| 12345678o a întrebat:

de ce părere sunteti cand bărbatul lucrează dar femeia însărcinată stă acasă și mereu este criticată că nu lucrează căci el aduce bani în casă și datorită la asta soția este obligată să se preocupe de toate treburile casnice, să meargă la medic, la cumpărături, să gătească, să strangă din urma lui si rugandu-l odată să șteargă măcar masa din urma lui el zice ca ce lucru mai am eu de facut, ca asta e obligația mea ..ca ce fac asa greutate mare si asa stau acasa..acum ca suntem in carantină de o lună în general nu se preocupă de nimic..strang ca din urma unui copil...ma gandesc că după sarcină ma voi simți și mai neajutorată..cunosc bărbați care se implica sa ajute nevasta sa nu se obosească, o încurajează, cum as putea să-l fac si eu să mă înțeleagă, să nu ma aprecieze ca pe o slugă?

26 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Eu nu inteleg de ce stati in relatii daca nu sunteti fericiti si impliniti.
Daca ai avut un servici pana in perioada sarcinii, esti in prenatal acum.
Daca nu, o poti face dupa.
Va trece si virusul pana atunci.
Nu ai si nici nu vrei si doar te plangi? In cazul asta are dreptate intr-un fel...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tu esti sotia... la cum scrii, sper ca sotul e mai rasarit si nu e zilier sau mai stiu eu ce pe-acolo. Oricum, din ce zici tu se pare ca nici unul nu sinteti prea rasarit la minte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ma scuzi pentru ce am zis mai devreme, aveam impresia ca esti din partea asta. Daca esti de peste Prut, in cazul asta scrii ok. Citeva greseli minore avand in vedere cita rusa v-au bagat pe git... parerea mea e ca asta care te-a inseminat e un dobitoc sinistru.

| Freya1 a răspuns:

În general e de rahat ca un bărbat să spună asta către o femeie.Nu spune nimeni ca o femeie nu trebuie să aducă bani in casa, dar daca esti bărbat în adevăratul sens al cuvântului nu ii reproșez ca muncești.In fond si daca nu era cu tine tot trebuia sa muncească sa se întrețină, tot trebuia sa muncească și să plătească facturi, un bol de mâncare ii dai si la un sărac sau la un caine si nu ii scoti ochi.Nu cred ca te tine numa in "versace si guci " sau mananci numai somon fume din bani lui sa fim seriosi.
Păcat de tine ca ai luat un asemenea om si ca ii mai faci si un copil.Dar parerea mea e ca nu ar mai trebui sa strângi după el sau sa il mai bagi in seama.Gateste,baga o mașină la spălat, asterneti un pat ca sa dori igienic si lasale toate asa.Sau strânge ale tale si lasale pe ale lui asa cum sunt până ajung la tavan, pur si simplu nu le mai face si ignora-l cand iti reproșează (asta pentru sănătatea ta si a copilului).Iar daca te scoate din sărite spune-i ca după ce naști vei merge la munca si sa stea el cu un copil nou nascut acasa si cu treburile casei, daca si asa comentează spune-i frumos ca exista si legea, după ce se naște vei cere pensie alimentară si vei face custodie comună si o sa iti de-a bani si o sa țineți amândoi copilul dar separat si sa trăiască cum vrea.

| Wr3nch a răspuns:

Ca ar fi trebui sa te uiti bine la el si sa fi stat impreuna inainte sa il iei de sot, Scuza cu ''eu aduc banii in casa'' e cea mai penala chestie care o spune un barbat obisnuit sa primeasca tot pe tava si sa nu miste un deget. Slabe sanse sa schimbe, probabil asa era si la el acasa.

| aditimus a răspuns:

Din pacate poate de mai bine de jumatate din populatie se confrunta cu cazul tau, trebuia sa il cunosti inainte mai bine si apoi sa vezi daca este un om ordonat, incearca sa te rogi, prin schimbarea ta si a pune piciorul in prag poate ai sa reusesti sa treci peste moment si sa il aduci si pe el pe calea cea buna.

| Apokales a răspuns:

Sa nu mai strangi in urma lui ar fi o solutie, propune-i asta pe perioada sarcinii sau a carantine, asa poate ii intra in reflex sa mai faca si ceva in plus.
Nu cred ca este vorba de cine aduce bani in casa sau care munceste mai mult, cred ca este vorba de faptul ca ii lipseste simtul estetic, nu il deranjeaza mizeria, corect?

| Endoryus a răspuns:

Ce parere sa am... Ca si alea care acum se plang pe Facebook ca nu au 100 de lei si cersesc mila si resurse cu puradeii de mana. Ei? Niste ratati. Ele? Niste limitate. Nu te obliga nimeni sa faci copil cu un cretin. Dar daca asta te-a atras pe tine la un barbat, zice multe despre tine ca om.

| Digikey a răspuns:

