| mihai199431 a întrebat:

Buna ziua oameni dragi! Am adresat ieri o întrebare dar nu am descris o cum trebuie, sunt cu partenera mea de 6 ani, toate lucrurile au fost bune si frumoase, o perioadă de vreo 2 luni mai rău in care ne am dat seama cu ce am greșit, am reluat relația si eu unul fac orice sa o vad fericita, chiar absolut orice ( mai puțin ea ), ne-am certat din cauza la prieteni ca s au băgat in relație, am trecut peste si acum se baga iar eu nu ii ascult dar ea ii cam asculta adică își pune îndoieli, prietenii mei mi-au spus ca sunt intr-o relație toxică, stau seara si plâng ( recunosc asta ) pentru cate fac pentru ea si ca ma consider prost, o țin in puf mai pe românește, ideea e ca vreau sa fiu puțin mai distant, sa renunț la lucrurile pe care le fac pentru ea dar nu am curaj, îmi este frica de ce se v a întâmpla, voi ce a-ti face in locul meu? Va rog fara răspunsuri jignitoare

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O cam lasi daca se ia de gura lumii asa as proceda nu-ti convine valea

| Drimmero a răspuns:

Ai invatat-o prost rau, ti-am mai zis si eu, ti-au mai zis si altii sa fii nitel mai barbat si sa pui piciorul in prag ca joci dupa cum canta gaina, face aia ce vrea din tine. Esti moale si asa naiv nu va mai gasi ea prea devreme (ca sa nu zic altceva jignitor ca nu vreau).

| mihai199431 explică (pentru Drimmero):

Poti spune orice! Da cărțile pe față poate așa ma face sa înțeleg! Chiar te rog!

| Drimmero a răspuns (pentru mihai199431):

Fugi cat te tin picioarele de asa taratura, fugi si nu te uita inapoi!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti este frica ca... ce? Gindeste-te bine unde te afli si unde te-ai afla fara ea. Avantaje/dezavantaje. A, da, si prietenii aia sunt niste mizerabili cu care nu ar trebui sa mai ai absolut nici o legatura.

| Freya1 a răspuns:

O relație in care nu exista armonie si intelegere, sau o relație in care unul trage mai mult decat celălalt e o relație terminată.
Asa ca, sfatul meu este sa pui cărțile pe masa, sa ii spui ei ce te deranjează, iar daca nu se schimba nimic sa va despărțiți.
Nu ai de ce sa te temi.Vei suferi o perioadă ca asa e normal, dar poate vei avea norocul sa dai peste cineva mai bun, sau sa realizezi mai multe ne mai fiind blocat intr-o situatie si relație stresanta.

| cristimihailov a răspuns:

Tu ai nevoie de o femeie.
Si pe ea ai facut-o regina si ai pus-o pe piedestal.

Est intr-o relatie toxica. E momentul sa mergi mao departe.

Nu uita, iubirea dureaza doar 3 ani maximum

| mihai199431 explică (pentru cristimihailov):

La capitolul regina ai foarte mare dreptate, m-am asigurat ca nu ii lipsește nimic, absolut nimic

| cristimihailov a răspuns (pentru mihai199431):

Atunci stii ce ai de facut.
Abandoneaza jocul si incepe altul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce ți-e așa frică? E ultima femeie din lume? Nu-i normal să fii dependent emoțional de un om, încearcă să mergi la un psiholog că aici ai pus o grămadă de întrebări despre același lucru și nu știu dacă observi, dar nu au niciun efect asupra ta. N-ai încredere în tine? Crezi că nu o să se mai uite niciuna în direcția ta? Stai seara și plângi, tu te auzi? Asta-i relație?

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Mi am pierdut toată încrederea in mine si intr-adevar simt ca nu o sa mai fiu cu nimeni, sunt in străinătate z daca era in România era altfel si la psiholog aici e foarte scump si momentan am avut niste cheltuieli

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și încă o chestie, ea nu simte că nu ți-e bine? Nu vede că stai seara și plângi? În fine, și dacă te ascunzi, ar trebui să simtă că ceva nu e ok. Nu cred că-i pasă de tine cum îți pasă ție de ea. Trezește-te.

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Ea ma vede supărat câteodată si ma întreabă ce am si legat de plâns, ma ascund de ea, ieri m-a prins ca plâng si m-a luat in brațe sa ma calmez si după când a plecat la munca mi-a spus sa nu mai plâng ca totul e bine

| supadeceapa a răspuns (pentru mihai199431):

Bine, și când plângi, îi spui care-i motivul? Îi spui ce ne spui și nouă aici? Sau ea nu știe ce te apasă?

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Oarecum ii spun, si reacționează la ceea ce aude dar pentru moment

| supadeceapa a răspuns (pentru mihai199431):

Mie nu mi se pare că-i pasă de tine, bro.

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Daca nu ii pasă de ce mai sta cu mine? Adică vorba aia avem 6 ani de ce o mai lungește? înafară faptului ca eu fac totul si ea tot îmi spune ca nimeni nu o mai ea pe ea, ca cine se uita la ea etc, scuze fratele meu pentru timpul pe care ti-l "fur" dar nu înțeleg ce se petrece, daca nu ii pasă de mine de ce mai dormim amândoi îmbrățișați etc

| supadeceapa a răspuns (pentru mihai199431):

Din obișnuință. Și pentru că te porți ca un sclav... normal că-i convine, crezi că mai găsește pe cineva care să o trateze așa? Plânsul de milă pe tema ''vai, cine mă mai ia pe mine'' se numește manipulare emoțională. Am văzut că ai întrebări din 2015 unde spuneai că vă certați zilnic. Ție îți e mai frică de o despărțire decât de o viață de rahat? După 6 ani care nu par că au fost deloc ok?

