| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua la toata lumea, as vrea sa ma ajutati daca aveti timp. Trebuie sa recunosc ca am o problema. Am negat pana acum, dar sunt dependent de alcool. Am implinit de curand 21 de ani si in loc de urari de bine din partea parintilor am primit din nou certuri in legatura cu problema cu bautul. Desi nu consider ca am o varsta prea mare ca sa spun asta, din cauza altor multe probleme acum ceva timp, de prin octombrie, am inceput sa beau mai mult decat de obicei. Inainte o faceam ocazional, o data la doua saptamani, dar de pe la jumatea lunii octombrie asa lucrurile s-au schimbat si usor usor am ajuns sa beau sticle intregi.
Lucrurile au evoluat treptat. Pe oriunde mergeam trebuia sa beau ceva, era un fel de dependenta psihica, nu ma simteam rau din punct de vedere fizic ci psihic daca nu-mi luam cate o bere. Am inceput sa beau din ce in ce mai des si mai mult. Sincer sa fiu nici nu stiu cum am trecut anul asta, la cursuri si examene veneam de cele mai multe ori mahmur. Consumul asta a fost favorizat si de viata mea sociala.
Parintii ma tot ameninta ca ma dau afara, ca nu-mi mai platesc nimic, ca in ritmul asta o sa ajung un boschetar si e rusinos, fiindca au dreptate intr-un fel, dar ei nu si-au dat niciodata interesul pentru mine, niciodata n-am avut o relatie buna. Mi-au reprosat mereu felul de a fi, cum ma comport, cum ma imbrac, absolut tot ce fac. Pentru ei am fost un "copil problema".
Nu stiu ce sa fac, mi-ar prinde bine un sfat, ceva. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E adevarat ca alcool-ul provoaca dependenta ce e bine, e ca tu esti unul dintre cei care consuma alcool si sunt constienti de faptul ca provoaca dependenta, pentru ca multi nu recunosc asta.singura persoana care poata opri calvarul asta cu bautura esti, tu.incearca sa iti iei gandul de la ea pur si simplu sa iti doresti sa revii un om normal.stiu ca este greu dar daca iti impui aceasta regula si o respecti e imposibil sa nu reusesti.referitor la parinti,incearca sa mai stai si tu acasa,sa-i mai ajuti la treburile gospodaresti,sa te apropii de ei si ai sa vezi ca usor daca te indrepti si tu,automat si ei vor deveni mai atenti cu tine pentru ca vor vedea ca intr-adevar doresti sa faci aceasta schimbare. poti incepe cu lucruri minore care pentru parinti,fac foarte mult, incepe prin ati schimba atitudinea fata de ei, fa-le tu cafeaua dimineata si micul dejun, ofera-te sa duci tu gunoiul sau sa cumperi paine, ai sa vezi ca vor aprecia mult! multa bafta si sper sa reusesti sa te lasi de acest viciu acum cat nu e prea tarziu ca altfel iti strici toata viata si e pacat!