Draga Olga trebuia sa deschizi mai intai ochii apoi picioarele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te merita domnul respectiv.
De ce iti speli rufele in public spunand cum aduni masa si altele? Cam urat si din partea ta. Daca faci ceva il faci cu drag daca nu lasa masa asa cum e.
Relatie slaba din start. Nu stiu cum poti sa-l mai schimbi. Daca nu s-a schimbat nici acum ca vede ca vine copilul.
Nu conteaza ca el aduce banii acum, tu esti gravida si trebuie sa puna si el mana ca doar nu il pui sa sape santuri prin curte. Nu e greu prin casa. Poate se schimba dupa ce apare copilul

| Andrei200202 a răspuns:

Nu știu în ce lună ești însărcinată dar dacă ești încă devreme îți propun să te gândești mai bine dacă vrei să naști un copil a cărui tată este un ratat și prost care nu va ști să își educe copilul. La cum se comportă cu tine nu știu de ce vrei să ai un copil cu el, pare o relație toxică ce ai tu, totuși ești nevasta lui, nu sclava.
Scuza că nu fac nimic că eu aduc bani în casă e penibilă, demnă de un leneș, nepăsător și idiot.
Dupa cum spuneam, gândeste te bine dacă vrei un copil cu un om de genul ăsta, ca până la urmă tu treci prin naștere, nu el. Dacă acum cât ești însărcinată face așa, după cum spuneai si tu îți dai seama ce o sa faca dupa. Deci sfatul meu e să il părăsești, și să nu te mai complici cu el. Dacă tu vrei să naști și să iei copilul cu tine foarte bine, dar dacă nu vrei un copil îți recomand să nu faci asta, mai ales dacă știi că nu o să ai cu ce să îl întreții. Vorbește și cu părinții, frații, prietenii tai despre problema asta și ascultă le parerile.
Reiau, părerea mea e să il lași să strângă mă-sa după el și să l și șteargă la c*r dacă e nevoie. Gândeste-te lângă cine ai să îti petreci restul vietii, nu trăi în mediul ăsta. Ai toată viața înainte, nu lăsa un prost să ti-o strice, nu ești servitoare. Un soț adevărat trebuie să fie alături de soția lui și să facă toate lucrurile împreună, să se ajute reciproc. Dacă nici acum cât ești gravidă nu te ajută să faci unele chestii, să te scutească de la unele treburi, ba din potrivă te pune să cureți și să strângi după el, e nasol. Insemna ca nici de copil nu ii pasă. Ar fi trebuit să te protejeze.
Gândeste te bine ce o sa faci, multă sănătate și înțelepciune îți doresc.

| Nemessys a răspuns (pentru Andrei200202):

Daca o sa vorbeasca cu parintii, fratii si prietenii o sa-i zica sa mearga pana la capat, sa-l accepte asa bou cum este si sa pastreze copilul. Cred ca cea mai buna solutie pentru ea ar fi sa nasca copilul dar sa-l paraseasca pe,, sotul" ala dupa. Eu asa as face in locul ei.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Nemessys):

Asta ii propun și eu

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Părerile sunt împărțite. În momentul de față nu poți să te gândești dacă o să naști copilul sau nu. Spune nu avortului. O sarcină nu este o joacă așa că o să te informez și despre pericolele la care ești expusă făcând mult prea mult efort:
-Nu ai voie să ridici nimic greu în timpul sarcinii deoarece te poți alege cu leziuni pelviene.
-Nu ai voie să faci prea mult efort inclusiv atunci când apar dureri.
-E nevoie să eviți supraîncălzirea și totodată stresul.
În primul rând, soțul tău are nevoie de un impuls, o discuție puțin mai aprinsă. Într-adevăr, și tu trebuie să faci unele lucruri, atât cât poți, fără să te extenuezi. Explică-i că atâta timp cât el te-a lăsat însărcinată, el va trebui să își asume responsabilitatea acestei acțiuni, dar totodată și tu.
Nu e ușor să faci treburile casnice, ce ar fi să facem o listă:
1.Curațenie(lucru care cuprinde următoarele acțiuni: aspirat, aranjat, șters praful, spălat vase și aragaz, sters geamuri și uși, schimbat lenjerii etc.)
2. Gătit(mic de jun, prânz, cină, adesea și gustări, actiuni care îți ocupă mai bine de câteva ore din zi)
3. Spălat și calcat haine
4.Cumpărături
Sunt destule lucruri de făcut nu? E la fel de obositor precum un loc de muncă, numai că noi femeile nu avem concedii și weekend-uri, găsim mereu lucruri de făcut și suntem mereu la datoria rolului de femei, însă el este în rolul de bărbat?
Să facem o listă:
1.Lucrează( acțiune ce presupune cel mai probabil un efort fizic sau psihic)
Și aici s-a terminat lista lucrurilor pe care le are de făcut.
Ce spui e corect? Bărbatul tău are rolul de ați oferi sprijin și ajutor, înțelegere și respect, încredere și calmitate, adică aproximativ jumătate din lucrurile pe care tu i le oferi zilnic.
Îți propun următorul lucru, nu mai fă nimic în casă, până la urmă va trebui sa fie dispus să își găsească și să își spele, usuce și calce haine.
Iar dacă rolul de tătic nu îl prea încântă atunci există următoarea soluție, imediat după naștere el își poate lua concediul pentru creșterea copilului și tu să lucrezi.
Mult succes.

| kevin9 a răspuns:

Nu ai cum, iarta-ma ca de te jignesc da esti proasta, de ce ai mai ramas si insarcinata cu el?

