| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU. Acum cam 1 luna 2 am intalnit o fata pe care o chema Mathea. Mergem in aceeasi scoala, eu in a 8-E si ea in a 8-B. Faza e ca scoala este middleschool / scoala mijlocie / ungdomsskole ( cum se numeste aici ) deci toti elevii dintr-a opta au intrat in scoala asta acum cateva luni. Inainte de asta toti de ei au mers la scoala primara. Faza e ca unii din elevi nu au fost la aceeasi scoala primara ca si mine si alti baieti din a opta. Unii au venit de la scoala cu tare si altii de la scoala cu tare. Eu am venit de la o scoala diferita fata de fata aia, asa ca ne-am cunoscut aici. Am inceput conversatia cu ea la cantina in timp ce asteptam la coada, eu in fata ei, si ea in spatele meu. Si m-am prezentat intr-un mod frumos. I-am zis : « Buna, ma numesc Michael. Tu esti Mathea, nu? « Si ea a zis da. bla bla si faza e ca eu stateam la coada doar ca sa vorbesc cu ea laughing Si am tot vorbit despre ce ii place ei, ce sport practica, etc. Cand a venit randul meu am plecat de la coada si gen ea si-a dat seama ca eu am stat acolo doar ca sa vorbesc cu ea laughingDupa am stat cu ele pe caneapa si am mai vorbit 5 min si dupa m-am carat. Am tot vorbit pe snapchat( online ) Timp de 2 zile si la un moment dat am intrebat-o daca are chef sa facem ceva in weekend, sa ne cunoastem mai bine. Si ea a zis ca da, asa ca am asteptat pana maine si am tot vorbit cu ea. Sambata eu deja ma pregateam sa ies si dupa mi-a dat msj si a zis ca nu poate azi. Eh am fost un pic dezamagit. A doua zi( duminica ) am iesit pana la urma si a venit cu o prietena de a ei. I-am zis sa ne intalnim la 7/11 si ea a fost de acord. Cand ne-am intalnit a fost un pic jenant pana cand am deschis vorba eu si prietena ei. Si ne-am plimbat pe langa un teren mare de fotbal vreo 15-30 min am intrebat ce iti place, ce crezi despre... etc. Dupa ne-am dus la o sala de sport si gen din cand in cand sunt meciuri acolo de handbal sau basket si e o femeie cateodata cu un chiosc deschis acolo inauntru. Am vorbit din ce in ce mai putin si am stat pe telefoane. La un moment dat m-a intrebat prietena ei « Nu ne iei si noua ceva de aici « intr-un mod frumos «. Si eu am zis daaa cum sa nu am uitat sa va intreb ( eu mi-am adus toti banii din pusculita cu mine si ma gandeam sa le intreb daca vor ceva dar imi era cam rusine... ) In sfarsit si am mers acolo, eu mi-am cumparat un ceai, Si ele si-au cumparat cate o vaflã. Si le-am intrebat, sigur nu mai vreti nimic? Si au zis ca nu. Si ne-am pus jos la masa si parca acolo am mai inceput sa vorbim un pic. Ea a rupt o bucatica din vafla in forma de inima si i-a aratat prietenei ei. « Ia uite ce frumos « Sau ceva de genul a zis in soapta. dupa asta a trebuit sa plece asa ca am iesit din sala si am aruncat ceaiul in gunoi ca nu mi-a placut de loc. Si atunci ne-am zis la revedere si le-am imbratisat si dupa am plecat cam brusc asa din senin. Dupa aceea am vorbit din ceee in cee mai putin pe snapchat, si a inceput sa ma cam ignore asa. Raspundee greeu cand ii trimit msj etc. Acum dupa 2 luni mi-am dat seama cat de bou am putut sa fiu, in loc sa le scot la Starbucks si sa le servesc cu cate un frappe, eu am fost timid si mdea. Ce pot face ca sa re-incep conversatia cu ea? Ce sa ii zic? Cum sa ma re-introduc ei la scoala? Eu simt ca i-am lasat un gust prost asa, si ma simt foarte prost pentru asta, dar nu stiu de ce. O fi din cauza ca imi rod unghiile si se vad cam naspa? Credeti ca de asta nu mai vorbeste cu mine? ajutor

1 răspuns:
| Kyttynna a răspuns:

Draga Michael, esti foarte tanar si deja incepi sa iti construiesti experiente de viata, ceea ce e un lucru bun. Oamenii au caractere diferite. Tu pe de alta parte cred ca aveai emotii mari la intalnirea cu ea. Parerea mea e sa nu o presezi ca sa nu inteleaga ca esti obsedat si incearca sa mai vorbesti cu ea sa ii mai propui iesiri si vezi ce zice. Daca ezita sau te refuza in repetate randuri atunci reorienteaza-te. Si incearca sa nu-ti mai rozi unghiile.