). Aseară am încercat să mă "documentez" puțin și efectiv n-am putut reține mare lucru. Ideea e că-mi place să-l ascult pe el în legătură cu acest subiect, dar nu-mi place că eu nu prea am multe de spus. Credeți că pe viitor, dacă va fi ceva serios între noi, lucrul asta va afecta cumva comunicarea dintre noi?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De afecat, nu stim daca il va afecta. Dar pot sa zic ca nu ar trebui sa afecteze.

In primul rand, conceptia fiecaruia despre religie, nu ar trebui in mare, sa va indeparteze. Tu esti asa cum esti, este ok. El poate sa mearga la biserica. Si asta este ok. Daca el se desparte de tine, exact pentru acest pretext... ca nu stii anumite lucruri despre religie, este absurd.

Iti place sa iti zica el asta, acest lucru este frumos. Spune-i si lui asta. Sunt sigur ca se va bucura. Nu trebuie sa te schimbi tu in totalitate pentru el. Nu trebuie sa te simti prost pentru ca nu ai aprofundat subiectul. Adu si tu in discutie ceva ce nu poate el sa aprofundeze. Este acelasi lucru. Cand va iubiti si sunteti indragostiti unul de altul, nimic nu ar trebui sa mai conteze big grin. Asta daca, desigur, o sa stati impreuna mereu. Dar nu se stie ce o sa fie. Asa ca... mergi inainte. Continua sa faci ce faceai si pana acum.

Sunt sigur ca o sa va intelegeti foarte bine.

Imi pare rau ca nu putem sa iti dam un raspuns clar, dar asta depinde de voi. Intelegerea este foarte importanta. Si comunicarea. Vorbeste cu el despre asta big grin

Bafta!

| Agnes21 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc frumos, Bogdan! happy Comunicarea e cheia, într-adevăr. Pot să-ți spun că vorbim foarte deschis și sincer unul cu celălalt. Nu se pune problema să fie vreun fanatic religios sau să vrea să-mi impună mie anumite lucruri. Lucrurile merg prea bine între noi, nu știu cum să mă exprim exact în cuvinte, simt că ne cunoaște de-o viață, că în sfârșit ne-am regăsit( noi ne-am mai întâlnit de vreo două ori, dar nu ne-am remarcat unul pe celălalt). De asta am și pus întrebarea, mi-ar părea foarte rău dacă nu am mai vorbi. Până acum am fost sceptică în legătură cu toate astea. Ei, acum îmi doresc ca fiecare om din lumea asta să aibă măcar o dată în viață starea asta pe care o am eu acum. Poate chiar mai amplificată!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Agnes21):

Chiar ma bucur sa aud asta big grin

Numai bine!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de gradul lui de fanatism religios. Acesti oameni sunt foarte periculosi si persuasivi. Iti intra sub piele si apoi te subjuga si te prostesc. Uita-te la cele ce se marita cu arabi sau la cei ce-si zic pocaiti. Nu vad decat in fata precum caii. Femeile maritate cu arabi incep, in momentul doi, sa poarte hijab (niqab, burqa sau sitar cum vrei sa-i zici), apoi le duc in tara lor si multe abia reusesc sa scape ele de chinurile de acolo. La pocaiti le poarta doar cu batic pe cap dar barbatu-i sef si nu misca nimic in casa fara voia lui. Un fel de patriarhat modern. Si sotia mea se duce la Biserica dar este strict treaba ei. Eu sunt crestin dar nepracticant. De ce? Am citit Biblia si carti religioase cand eram de peste 14 ani. Am comparat cu stiinta si nu cred ce scrie in Biblie. Cred ca exista Dumnezeu dar nu cred ce spun cartile israelitilor, Biblia noastra, Coranul musulman (l-am citit), etc.
Concluzia: vezi cat de fixist este si ia masuri in consecinta! Pana si Dumnezeu a fost cociliant (dupa spusele Bibliei) si l-a trimis pe fiul lui sa indrepte lumea. Daca el este rigid (neconciliant) inseamna ca are o probleme si se crede un mic dumnezeu.

| StrongHeart a răspuns (pentru Salontanul):

Daca omul e credincios si se duce duminica la biserica, gata e fanatic religios si trebuie comparat cu musulmanii sau pocaitii?
In ziua de azi trebuie sa iti ascunzi credinta ca automat te catalogheaza oamenii ca fanatic, periculos si persuasiv.

| Salontanul a răspuns (pentru StrongHeart):

Ori n-ai citit tot, ori n-ai inteles ce ai citit! Oricum nu ti-am raspuns tie. Sa fii sanatos!

| StrongHeart a răspuns (pentru Salontanul):

Salontanul a răspuns (pentru StrongHeart):

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, va afecta tare mult, dar nu din punct de vedere al conversațiie, ci al traiului în comun. Să te clarifici cu el, dacă te va obliga sau nu să treci la religia lui, să mergi la biserică cu el, etc, căci din asta pot să rezulte foarte multe neînțelegeri și suferințe de ambele părți.

| Agnes21 a răspuns (pentru sadrian46):

Suntem amândoi creștini ortodocși, deci nu e vorba de religii diferite.

| sadrian46 a răspuns (pentru Agnes21):

Păi dacă nu e asta, lasă-l pe el să povestească. Subiectul e prea vast ca să te pui la punct în două zile. Citește Biblia.

| Sofer a răspuns:

Important e sa va înțelegeți în relatia pe care o sa începeți sau ați început-o deja.

| Nemessys a răspuns:

Depinde.
Poate sa va afecteze relatia daca si el te pune sa practici aceste lucruri.
Ca relatia sa mearga bine, trebuie ca fiecare sa-si vada de treaba lui si sa va impuneti unul altuia sa faceti ceva ce nu vreti.
Adica, daca el se duce in fiecare duminica la biserica, nu ar trebui sa te oblige si nu ar trebui sa-l deranjeze cu nimic treaba asta. Nu ar trebui sa aiba vreo problema daca s-ar duce singur.

| Werrich a răspuns:

Bună Agnes, sa înțeleg ca ești ateista sau doar nepracticanta? Am avut o relație cu o fată ateista și m-am despărțit de ea.

| Agnes21 a răspuns (pentru Werrich):

A doua variantă.

| StrongHeart a răspuns:

De ce ar fi o problema?
Adica poate si tu ai un subiect despre care stii mai multe decat el si ar fi interesat sa afle mai multe.Doar fii sincera cu tine si cu el, cand nu stii ceva, nu te preface ca stii, nu e rusine sa nu stii, e rusine sa nu vrei sa afli mai multe.Viata e un proces de invatare.

| IAR a răspuns:

Daca tii cu adevarat la el si el la tine, nimic nu mai conteaza chiar daca stati si va uitati unul la celalalt fara sa ziceti nimic.