| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua cine imi explicati exzact legea "corupere de minori" as vrea sa stiu la ce se refera exact adica daca nu m-am atinis de o minora si nu am avut contact sexual am avut doar o relatie sentimentala nimic mai mult ne-am vazut de cateva ori si ne-am sarutat atat pot intra la corupere de minori? nu am avut nici un fel de contact sexual cu ea. tatal ei m-a sunat de vreo 3 ori si a spus sa o las in pace da nu m-am tinut de cuvant pentru ca imi placea de fata lor nu i-am dorit niciodata raul nu am abuzat in nici un fel de ea, mama ei m-a vazut joi ca am mers la pregatire cu ea nea urmarit si eu am fugit ca sa nu ai fac mai mult rau fetei seara m-a sunat tatal fetei si mi-a spus ca ma da la politie, a doua zi am fost chemat la politie am vorbit cu domul de acolo mi-a explicat care e situatia si mi-a spus ca parinti minorei vor sa faca plangere impotriva mea sa ma gabe la corupere de minori desi nu cred ca pentru un sarut pe gura obraz pot intra la corupere fata a fost de acord sa ne vedem nu am obligato sa iasa.am crezut ca dupa ce am fost la politie parinti ei nu vor mai zice nimic dar mau sunat dupa 3 ore cred si mama ei ma jignit urat iar tatal ei ma injurat m-a amenintat cu moarte a spus ca ma nenoroceste ca ma cauta daca ma intilnesc cu el pe drum ma calca cu masina. tatal ei este jandarm dar nu cred ca are dreptul sa ma ameninte injure sau jigneasca Am inregistrat tot pe telefon a spus tatal ei ca ma calca cu masia ca ma omoara ma injurat a spus ca vine la mine la munca si ma bate.iar mama ei ma jignit fara nici un drept si i-am spus sa nu ma mai jigneasca ca nu are nici un drept si mi-a zis ceva de genul " iaute ungurul are drepturi" adica ce daca sunt de la tara nu mai am nici un drept! am inregistrarea pe telefon ce ar trebui sa fac in caz de vor face plangere impotriva mea, nu am avut nici un fel de contact sexual cu ea si asta se poate dovedi foarte usor la ginecolog, Vreau sa stiu ce pot face? as vrea sa merg sa depun plangere impotriva lor pentru ca mau amenintat si jignit.iar eu nu cred ca intru la corupere de minori daca fata a fost de acord sa iasa cu mine.eu sunt major stiu ca nu ar trebuie sa umblu cu fete de 14 -15 ani.dar nu am avut niciodata intentia sa o corpup sa se culce cu mine. vreau sa stiu ce pot face cum ma pot apara sincer imi este frica de tatal ei dupa ce a zis am inregistrat toata conversatia pe telefon in plus si-au batut fica au facuta"curva" au spus ca ai taie capul daca nu invata o tin in casa si nu o lasa deloc afara nu are voie sa iasa din casa. multumesc din suflet pentru ajutor si fara jigniri va rog sad dau funda celui mai bun raspuns

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Parcă mai ai o postare asemănătoare sau confund eu?
Este art. 202 C.p. (Cod penal).
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-202-cpen
Pa, pa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Legiuitoarea):

A pus vreo patru sau cinci cat am numarat eu pana acum.

evenso
| evenso a răspuns:

Buna,
Am mai citit postarile tale referitor la acest caz, sa stii ca termenul folosit de "Corupere minor" se refera la coruperea sexuala de minor, care este caz penal, dar tu nu intrii in acest caz, pentru ca un sarut pe gura nu este o infractiune ( cel putin asa stiu, am cautat mult sa stii, dar nu am gasit lege care ar pedepsi asta chiar daca ea are 14 ani si tu deja esti major).
Eu in locul tau, as cere ajutorul de la parintii mei si m-as duce la un avocat sa povestesc cele intamplate si sa ma sfatuieasca.
Cine stie, poate te sfatuieste sa faci si tu o plangere, dupa cate stiu la cazurile penale sa ia in considerare dovezile audio/video.
Daca ai si martori ( la amenintarile lui tata fetei ) cu atat mai bine, poate vei avea nevoie de asta.
Sa stii ca trebuie sa te mai pregatesti pentru ceva, sunt unii parinti atat de inraiti incat obliga pe fiica lor sa minta la politie / instanta in unele cazuri, sper sa nu fie si cazul tau.
Deci ai grija sa ai in mana orice dovada ce poate demonstra nevinovatia ta, cu toate ca in mod normal, acuzatorul trebuie sa dovedeasca vinovatia celuilalt.

