| lorenagurau a întrebat:

Ma numesc Lorena si sunt in plasament. Tatal meu este un alcoolic. Bea zilnic si este foarte violent, din fericire doar verbal. Insa chiar si asa, in ultima vreme tipa foarte mult si de cand ma stiu in familia asta, de 13 ani, am tot rabdat. Mi-am spus, ei m-au scos de acolo si nu pot decat sa le fiu recunoscatoare. O iubesc foarte mult pe mama, insa ea nu vrea sa plece de aici din anumite motive. Casa, etc. Eu m-am saturat. Am 16 ani, stiu ca mai trebuie sa astept doar putin, insa m-am saturat. Vreau sa fac ceva, sa scap cumva, s-o scap pe mama, insa nu stiu cum. Daca puteti sa ma ajutati, sa-mi dati vreo idee, sau poate sunt oameni specializati in domeniul acesta de asistenta sociala, as fi foarte recunoscatoare. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da,într-adevăr daca vei spune cuiva te vor lua de la ei si poate nu iti doresti asta.
Încearcă să tot pui bănuți deoparte, sa iti iei un job la 18 ani si sa pleci.Sau,sa te întorci de unde te-au luat ai tai.
Pe un om alcoolic tu nu il poti opri din a mai bea, iar mama ta nu va renunța la agoniseala ei de o viață sa plece prin chirii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Bariel a răspuns:

Nu stiu care este situatia voastra, dar ma pun in locul tau. Eu sincer l as influenta psihic, m as pune langa el cand este mai treaz si constient si as initia o discutie serioasa spunandu i ce il asteapta. As incerca sa l manipulez si sa ma joc cu emotile lui, i as spune ca v a muri singur in propriul ****, ca nu isi va apuca sa si vada nepotii si ca va ajunge in iad, i as spune ca curand v a ramane doar el si alcoolul deoarece mama il v a parasi la un moment dat, daca vrea sa aiba dreptul la fericire v a trebui sa renunte la acel viciu, sa se gandesca bine la decizia pe care o face deoarece acea decizie v a influenta viitorul familiei. Interogheaz o pe mama ta ca sa afli ce il făcea pe tatal tau fericit, trebuie sa fi fost fericit candva, cand afli adui aminte de acele lucruri, de ce i-a rapit alcoolul. Acum depinde si de ce betiv este, nebun sau frustrat daca este nebun ai grija ca te poate ucide daca faci asta, daca e doar frustrat are sanse sa scape. Eu as spune sa optezi pentru un profesionist.