PS@ Viata e asa cum ti-o faci!

| kevin9 a răspuns:

...Doar nu sunt de acord cu avorturile, e o ticalosenie sa fac avort. Daca ai un copil il duci pana la capat sa se bucure si el de viata. Terminat Mare

| Andrei200202 a răspuns (pentru kevin9):

La ce relație e intre cei 2 si la ce atitudine are sotul ei, nu o sa fie prea fericit.

| kevin9 a răspuns (pentru Andrei200202):

O viata e o viata, cand ai pus samanta in pamant o lasi sa creasca! Ca si tu ai fost lasat.

| Freya1 a răspuns (pentru kevin9):

Eu stiu ca nu e tocmai ok sa faci avort, dar in momentul in care ai fost violata spre exemplu, abuzata sau copilul ala se va chinui pe viitor cred ca e mai bine sa renunți decat sa il faci.

| Andrei200202 a răspuns (pentru kevin9):

Depinde de ea, sa stii ca avortul e permis si punct. Din ce stiu e permis până într un moment al sarcinii când fătul inca nu e format.
Cel mai bine e să știe toată lumea responsabilitatile pentru a creste un copil. Să nu se ajungă la ideea de avort. Să facă copil când știe că e pregătită și are lângă ea un soț responsabil, nu ca in situația asta. Dacă vrea să nască treaba ei, dar copilul nu va avea o familie normală. Oricum, nici eu nu sunt crescut de ambii părinți și sunt după părerea mea un băiat ok deci o poate face dar să nu fie o povară pe capul ei daca alege să se despartă de actualul soț (ceea ce îi si recomand). Atunci ce va face cu copilul că ea servici nu are, și dacă copilul se va duce la el trebuie ea plătesc pensie alimentară. Copilul va ajunge ori să crească cu bunicii, ori de pe o zi pe alta cu actuala mamă care nu are servici.
O spun încă o dată și să intre tuturor care citesc asta în cap: Un copil se face când ambii sunt de comun acord și au situație financiară macar decentă pentru creșterea și întreținerea copilului. Să știe să își educe copilul ca să nu fie o pramatie. În momentul ăsta, sunt sigur că macar jumatate din părinți nu stiu să își educe copilul, să vorbească cu el.

| Endoryus a răspuns (pentru Andrei200202):

"Un copil se face când ambii sunt de comun acord și au situație financiară macar decentă pentru creșterea și întreținerea copilului." Din pacate lumea saraca/proasta ( nu doar din Romania) fac copii pe banda rulanta pe sistemul " copilul este bogatia omului, banii sunt doar niste hartii ".

| Nemessys a răspuns (pentru Endoryus):

Daca toata lumea ar urma regula aia, natalitatea ar scadea... Nu zic ca e rau, dar nu ai cum sa educi astfel de oameni.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Endoryus):

Acum dacă ești sărac nu inseamna că ești si prost sau needucat. Ce e drept multe familii sărace traiesc în jeg, deci nici interesul de a face curățenie nu au. Multe familii (aici in mare proporție rromi-și nu generalizez) își iau copiii de mână și stau la cerșit. Unii sunt săraci, dar și needucati. Oricum cred că e o legătură aici. Dacă ai fi fost educat probabil că nu erai in situația de a trăi de pe o zi pe alta.
După cum spuneam, oricât îi ajuți pe unii ei tot nu or să fie mulțumiți și nu or să știe să aprecieze gestul, să se schimbe mai ales. Uite cazul lui Marian Godină, polițistul care a încercat să ajute o familie in pragul crăciunului și să le ia o casă: https://www.google.com/......ex.amphtml

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru kevin9):

Daca as fi in situatia de a avea un copil cu handicap (vorbesc la modul figurat pentru ca nu vreau copii), clar ca i-as spune cucoanei cu care l-am facut sa-l avorteze, indiferent daca are chef sau nu. N-are rost sa se chinuie toata viata cu handicapul si sa ma chinuie si pe mine.

| inflicted a răspuns (pentru kevin9):

Bucură-te tu de viață cu doi părinți ratați care nici nu te-au vrut

| kevin9 a răspuns (pentru inflicted):

Nu ai de unde sa stii ce creier va fi.