| ionelutza95 a întrebat:

Buna ziua TPU, am mare nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi
Am o relatie de 2 ani si un pic, pruetenul meu este in Anglia acolo unde am fost si eu pana acum o luna. Am venit in tara pentru examene, sunt la facultate... dupa ce am plecat au inceput certurile ca de obicei cand suntem departe unul de celalalt...acum cateva zile el s-a schimbat foarte mult a sters pozele realatia de pe Facebook si s-a scuzat cu niste motive copilaresti. A schimbat si parola la Facebook, dar am resuit sa o gasesc si am vazut ca isi dadea mesaje cu o tipa apoi am vazut ca sora lui cu care sta in casa i-a trimis o poza in care era el si fata respectiva la noi acasa. Am cautat o pe Facebook pe fata respectiva si nu a recunoscut nimic iar in ziua urmatoare mi-a dat block pe Facebook. El jura ca ma iubeste dar nu stiu ce sa fac sa il iert sau sa ii mai dau o sansa?
Ps este foarte influentat de familie....alalta ieri am sunat o pe sora lui si am intrebat o daca i se pare normal ce a facut si ea a zis ca el doar a incercat ceva si ca e vina mea... apoi a aflat ca am iesit si eu cu cineva doar sa ma razbun si mi-a dat block pe Facebook. Am sunat o si pe mama lui pentru ca mi se parea normal sa afle si a zis ca nu cinsidera ca a gresit cu nimic.
Scuze pentru eventualele greseli si pentru ca am scris un roman. Am nevoie de sfaturi urgent ce sa fac si cum sa reactionez in relatia cu el? Dar in relatia cu familia lui?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

El sta cu ai lui, ai lui nu te vor e clar.Ori considera ca e prea tanar sa stea intr-o relatie stabila ori ii cauta ei una mai "buna". Daca el este de acord cu situatia si ii convine asa lasa-l cu a lui si du-te in drumul tau nu ai ce sa ierti tu ei pur si simplu nu te vor si decat sa stai tot cu stres ca pleci 2 ore si aduce alta in casa mai bine renunta ca mereu vor vrea sa te inlocuiasca si el nu va avea nimic impotriva.

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Salut,

O relație la distanță nu poate să funcționeze atunci când partenerii nu au perspective comune cu privire la viitor. După doi ani și un pic, pare că voi încă vă loviți de prostioare fără sens; el iese cu câte una și caută scuze, tu ieși cu altul ca să te răzbuni. Relația voastră e dependentă de niște statusuri pe Facebook, de poze și block-uri și alte lucruri pentru copii. Oarecum înțeleg că din moment ce sunteți la distanță simțiți nevoia de o apropiere/afirmare măcar online, dar e prea imatur totul.

Sora și mama lui îi vor ține partea mereu și mai ales dacă nu te consideră potrivită pentru el. Sângele chiar nu se face apă, mai ales pentru o persoană pe care o vezi rar.

Îți propun să meditezi puțin asupra relației tale. Ce simți pentru el, ce priorități ai, facultate, viața ta, în general. Încearcă să nu mai reacționezi impulsiv, așa cum ai făcut când ai căutat-o pe tipa cu care apărea el în poză. Nu ai făcut altceva decât să îi arăți respectivei, care cel mai probabil nici nu știa că exiști, că te simți jignită.

Dacă consideri că iubitul tău te iubește și că poți fi fericită cu el pe viitor, continuă. Dacă nu, tu ești cea mai importantă pentru tine!

Succes

| Adry05 a răspuns:

Deci tu pleci un pic de acolo, el deja cheama pe alta acasa si mai si intrebi aici ce sa faci?

| cristimihailov a răspuns:

Termina cu el. Aia e directia.

| xerxes1 a răspuns:

Tu ai o relatie cu parintii lui sau cu el?

Răspuns utilizator avertizat