| Randal a răspuns (pentru evenso):

Stiu sunt acuzat pe nedrept si nu pot sta cu mainile in buzunar fara sa fac nimic imi pare rau de fata lor tin la ea dar daca parinti lor chiar au vrut sa faca asta eu nu am ce face pentru amenintari tatal ei poate primi in cel mai bun caz doar amenda si cel mai rau inchisoare un an nu stiu ce trebuie sa fac sincer au spus ca sunt chemat si in oras la politie sa dau declarati :| pentru ce? as face bine daca as erge si as depune plangere si eu ca am fost amenintat? uitati legea http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-193-cpen

| evenso a răspuns (pentru Randal):

Ceea ce au spus ei nu are mare relevanta, poate vroiau doar sa te intimideze.
Ca sa fi lamurit cat mai repede si bine, trebuie sa te duci la un avocat sa iti spuna care este situatia si ce ai de facut.
Altfel poti intreba de 1000 de ori, te enervezi si tot nu vei stii cu certitudine care este situatia ta.

| Mαяуßăăღ a răspuns (pentru Randal):

Asa e. dar punete in locul fetei puppy dog eyes cat de speriata trebuie sa fie acum si cat regreta ca sa ajuns aici. Si oare cat de mult isi doreste sa se termine odata balamucul asta. >.< Dar acum si tu ai dreptatea ta, nu trebuie sa te lasi calcat in picioare sub nici o forma puppy dog eyes. si privind altfel lucrurile, gandeste-te daca ti mai mult la fata lor decat la orgoliu. puppy dog eyes

| Randal a răspuns (pentru Mαяуßăăღ):

Crede-ma mau jingit rau de tot fara sa stie prin ce am trecut sau situatia mea stiu ca fata lor va suferi, ei nu stiu ca tatal meu a facut atac celebrar vascular si a paralizat pe jumate si nu a mai putut munci a stat prin spitale si mama sa chinuit cu un salar amarat sa ne creasca si eu nu am mai avut posibilitatea sa continui scoala am ramas cu 10 clase acum muncesc si vreau sa continui scoala.ea aspus ca sunt dobitot si ca atat ma duce capul cu 10 clase. sa vada si ea cum e sa te chinui ca data viitoare sa judece inainte sa jigneasca pe cineva

| Mαяуßăăღ a răspuns (pentru Randal):

Inseamna ca nu merita sa-ti bati capul pentru ea. oh go on Pare genul obisnuit de fata proasta happy Fa ce trebuie facut daca te mai cheama la politie, doar esti nevinovatwinking Ar mai trebui sa le tai din limbawinking Si cat despre fata lor, nu trebuie sa-ti bati capul cu o fata care nu tine la tine cat ti si tu la ea. tongue

evenso
| evenso a răspuns:

Inca ceva, iti recomand calduros in interesul tau, SA NU CAUTI PE FATA SUB NICI O FORMA!
Probabil tata fetei se asteapta la asta si iti poate pregati o surpriza neplacuta, mai bine sa nu-i dai ocazia.

| Mαяуßăăღ a răspuns:

Nu au ce-ti face. Nu ai avut contact sexual deci n-ai facut nimic. Dar mai bine ai incerca sa o uiti pe acea fata pentru ca parintii ei nu par a fi niste persoane prea intelegatoare, iar daca ai face plangere, ai inrautatii si mai rau situatia. Inspecial relatia dintre ei si fica lor. Ea o sa aiba cel mai mult de suferit sad Daca o iubesti ai putea sa stai departe. Sfatul meu :-s

| Randal a răspuns (pentru Mαяуßăăღ):

Si sa sufar eu pentru ea sad? nu cred, si ea ar fi putut face ceva stiu ca sunt parinti ei dar ea a tacut din gura nu a scos un cuvant atunci cand parinti ei mau amenintat jignit. toata vina a cazut asupra mea pentru ca ea nu a zis nimic