| AndreeaD777 a întrebat:

Deci sa va explic ceva (stiu ca pareoh go on dar nu mai pot rezista). Sa incep...stau intr-o casa cu mama tata si cu mamaia.Casa este a mamaiei mele. Tata este un nebun si vrea sa ii faca rau lu mamaia Ex(o injura de mama, de tata, isi baga...in tataia dar tataia este mortcrying)Ieri mama vorbea la telefon cu directoarea si eu stateam in pat langa mama ca instalam un joc.Mamaia a fost la baie sa se spele pe dinti.Si tata a zis cat a putut de tare Ce stai f* ca o pupaza aici.Si cred ca s-a auzit in telefon! Azi, mama a plecat la munca si eu am venit cu un prieten.Ne-am jucat frumos. Dupa ce am plecat mamaia a zis sa ii iau niste baterii pentru un aparat de tensiune. Bun am fost am luat si cand am venit acasa tata dormea si mamaia tremura de frig si i-am spus mamaie de ce nu stai in camera mea ca e cald.Si ea mi-a spus foarte suparata.Pai a incuiat tactu usa.Si tata s-a trezit si a facut ca toate alea.Am sunat-o pe mama ca nu stiam ce este de facut.Mama l-a sunat pe tata si s-au certat! Si dupa ce a vorbit cu mama a inceput sa ma injure de mama si de morti.Cand au avut o discutie acum 2 ani el a zis ca daca il paraseste da foc la casa! Cand nu era casatorit cu mama Mamaia i-a spus mamei tatalui de ce nu il primeste acasa! Si ea ea spus cao sa se omoare (adica tata cu tatal lui)! Am obosit sa o vad pe mama mereu ca se cearta cu el asa ca apelez la voipuppy dog eyes! Nu mai suport! Desi, tata este asa cum e eu ma rog pentru el la Dumnezeu in continuare sa ii vina mintea la cap si sa nu il pedepseasca pentru ca e tatal meu.Chiar daca este asa cum e eu tot il iubesc! Va rog spuneti-mi ce e de facut!sad

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

IHeartKpop, pentru ce să sune la DGASPC? Copilul nu este abuzat fizic.
Tac'su are o problemă cu soacră-sa, nu cu copilul lui.
În altă ordine de idei, certuri cu soacra apar în TOATE familiile şi sunt 100% fireşti.
Soluţia cea mai bună ar fi ca tu, taică-tu şi maică-ta să vă mutaţi singuri!
Ştiu, sună scump şi imposibil pe criza asta dar DOAR aşa vei avea şi tu linişte, şi taică-tu mai puţin recalcitrant, şi maică-ta s-ar certa mai des cu taică-tu dar şi mamaia ta ar avea la rându-i linişte.
Orice alte soluţii înseamnă destrămarea, într-o formă sau alta a familiei tale.
Salut.

| iHeartKpop a răspuns:

Suna la protectia copilului, cauta nr. de tel. pe google.
cum de nu te-ai gandit la asta pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

treci printrun calvar e adevarat si tu iti iubesti parintii si bunica. stai cu tatal tau de vorba, spune-i ce simti pentru el, bunica si mama si tu iti doresti atit de multa liniste si iubire cum iel nici nu-si poate inchipuii, roaga-l sa fie bun si ingaduitor macar pentru tine ca nu cumva mai tirziu regretele lui sa fie in zadar, poate te va intelege si bine faci ca te rogi d-zeu te va auzii si te va ajuta... pusii sint o mama care a suferit in viata alaturii de copii iei intr-un caz SEMANATOR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Singlehappy
Off, si eu sunt intr-o situatie foarte grea cu tatal meu care este alcoolic/se cearta cu toata lumea/injura/tranteste! Roaga-te in continuare la Dumnezeu, nu inceta niciodata din rugaciune, El ne incearca pe fiecare si trebuie si in aceste momente sa fim alaturi de Dumnezeu! Stiu, cum e ca uneori iti vin ganduri gen: De ce Doamne? De ce cand tu poti sa clipesti si tata sa se face bine, chiar asa de greu iti este? Sau intrebari de genul de ce altii nu sunt asa?
Si eu sunt in situatii din astea, uneori sunt terminata, fara speranta, fara nimic!
Degeaba incercam, degeaba! Dumnezeu este singurul ce ne poate ajuta, pana atunci putem avea consolare din partea celorlalti din jur! Daca vrei sa vorbim lasa-mi idd tau, aici:*
P. S Am 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 solutii:
1. va mutati voi trei (mama ta, tu si tatal tau) in alta parte,
2. daca stati la casa particulara, incercati sa faceti o intrare separata pentru voi si alta intrare pentru mamaia, deci sa fie doua apartamente separate, eventual baie si bucatarie comuna daca nu se poate fiecare cu baie si bucatarie separata,
bineinteles ca singura proprietara trebuie sa ramana cum este logic tot mamaia caci am inteles ca ea e proprietara actuala acum,
Fara suparare, chiar daca mamaia este sefa proprietareasa, trebuie sa dea dovada de intelepciune si sa fie mai discreta, pentru a pastra calmul familial - singurul exemplu de care ai scris tu ca ii era frig si tremura si usa era inchisa de la camera ta care e cea mai calduroasa : as spune (poate gresesc eu, atunci imi cer scuze) dar de ce nu s-a imbracat mai gros? nu cred ca singura solutie este sa se planga.
Cel mai bine este ca familiile sa locuiasca separat, DAR daca din motive financiare nu este posibil, atunci trebuie sa fiti toti intelepti. Iar cei mai in varsta sa fie cei mai intelepti din familie.

| gabitza_4576 a răspuns:

Certuri in familie exista ori cat de mult ne-am straduii certurile apar tongue dar la tine e o situatie mai coplicata sad pai. ar trebui sa-i spui tatalui tau din toata inima ca il iubesti ca nu ai vr sa se intample nimic nici cu bunica si nici cu mama big grin dar mai ales cu el si dc exista certurile astea fara sens... poate ca daca comunicati mai mult ar trebui sa va intelegeti eu sper asta :* pup :*