| znstr a răspuns:

Cum a spus si Katy, alcoolul, dar si "prietenele" tigarile si drogurile provoaca dependenta si sunt lucrurile de care ar trebui sa te feresti cu prima ocazie. Desi am doar 17 ani, nici eu nu ma inteleg super ok cu parintii, mereu imi reproseaza ca "o fata au si ei" si au asteptari mai mari si niciodata nu se multumesc cu notele mele, aspectul, temperamentul, cu absolut nimic, si desi am avut ocazii sa ma apuc de fumat/drogat, m-am gandit in primul rand la mine, ca eu imi distrug viata, nu viata lor sau a prietenilor. Gandeste-te ca pana la urma, parintii iti vor binele chiar daca te cearta, te streseaza si te sfatuiesc sa faci opusul a ce-ti doresti tu sa faci cu adevarat. Eu iti urez multi ani inainte, dar desi ai 21 de ani si esti considerat major, tu inca esti "copilul" lor si incearca sa te sfatuiasca de bine. Cat despre dependenta asta a ta, nici iubita, nici mama si nici tata nu o vor putea indeparta, tu esti singurul care trebuie sa-ti pui in gand "Gata, de maine nu mai beau!" si ai sa vezi ca incetul cu incetul o sa te lasi. Gandeste-te la cate ne-beneficii iti aduce fumatul si consumul de alcool. Nasul meu, la fel ca si unchiul au murit amandoi din cauza acestui viciu care face tot mai multe victime si nu doresc nimanui sa treaca prin ce au trecut ei. Cand te mai duci afara, la o terasa, ia-ti un suc, si orice ti-ar zice tovarasii (daca te indeamna sa bei o bere), spune-le ca nu. Sper sa reusesti. Bafta si multa sanatate!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, vad ca prietenii,, virtuali,, au inceput sa-ti sara in ajutor.Bine este ca ai realizat situatia periculoasa in care te afli.Asta inseamna ca nu ai dus prea departe aceasta dependenta. Daca dupa o,,bauta,, ai sentimente de vinovatie inexplicabila,e iarasi bine.,,Prietenia,, cu alcoolul te izoleaza de realitate,mai ales ca acum esti la vremea la care trebuie sa pornesti in viata. Observi ca oamenii carora le marturisesti slabiciunea ta, fara sa te cunoasca, vor sa te ajute? Cu atat mai mult ar vrea sa te ajute parintii tai, daca le-ai spune ca vrei sa lasi in urma acest obicei. Poate ar fi bine chiar sa le ceri iertare, cu riscul de a infrunta neincrederea lor in primul tau pas.Nici o problema nu si-a gasit rezolvarea vreodata prin alcool. Obisnuinta care te indeamna sa intri prin barurile iesite in cale v-a duce te v-a introduce in anturaje care nu ti se potrivesc si cred ca nu cei de acolo formeaza anturajul care ti mse potriveste.Ai cea mai frumoasa varsta, la care poti sa schimbi lucrurile asa cum doresti, la care iti poti alege o cale.Adolescenta e perioada de,, revolta,, impotriva tuturor, mai ales a celor apropiati.Inca de atunci personalitatea tanarului incepe sa se formeze,preferintele si planurile se schimba de la o zi la alta,iar parintii care inteleg fenomenul cauta sa,,stranga cureaua,,tocmai pentru a nu permite,,devieri,,.De aceea orice adolescent e contra parintilor,considerand restrictiile menite sa-i protejeze, drept,, incalcarea drepturilor.Tu ai trecut de faza asta ca varsta, dar poate inca mai pastrezi resentimente fata de parinti.Ei te considera suficient de matur sa poata avea incredere in tine, vor sa se asigure ca vei razbate singur atunci cand n-o vor mai putea face ei.Se simt dezamagiti,nu mai pot avea manifestari,,dragastoase,,fata de tine, poate chiar se simt rusinati fata de cunoscuti.Fa-ti prieteni care stau departe de baruri, pe care-i simti preocupati de viitorul lor, cauta sa nu mai iesi singur-sa nu fi atras spre bodega-si stai cat mai mult in preajma parintilor, incercand sa le dai cate o mana de ajutor.Alegeti un domeniu care te atrage si cauta sa te documentezi pana la a,, excela,, in el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ascultai pe ei frate fiindca ei te cunosc cel mai bine.esti al lor si esti tocmai invers de ce vor ei sa vada la tine.neascultarea se plateste.incepe sa-i asculti si sa te schimbi fiindca triste exemple am sa-ti dau despre de-alde tine intalnite in viata aceasta.al meu nu bea, in schimb a scrantit-o cu scoala urat de tot, si a cam ratacit toate drumurile iar acum nu stie incotro sa apuce si ce sa faca.si tot el striga in gura mare ca stie ce face cu viata lui.are toata libertatea, dar tare ma tem ca tot la vale se duce si stie si el dar incapatanarea nu e buna.deci trezeste-te si cu forte noi ao de la capat fiindca toti vor sa te ajute.mai putin cel care-ti intinde sticla.ala nu te ajuta cu nimic.