| cipicu92 a întrebat:

Buna ziua grup. Am și eu o problema.
Am fost cu o fata, care a avut niște probleme și a zis ca ma cauta peste o luna dar am căzut de acord sa concepem un copil. Ea acum zice ca nu ma mai iubește și nu tine copilul, eu îl vreau. Ea vrea sa facă avort. Și in cele din urma am căzut de acord ca dacă sarcina ii pune viața in pericol sa facă avort. Exista vreo declarație sau ceva prin care medicul care va face asta sa dea cu subsemnatul ca intr-adevăr acea sarcina ii pune viața in pericol? Ca sa nu se duca la unuia ii dea ceva in plus doar sa ii facă și sa zică ca ea. Va rog sa ma ajutați ca nu știu unde sa mai apelez pentru informații exacte. Mulțumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Medicul nu trebuie sa dea cu nici un subsemnatul, daca ea vrea, face avort si punct, fara explicatii si fara sa aprobi tu sau nu, aprobi cand vei naste tu, deocamdata, tu nu prea ai drept de apel. Daca nu te iubeste, aia e. Si nu e nevoie sa se ascunda, daca nu va vrea sa-l tina, nu-l va tine, daca a zis ca nu il avorteaza oricum, atunci nu il va avorta, deci sa nu ai grija. De ce sa se ascunda? Ce motive ar avea? Dat fiind ca o poate face fara treaba cu tine. Deci atat timp cat a zis ca nu, asa va face, nu va avorta decat daca i se va pune viata in pericol, dar asta nu se va intampla, deci il va naste. Si pana la urma poti face cati copii vrei cu oricine, nu e ca si cum ai pierde un palat si nu mai poti sa-l faci ca nu ai bani, e gratis facutul de copii, nu ar conta, lasa-o in plata ei si daca ar vrea sa avorteze sa zicem, dar cum am zis, vei avea copilul.
Insa mai bine ar fi avortat, in felul asta iti faceai familie cu cineva care te iubea, faceai copil, mai rau face sa ai si altul cu una care nu te iubeste, incurca destul. Dai pensie alimentara min 18 ani, un 30 % din venit, e mult! Insa aia vrei, este okey.

Dar da, poate scrie medicul ca ar pune in pericol viata ei, daca ea ar cere asta doar, daca nu exista cadru legal pentru asta, nu va face medicu asta nici asa.

| cipicu92 explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc frumos. Un răspuns de genul asta asteptam. Situația e mai complicata. Am descris-o pe scurt. Mulțumesc.

| Mosotti a răspuns (pentru cipicu92):

Cu placere, Ia baga te rog pe privat tot, sa analizez si eu putin problema daca vrei.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inainte sa vrei copilul, gandeste-te: de ce ea vrea sa avorteze?
Oare e copilul tau si totusi nu il vrea, nici pentru tine?

| cipicu92 explică:

Poate cineva sa răspundă doar la intrebare?

| Freya1 a răspuns:

Indiferent ca vrei tu sau nu ea daca vrea face avort.Nu poti sa o oblig nici tu nici nimeni sa tina acel copil.
Si nu, nu iti da nici un medic tie dovada la ceva.Si mai cred ca ar trebui să te gândesti de 10 ori daca ar trebui să faceți acel copil, pentru ca ea clar nu pare să fie foarte încântată si sa faceti un copil numa asa ca nu avem ce face azi nu e ok.

| Andreeush a răspuns:

Ce fel de relație ai cu acea fată?

| Swae a răspuns:

E treaba ei, corpul ei, nu e obligata sa tina sarcina daca nu se simte pregatita.

| Nonolita a răspuns:

Stai sa ne intelegem!
Nu sunteti casatoriti. Nici nu locuitai impreuna.
Cum ai gandit sa faci un copil cu o... necunoscuta, practic?
Si, vrei copilul. Il vei lua si il vei creste tu? Pentru ca il vrei in orice conditii. Fata nu il vrea din multe motive, unul fiind acela ca nu este casatorita cu tine. Poate nici nu are cu ce sa-l creasca. Il cresti si il educi tu? Nu de la distanta. Ci asa cum se ocupa orice parinte de copiii sai.
Mai gandeste-te ce vrei de fapt.