| BlueDark a întrebat:

Bună ziua/seara! Mă aflu într-o situație foarte dificilă, nu știu cu ce aș putea ajuta...Mama soției(soacra mea)a murit brusc.Azi noapte facut accident vascular hemoragic si pana acolo i-a fost.Nu se stia de problemele ei de sanatate, cu totii o credeam ok si parea plina de viata.Nu lua medicamente.
Problema e ca sotia e insarcinata in primul trimestru.Se consuma foarte mult, iar asta nu ii face bine.
Ii inteleg sentimentul.E oribil...Mai ales ca nimeni nu se astepta.A primit un apel telefonic,noaptea tarziu, de la tatal ei...Era speriat,intrucat o gasise inconstienta, in baie.Au chemat ambulanta,dar nu au putut face altceva decat sa constate decesul.
Socrul meu e intr-o stare deplorabila.E diabetic si hipertensiv,de asta l-am dus la
Urgente.L-au internat, deoarece ii este extrem de rau.
Iar eu ma simt incapabil.Pe langa faptul ca sunt socat de aceasta moarte brusca,trebuie sa am grija de sotia mea.
Medicul a zis ca nu are voie sa ia calmante decat pe baza de plante, dar nu o ajuta deloc.
Nu a mancat nimic toata ziua.Plange continuu.
E f. Dificil pentru ca fratii si surorile ei vor ajunge abia la inmormantare, deoarece locuiesc in strainatate.
Eu sunt cel care se ocupa de pregatiri.Ma simt coplesit si pentru mine e prea mult!
E teribil sa iti vezi sotia insarcinata in halul asta, sa iti vizitezi socrul in spital si sa te duci sa cumperi sicriu de la pompe funebre.
Cu ce as putea ajuta? Si eu sufar.Saraca femeie,n-a apucat nici macar sa isi vada nepotul. Abia aflase ca va fi bunica.
Cum sa fac fata situatiei? Ce i-as putea face sotiei mele, ca sa isi mai revina putin? Ma ingrijorez si pentru bebelus.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, primiti condolantele mele in aceste clipe grele!

TU trebuie sa-ti pastrezi calmul, sa nu te framanti, sa privesti lucrurile detasat.
La momentul de fata esti singurul care poate face fata provocarilor.
Sotia ta este in dubla perioada critica: si-a pierdut mama si este si insarcinata, in perioada critica.
Ea nu are voie sa ia calmante medicale, fiindca ar putea afecta dezvoltarea copilului vostru.

Exista o modalitate cu care poti s-o tii mai relaxata: ceaiul de SALVIE + TEI, indulcit cu miere de albine.
Cel putin pana dupa inmormantare, sotia ta sa bea 2-3 cani din acest amestec, care reduce considerabil nivelul de stress. Ceaiul se face din cate o lingurita / plic din salvie respectiv din flori de tei la o cana de apa fierbinte (nu fiert, doar oparat! ). Mierea (o lingurita) se amesteca doar cand ceaiul s-a racit sub temperatura corpului (sub 38-40 grade).
Acest amestec de ceai este recomandat si celorlalte persoane din familie care sunt sensibile psihic.

Totodata, trebuie sa fii alaturi de sotia ta, s-o incurajezi si - foarte important! - s-o implici in activitatea de organizare a mormantarii, sa nu-i lasi timp sa se framante singura!

| sonya a răspuns (pentru Bula):

Buna, tin sa iti precizez ca ceaiul de salvie in sarcina este strict interzis. Ar fi bine sa nu recomanzi ceaiuri unei femei insarcinate, ca nu toate sunt recomandate in aceasta perioada. Pot duce la contractii false, chiar la pierderea sarcinii. Medicul ginecolog trebuie sa specifice exact ce si cum.

| Bula a răspuns (pentru sonya):

Doar cantitati mari, consumate indelungat ar putea face probleme, dupa saptamana 20, dar eu m-am referit la cantitati si concentratii mici, pe termen scurt, cu care nu exista pericol in luna a 3-a.

| BlueDark explică (pentru sonya):

Am rezokvat pana la urma cu valeriana.Va multumim!

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea si sa ii spui ca o intelegi dar si tu si ea ar trebui sa va ganditi foarte mult la copil.Ca esti sigur ca si mama ei ar fi vrut ca ea sa se linisteasca sa nu isi afecteze sarcina si ca o sa treceti peste acest impas impas impreuna. Spune-i ca este destul de greu si dificil pentru tine ca trebuie sa le faci pe toate dar din dragoste pentru ei si pentru ca iti doresti foarte mult sa ii ajuti o faci, iar ea daca o sa vrea sa te ajute cu ceva acel ceva ar fi sa incerce sa se linisteasca si odihneasca sa nu isi faca rau pentru ca atunci si tie iti este foarte dificil sa te descurci.
Fi langa ea si sprijino, calmeazo, ofera-i afectiune, atentie chiar daca acum iti e greu si dificil.Pentru ca daca faci asta poate va aprecia si constientiza ca daca se consuma prea mult te afecteaza si pe tine si copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleante sad

Nu ai cum s-o ajuti momentan, trebuie s-o lasi sa sufere, sa se descarce, stiu ca e greu sa o vezi asa, dar nu are cum, intr-o situatie de genul asta, sa se comporte altfel.

Dupa ce se linisteste, poti sa ii sugerezi sa mergeti la psiholog, cred ca v-ar ajuta, mai ales pe ea, care e predispusa la depresie post-natala.

Acum trebuie sa fii puternic, sa te gandesti ca este o tragedie, dar viata merge inainte si momentan ai niste lucruri de facut (pregatirile etc), dar in curand toate astea o sa treaca.

Plangi daca poti, respira 10 minute adanc si bea un ceai de tei.

Bunicul meu cand era foarte bolnav (fizic), cand ii dadeam pastile, chiar daca erau slabe, ii induceam faptul ca sunt foarte bune, ca o sa-l ajute, ca o sa-l linisteasca instant, si aveau efect placebo. Ai putea sa incerci asta.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa fii alaturi de ea si sa ii spui cat de mult o iubesti. O sa vezi ca lucrurile se vor aseza, dar trebuie sa aveti rabdare. Inteleg ca situatia este cat se poate de neplacuta, dar trebuie sa te tii tare si sa ai grija. Nu spune ca esti neputincios. Ai dovedit ca esti tare chiar acum cateva minute cand ai descis sa postezi acest mesaj.

| Tudor01 a răspuns:

Roga-e la Dumnezeu să vă ajute. Sincere condimente si te asigur ca daca ii vei cere ajute LUI Dumnezeu totul va fi bine. Nu uita să îi mulțumești după!

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru Tudor01):

Sincere condimente? Ce ai vrut sa scrii? Condoloeante?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Tudor01):

Si daca se roagă se va rezolva ceva?
Lasa aburelile si da-i un sfat util ca rugaciunile nu vor îmbunătăți situația.

| Salontanul a răspuns (pentru BlackRose03):

Da dar trebuie sa apreciezi faptul ca i-a trimis "sincere condimente". laughing

| BlueDark explică (pentru Salontanul):

M-ati facut sa zambesc un pic laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru Salontanul):

Lol,abia acum am observat. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru BlueDark):

Imi pare rau pentru tine. Condoleante! Viata-i destul de grea si te loveste cand nu te astepti. Dumnezeu sa-ti ajute! Tu trebuie sa fii barbatul din casa.