Când îți pasă de cineva și ai mai mult de doi neuroni funcționali, nu trebuie să-ți ceară să-l ajuți, e o chestie de bun simț să faci și tu treabă în casă. Tu plângi și ea nu schimbă nimic, cum să crezi că-i pasă?

Gândește-te puțin, ce înseamnă o relație pentru tine?
Ce înseamnă persoana iubită pentru tine?
Un om care te face să suferi și să plângi pe ascuns?
La care îi înghiți orice de frică să nu plece?
Cu ce te ajută dormitul îmbrățișat?
La asta se rezumă o relație?
Uite că eu dorm spate în spate cu iubita și avem o relație superbă. Nu asta e important. Fă-ți ordine în priorități. Pui prea mult preț pe niște lucruri banale, pentru că atâta îți oferă. Pici ca musca la vorbe drăguțe pe care le zice doar ca să te calmezi pe moment. Eu zic că tu simți că nu îi pasă, dar nu vrei să accepți asta. Altfel nu puneai întrebarea.

Și nu-mi furi niciun timp, dar sper să înțelegi că o relație nu trebuie să te facă să te simți așa...

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Aia din 2015 erau cu o alta persoană( când eram in România) eu aici am renunțat la toți prierenii pentru ea toate cunostiintele si toate hobby urile, fiindcă nu prea ii convenea, nu are nici un prieten aici, doar pe mine atât

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Si la capitolul gasit pe cineva ca mine, toată lumea spune asta, inclusiv părinții ei, la modul acum nu conștientizează ce se întâmpla erc, dar când o sa ne despărțim si o sa dea peste alții care o tratează urat, atunci o sa conștientizeze ceea ce a pierdut, eu in fiecare saptamana ii cumpăr flori zii fac surprize, cine romantice etc

| supadeceapa a răspuns (pentru mihai199431):

Nu îi mai face nicio surpriză o săptămână, nu-i mai lua nicio floare, nu îi mai găti, să vezi ce face.

| mihai199431 explică (pentru supadeceapa):

Va mulțumesc din suflet! Pentru ca v-ati făcut timp si pentru mine!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Omule, dragoste cu de-a sila nu exista. Te autoflagelezi, dar ei nu-i pasa, ca daca i-ar pasa s-ar indrepta.
Si ca sa-ti spun concluzia: nu sunteti compatibili si n-o sa aveti o viata buna niciodata. Taie nodul gordian al casniciei precum a facut Alexandru macedon. Altfel nu-l vei putea desface.
Mai bine singur, decat intr-o asemenea relatie.

| Lukasssz a răspuns:

Prietene,da-i papucii nu este nici prima si nici ultima femeie din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, in ce sens are indoieli si isi asculta prietenii? Daca ai facut ceva care să ii zdruncine increderea, poate că are dreptate sau nu stiu.

| mihai199431 explică (pentru anonim_4396):

Amândoi am greșit in trecut si eu si ea

| DenissCristian a răspuns (pentru mihai199431):

In ce tara esti?

| mihai199431 explică (pentru DenissCristian):

Anglia

| DenissCristian a răspuns (pentru mihai199431):

07450679506 asta e numarul meu. Da-mi un apel si te sun

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Salut! Inteleg intr-o oarecare masura ce simti. Spune-i ce te deranjeaza. Probabil iti este frica ca "daca...",,, insa e necesar sa intelegi ca trebuie sa o faci. Si o stii si tu, sunt sigura, altfel nu te-ar macina gandul acesta. Daca o spui ai doar de castigat : fie ea intelege si gasiti impreuna o rezolvare la problema asta, fie va despartiti si gasesti pe altcineva, scapand de aceste sentimente pe care le ai. Rau e ca este riscul ca relatia sa se incheie, insa ea deja e terminata, fiindca incerci sa joci rolul cuiva care nu e deranjat de asta. Candva, mai devreme sau mai tarziu, se va afla. Dar cred ca cel mai bine e sa vorbesti tu cu ea, macar sa scapi de presiunea pusa pe tine.

| NarcisIfrim a răspuns:

De la impacare ea nu a mai fost in relatie,dupa despartire,ca asta e invetitabil,trebuie sa te inveti cu ideea asta,iti vei da seama de ce iti spuneau prietenii si oamenii aici.
Tu ai facut cea mai mare greseala posibila intr-o relatie,si vad ca te-a costat,ai pus fericirea ta in mainile ei,si ea fiind fericita deja,nu a mai avut ce sa faca cu fericirea ta si a aruncat-o.
Tu ai ramas fara fericire,si ai inceput sa devii dependent de fericirea ei, dar ea tine la fericirea ei si nu iti da si tie. Asta e tot.
Ori pleci acum, si vei suferi, iti va trece. Ori pleci mai incolo, suferi si acum si atunci mai mult.
Suferinta oricum va fi, acum tu alegi cand sa ajungi mai repede la fericirea ta.

| mihai199431 explică (pentru NarcisIfrim):

Îți mulțumesc foarte mult de răspunsul tau! Chiar ma ajuta foarte mult si apreciez ceea ce spui!