| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua,mama iubitului meu e ciudata pot spune,când o sun mereu îmi spune câte o scuza și trebuie sa închid, spre ex,am treaba,mananc, is la munca și de fapt nu e.Mereu dacă iubitul mei ii spune cv de mine,ea spune, grija ei o am eu. Când vr sa vb cu ea da din scuze.De ce? Ii fac cadouri,dar niciodată nu prea le da importanta.Taicasu face mișto de mine. spunându-i lui,nu mie,când sunt cu el pe apel ii spune, închide telefonul. Mama lui nici nu întreabă de mine niciodată, înainte intreba.Ce pot face? Sa nu o mai bag în seama deloc și sa nu ii mai dau mesaje și sa nu o mai sun, e o soluție?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa te intelegi bine cu soacra, atunci vorbiti /intalniti-va cu ea cat mai rar!
Eu ma intalnesc cu soacra o data pe luna, cand ne face o vizita, iar eu ma duc la ea de 2-3 ori pe an.
Asa n-avem timp de discutii, cearta. big grin

| ADK2 a răspuns (pentru Bula):

Așa e cel mai bine. Ca fapt-divers, maică-mea s-a luat cu altcineva de când a murit taică-miu. Și actualul vorbește cu mă-sa (cum ar fi bunică-mea vitregă) toată ziua, de 3-4 ori pe zi, și din cauza asta sunt și discuții acasă și ai mei aproape că se despart din cauză asta, că taică-miu vitreg (de +50 ani) nu renunță o dată la obiceiul ăsta prost de a vorbi toată ziua cu părinții inclusiv de problemele familiale. Pe când cel natural vorbea cu bunică-mea de 2 ori pe... an (serios, și căsnicia a mers mult și bine dar s-a întâmplat din cauza problemelor de sănătate să moară, iar cu actualul este doar de câțiva ani și deja relația stă pe un buton de pulbere, din cauză că părinții uită că copiii cresc și comunicarea trebuie să se facă mai rar că au și ei familii, problemele lor care nu trebuiesc raportate imediat mămicii de la țară). Majoritatea s-au despărțit din cauza asta, că ei nu știu că de la o vârstă nu se mai spun toate problemele părinților.

| Bula a răspuns (pentru ADK2):

Asta este "blestemul" telefonului.
Dar, mai ales persoanele in varsta si cele singure au tendinta sa vorbeasca mult la telefon, cu apropiatii.
Asta se intampla peste tot, dar din respect trebuie sa le asculti.
Eu am "doar" 6 persoane octagenare singure in familie, zilnic ma tin la telefon cel putin o ora (insumat). big grin

| ADK2 a răspuns (pentru Bula):

Nu-i chiar așa, respectiva are suficiente persoane cu care poate comunica, nu e chiar atât de singură. Face asta doar pentru că NU are ce face și ea crede că așa-i face lui un bine, vrăjeală. Și întreb, unde s-a făcut bine când mama sau tata s-au băgat în casa copiilor deja însurați și cu copiii?

| Bula a răspuns (pentru ADK2):

Cand vei ajunge la varsta lor, atunci vei intelege mai bine.

| ADK2 a răspuns (pentru Bula):

Când o să ajung la vârsta lor, o să-mi las copiii în pace și nu o să-i stresez cu telefoanele ca să le stric intimitatea și căsnicia. O să-mi găsesc de "vorbă" cu alte persoane dacă mă simt singur sau vreau să vorbesc cu altcineva, pare rău dar fiecare casă trebuie să-și aibă intimitatea proprie iar părinții nu trebuie să ne sune de 10 ori pe zi.

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce o suni pe ea. Din intrebarea ta, dai impresia ca relatia nu este cu iubitul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai fetita, trebuie sa intelegi ca esti doar una din zecile de fete pe care baiatul lor le-a adus acasa, deci nu are de ce sa te puna in cap de masa si sa-ti dea prea multa atentie, atata vreme cat sunteti doar prieteni.
Lasa-o mai moale cu sunatul parintilor lui, vezi-ti de relatai cu baiatul asta si daca pe viitor are intentii serioase cu tine, dupa ce te cere de nevasta, vezi tu cum discuti cu parintii lui.
Nu-i nromal sa-i agasezi atata, cu telefoanele!

| Wr3nch a răspuns:

Da tu stai cu el sau cu mama? Te ignora, o ignori. E clar ca nu te place.

| Lioana a răspuns:

Se pare ca nu te plac parintii iubitului tau. Nu o mai suna pe mama lui si evit-o cat mai mult. Vorbeste cu ea numai daca vrea ea sa vorbească cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te apropii de ea, te-a luat sotul tau nu mama lui, asta vrea femeia sa zica, incearca sa ramai distanta fata de ea, un salut si atat, nu aceeasi legatura ca si cu fiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E clar ca "Bună seara" că părinții lui nu te plac și te evită.
Nu mai încerca să le intri în grații căci cu atât încerci mai mult, cu atât se vor distanța de tine și te vor trata cu indiferență.
Contează părerea iubitului tău și ca tu să fii persoana pe care o merită, să nu-l dezamăgești, să nu-l înșeli, etc, că astfel, ghici ce? El le va da dreptate părinților săi care probabil i-au spus că ești într-un fel anume (negativ) și că i-au spus ei dar el era orb de dragoste și nu te-a văzut cum ești de fapt.

| Mopmop a răspuns:

Din cele spuse de tine clar ca parintii lui vor pe cineva mai "bun" pentru fiul lor.
Discuta cu prietenul tau si vezi parerea lui.
Daca ajungi la concluzia ca asta e adevarul in secunda 2 da-le bloc la toti trei.
Nu ai timp sa demonstrezi cuiva ca esti "perfecta"!

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Poate nu sunt de acord cu tine, incearca sa nu te mai superi asa si sa iti vezi de scoala.

| ADK2 a răspuns:

Bună. Părerea mea este să nu te rogi de oameni dacă nu vor să aibă vre'o treabă cu tine, indiferend cine sunt. Încearcă totuși să aflii motivul pentru care ei vor să păstreze distanța, dacă consideri că te poate ajuta răspunsul. Și eu sunt într-o situație de genul cu unii și nu știu de ce, la fel nu știu să le fi greșit. Ăștia îs oamenii... și dacă doamne ferește mâine mori, o să spună că ai fost un om bun.

| valicamariana a răspuns:

Ce as putea face? De obicei ii fac și cadouri, gen sa nu fie nici măcar vreo ocazie. Iubitul îmi spune sa nu ii mai fac.Cum as putea sa ma comport sa simtă ca m-am răcit de ea?

| Hammurabi a răspuns (pentru valicamariana):

"De obicei ii fac și cadouri, gen sa nu fie nici măcar vreo ocazie. Iubitul îmi spune sa nu ii mai fac"

Dar tu ce vrei să faci?
De ce nu poți să-ți vezi doar de relația cu iubitul tău și să-i lași pe părinții lui în pace?
De ce o suni pe mama lui? De ce vrei să vorbești cu ea?
Pe bune. Până și mie mi se pare că ai un comportament ciudat, să "te bagi pe gâtul" unui om care n-are chef de tine.

| St3fan2022 a răspuns:

Cand o sa treci intr-a 10-a, daca o sa se intample, o sa fie mai deschisa mama baiatului.
https://www.tpu.ro/......e-proaste/