| Alex29061992 a întrebat:

Buna ziua oameni frumoși! Am si eu o mică problema, sunt intr-o relație de 6 ani si pot sa zic ca lupt 80% din orice aparține de relație, eu fac curățenie, mâncare, rufe etc, vreau sa fiu puțin mai indiferent, daca o vad pe ea puțin supărata imediat ma gândesc ca sunt eu de vina, vreau sa ma gândesc puțin si la mine, la fericirea mea, dar îmi e greu sa fac asta când 80% din timp ma gândesc la ea! Stiu ca suna prostesc dar am avut o perioada in care am fost despărțiți timp de 2 săptămâni (ea s-a mutat la o prietenă dar a venit înapoi) si îmi e frica sa nu se întâmple iar ca după iar îmi pierd încrederea in mine după cat am luptat sa salvez relația

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu faci de toate si fericirea personala unde e? lasi totul pe seama unei nesimtite inutile care nu te iubeste desi 50% din treaba trebuia sa faca ea in casa. Invata de la banditu asta care e treaba https://www.youtube.com/watch?v=LiSADbGVlrc

| darrio2007 a răspuns:

Daca ceea ce faci tu, nu o intereseaza, degeaba lupti pentru ea.

| Simpatic a răspuns:

Esti un papa-lapte se pare nu te supara ca iti zic asta, esti ca Branzoi din Las Fierbinti sub papucul nevestii adica.
Eu zic sa fii barbatul in relatie si tu sa fii cocosul, nu e ok ca tu sa pasesi tot tu sa sutezi, tu sa faci mancare sa speli etc si cucoana asta ce face? asta se poate numi femeie sau lepra?
Cu riscul de a parea misogin dar femeia trebuie sa calce, sa bage rufe la spalat si sa faca mancare, poate sa faca asta RAR si barbatul, dar nu esti barbat daca doar tu faci aceste lucruri.
Parerea mea nu dati cu hate, sau dati ca nu-mi pasa happy
Deci draga alex ti-o spun prieteneste, fii puternic si discuta cu ea chestiile acestea. Numai fi slab, tu ai nevoie de ea tot atat cat si ea are nevoie de tine, iar daca nu-i convine asta sa plece da-o la naiba, nu ai nevoie de o astfel de persoana.
Ma gandesc ca se foloseste de tine, ma gandesc ca daca tu ai fi cel care aduce banii in casa ea se foloseste de ei, deci cu alte cuvinte vrei nu vrei este o profitoare! Iar cand mai pleaca la vreo prietena suparata fiind vezi sa nu se culce cu altii.Ca sunt destule de astea care se supara des pe "prostul" de acasa, pleaca si vin peste cateva zile, ele facand sex cu amantul si supararea fiind doar un motiv invocat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cât să mai tot lupți ca să o salvezi? Ea luptă, ea vrea?

| Drimmero a răspuns:

Bravo, nu vreau sa fiu rautacios dar ai devenit carpa ideala cu care mai sterge si ea praful care a mai ramas pe mobila atunci cand trece pe acasa. Cunosc un caz identic, deci aproape la fel sunt lucrurile numai ca acolo relatia a fost mai scurta. Daca tu nu trollezi si esti pe bune (desi mi-e greu sa cred), atunci tu chiar iti meriti soarta, sfaturile alea cu ''va intelegeti voi, bla bla'' nu functioneaza, aici trebuie sa fii ferm si cu piciorul pus pe prag.

| Freya1 a răspuns:

Tu trebuie sa nu te mai temi de singurătate in primul rand si sa nu mai ai o stima de sine asa scăzută.
Sunt multe persoane ce profita de slăbiciunea celor de langa ei ca sa ii foloseasca si cred ca asta se intampla si la tine.Asa ca, daca nu ai facut ceva rau prin care sa trebuiască sa te revansezi ci pur si simplu faci asta de la tine si din iubire încetează.Fa doar strictul necesar sau cat tine de tine si vezi cum reacționează. Daca pleaca pentru atat crede-mă, nu pierzi nimic.Fi mai tare un pic.

| johnnny123 a răspuns:

Dupa cum descrii lucrurile, relatia nu pare sa se indrepte catre o implicare 50%-50%, ci mai degraba catre o implicare 100% - 0 %.

Tu de frica sa nu o pierzi nu ai curaj sa-i spui ca unele lucruri te deranjeaza. Iar asta nu se va sfarsi bine pentru tine.

| cristimihailov a răspuns:

Ma tem ca esti in relatia gresita.
Asta nu e relatie, e dependenta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Tipa profita de tine si de iubirea ta, iar tu o sa te trezesti intr-o buna dimineata ca ai 45 de ani si ti-a trecut "iubirea" si ca esti batran si ti-ai irosit viata pentru cineva care nu te iubeste cu adevarat

trebuie sa pui piciorul in prag si sa vezi daca ea te vrea la fel de mult ca tu pe ea, iar daca nu, chiar daca doare, mai bine iti refaci viata cu cineva cu care ai respect reciproc... cel putin

| troleibuz a răspuns:

De ce nu discuti asta cu ea?

| BogdanDavidZ a răspuns:

Mai bine te desparti, primele luni poate nu o sa te simti bine dar dupa o sa vezi ca a meritat

| Alex29061992 explică:

Amândoi lucram, doar ca eu câștig sa zicem cu 60% mai mult decât ea ( nu ma deranjează ) ea are un serviciu ușor, eu imi rup spatele si picioare 8 ore pe zi, vorba aia nu degeaba iau mai multi bani, si când ieșim de la munca ( amândoi lucram in același schimb ) eu ma duc după ea sa o iau de la muncă, ajungem acasă si tot eu sunt ala care face de mâncare după munca si așa mai departe va spun sincer, nu ma deranjează deloc sa fac doar eu totul! In orice relație am luptat foarte mult si renunțam la mine pentru persoana de lângă, așa sunt eu mai prostuț, dar vreau sa fac o schimbare ca nu ma simt apreciat destul ( nu ma înțelegeți greșit ) dar hai sa fim serios cărui fata nu i ar place sa se trezească cu cafeaua făcută si micul dejun, sau dupa o zi de munca sa aibă cada pregătită cu petale de flori, capsuni cu frișcă si ciocolata si așa mai departe ....ideea e ca vreau sa fiu mai dur sa zicem dar nu stiu cum ca de fiecare data când îmi propun asta renunț repede