| woody31 a întrebat:

O cunostinta de peste 20 ani este data afara din casa cu cei 2 copii ai ei de catre parinti..chiar nu exista vreo lege sa impiedice asa ceva? Doar sunt 2 copilasi de 2ani si 10 ani.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal parintii pot s-o dea afara, nu exista nici o lege care sa interzica aceasta, ar fi doar o problema morala, desi nu ma pot pronunta numai pe ce ai spus, mai ales ca nu spui cat de mare este casa.
Ea cu sotul sa-si caute o chirie, la asemenea varsta ar trebui sa aiba locuinta lor.

| woody31 explică (pentru Ioandelasal):

Nu toata lumea are noroc de o casa, stateau in casa parintilor ei, singuri cu 2 copii,el lucreaza, datorii nu au, dimpotriva toate la zi platite, investit in casa, renovari, doar ca parintilor ei nu le convine ca e sa aive sot...multumesc pentru informatii, am vrut doar sa vad daca ai copii mici, chiar nu exista vreo lege sa impiedice asa ceva...

| Ioandelasal a răspuns (pentru woody31):

Din nefericire pentru ei nu exista o asemenea lege, decat in cazul minorilor, parintii nu pot da afara din casa un minor.

| mgtow a răspuns:

Nu e lege. Trebe sa se descurce singura

| romeo78 a răspuns:

Problema este că această "cunoștință" a încercat să își refacă viața, dar a mai apărut un copil, care are 2 ani, pe lângă celălalt de 10 ani.
Părinții ei, dacă vor să o dea afară din casă, e posibil să o facă din motive financiare, doamna nu lucrează, probabil are un nou iubit, iar ei nu vor un nou nepot fără căsătorie.
Legi nu există pentru protecția femeilor abuzate de orice fel!
La o biserică, să întrebe dacă au un centru social pentru găzduire sau la asistență socială, dacă au un centru social.
Succes!

| woody31 explică (pentru romeo78):

Problema esta ca acest sot care este sotul ei, nu este iubit, el este casatorit cu ea chiar daca a avut copil si a acceptat aceasta situatie si au mai facut copil pe el nu l a deranjat sa isi intretina familia,, pe toata familia,, doar parinti care pentru mine nu s ar mai numi si nu ar mai exista ca parinti

| romeo78 a răspuns (pentru woody31):

Deci, concluzia este, că o familie, locuiește împreună cu unii dintre socrii lor. Iar, acești socrii, nu vor să îi mai țină în locuință. Atunci, asta este viața, posibil, dacă mai au copii, aceștia să ridice pretenții, posibil cei doi soți să nu aibă nici un venit. Trebuie bine studiată problema, căci a acuza doar o parte, nu este corect!

| sofisis a răspuns:

Nu, nu exista absolut nici o lege care sa impiedice un proprietar sa scoata din locuinta un tert.
Este inuman dar ilegal, nu.
Desi sincer, poate e mai bine asa. Fiecare cu aia a ma-si.

| Nimeni20192018 a răspuns:

Este casa ei sau sta in chirie?

Daca este casa ei si are rate la banca, si nu le-a plătit, este corect din păcate! Dar daca nu are rate/datorii la stat, este nedrept din cate stiu!

Daca sta in chirie si i-a expirat contractul poate sa o de-a afara proprietarul urmând sa isi caute alta locuința! Din nou daca sta in chirie si NU i-a expirat contractul de închiriere dar a facut pagube materiale (a spart pereți, geamuri etc) sau nu a plătit chiria (deloc sau la timp)
, daca NU i-a expirat contractul de închiriere, nu a facut pagube si a plătit totul, NU are dreptul sa o de-a afara din casa!

| woody31 explică (pentru Nimeni20192018):

E casa parintilor, si vor sa o dea afara din casa cu tot cu cei copii pe care ii are si pe sotul ei, pentru ca ei nu vor sa o lase sa stea cu sotul.el este un baiat casnic dar slab pentru ca a cheltuit toti banii pana acum investind in casa lor,, nu au datorii ..platesc totul la zi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni20192018):

A specificat ca a fost data afara de parinti.

| Nimeni20192018 a răspuns (pentru woody31):

Pai, părinții au dreptul!