| Alex29061992 a întrebat:

Buna Ziua! cateva persoane imi cunosc situatia. pe scurt sa nu mai explic totul, am avut o relatie pe care toata lumea o numea (relatie toxica) eu am fost genul de baiat care mi-a placut munca, mi-a placut curatenia etc, ea a fost o persoana buna la inceput, de la sex pana la prietena, e vreo 2 aproape 3 ani totul s-a schimbat, sex din cand in cand( au fost perioade de 9 luni, 3 luni si tot asa fara sa facem nimic)am trecut si peste asta. nu se ingrijeste personal, nu are grija foarte mare de casa sau de mine, nu vreau sa intelegeti ca mi-am luat sclava! eu mi-am luat femeie nu sclava sa faca totul pentru mine, am facut orice pentru ea,am renuntat la prieteni, familie doar ca sa o fac fericita, in fiecare vineri ii luam un buchet de flori, o ciocolata, un cadou.
de 2 luni se comporta si vorbeste ciudat, e alta fata ( precizez ca nu iese din casa aiurea nu intarzie de la munca) a decis sa ne despartim si fiecare pe drumul lui, dar eu nu pot sa ma gandesc la binele meu ( tin sa precizez ca am fost si la spital am avut probleme cu inima din cauza stresului si a supararii) ma tot gandesc la binele ei, (suntem amandoi in strainatate locuim intr-un apartament dar ea nu isi poate permite sa stea singura ci va trebui sa se muta in casa cu altii) si ma tot gandesc peste cine va da, daca o sa profite lumea de ea, daca o sa dea peste un baiat care isi bate joc etc, ea nu are nici un prieten absolut pe nimeni aici
cum pot sa trec peste? cum sa fac sa nu ma mai gandesc la binele ei si la ea, am o frica ca am sa raman singur ( prietenii si familia imi spun ca sunt un prost, ca eu niciodata nu am avut probleme cu fetele, de vreo 3 ani tot imi spun sa o las ca nu e de mine si ca merit ceva mai bun ) ajutati-ma va rog, am ajuns in stagiu care iau calmante doar sa imi fie bine

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu ai inteles nimic din celelalte raspunsuri primite, la aceeasi intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Te rog sa citesti toate cele 40 de raspunsuri de la noi, primite la aceasta intrebare, acum 8 zile!

https://www.tpu.ro/......elatia-in/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te mai gindi atita la binele ei. Ai picat deja de prost. Stiu ca e a naibii de greu, dar ar fi cazul sa constientizezi asta. Ura si la gara. Ai o viata intreaga inainte.

| Emma30555 a răspuns:

Tu nu trebuie sa te gândești la ea ci la tine, ea nu e proprietatea ta nu e copilul tău, amândoi sunteți oameni liberi și fiecare are dreptul la fericire. Voi nu sunteți fericiți împreună iar tu pare ca ai făcut o obsesie pentru ea, deși ești conștient sau nu ți place de ea asa cum este ea totuși nu vrei sa o lași sa plece. Îți faci griji inutile pentru ea, asa cum a trăit singura pana sa te cunoască pe tine asa va trai și de acum încolo, pana sa te cunoască pe tine acum 3 ani, nu se descurca, nu știa sa se ferească de profitori? La fel și tu cum ai trăit fără ea toată viata ta pana acum 3 ani la fel vei putea trai și de acum înainte. Da ți o șansă și eliberează te, stai o perioada singuri apoi cauta alta fata, da ți o șansă să fii fericit. Îți creezi singur toate temerile, ai făcut centrul universului tău din aceasta relație și nu este bine, mergi înainte, e bine sa închidem o ușă ca să ni se deschidă alta. Tu nici măcar nu stai cu ea din iubire ci din lașitate. Ți e frica de singurătate. Dar mai bine singur decât nefericit, în plus o sa găsești pe altcineva, nu poți sa stai cu cineva doar de frica asta, e o greșeală, îți pierzi timpul și îl pierzi și le al ei. Oamenii se despart și la 40 de ani și nu mai le este frica ca nu își vor găsi pe altcineva

| Alex29061992 explică (pentru Emma30555):

Ideea e ca eu sunt primul ei prieten, ne-am cunoscut in Romania, lucram la un bar si de acolo a inceput totul si amandoi am venit aici pentru un trai mai bun. si au trecut 6 ani de atunci

| Emma30555 a răspuns (pentru Alex29061992):

Am înțeles sunt 6 ani nu 3, dar tot aia e, crede ma, se va descurca fără tine și tu fără ea, noi oricum nu putem controla unele lucruri ca asa e viata, poate ea se va întoarce acasă dacă nu o sa ii placa, are părinți, are cine sa ai facă griji pentru ea, nu e datoria ta atât timp cât va doriți sa va despărțiți, tu ești conștient ca poate e mai bine asa doar ca nu ai curajul sa faci pasul asta și poate are ea curajul sa facă acea pas

| Jus7t a răspuns:

Dacă tot ești în străinătate folosește și tu banii ăia ca să mergi la un psiholog.

| Annaaaaaa5115 a răspuns:

Ajutorul unui psiholog ar fi cea mai buna alegere.

| Alex29061992 explică:

Da ...am aflat adevarul. m-a inselat cu seful ei