| orolesen a întrebat:

Buna ziua TPU. Am si eu o intrebare legat de cuvantul "despartire". Dupa 14 ani alaturi de o fata, de 5 ani casatoriti, ea a renuntat la mine complet. Imi tot spune ca nu mai e nimic intre noi. Avem o fetita impreuna si nu pot trai fara ea alaturi de mine. Intrebarea mea este, ce as putea sa fac ca relatia noastra sa poata revenii la normal. Au fost multe, si cand zic multe FOARTE MULTE, certuri. In primul rand au fost certuri familiale intre ea, soacra, cumnata si bla bla. Au fost certuri cu mine aproape zilnice in ultimii 4 5 ani. De aproape 6 ani urmez un tratament de la psihiatrie din cauza atacurilor de panica. Cand aveam atac de panica, aici numai cine stie cum este sa treci prin GROAZA AIA, de frica de moarte si toate cele, incepeam sa urlu la ea fara nici un motiv, fara sa imi zica ceva. Si ii "aruncam" cuvinte urate FOARTE URATE. Chiar daca erau spune FARA SA STIU, fara sa VREAU. Dar au fost spuse. Cand eram in "transa" sa o pot numii asa, de atac de panica, reactionam FOARTE URAT CU EA. Din cuvintele care i le-am adresat, ea a pus la suflet orice cuvant, nu am avut o comunicare activa. Am descurajat-o, am facut-o sa se simta un nimic, sa nu mai aiba cuvinte pentru oameni, iubire fata de mine de nimeni. Sa "incuiat" in ea. Sa schimbat TOTAL. Nu stiu daca la baza au fost atacurile de panica sau altceva, dar de vreo cativa ani m`am apucat de cazinouri, datorii peste datorii, m`am apucat de bautura. PENTRU CA NU VEDEAM O IESIRE din porcaria asta de tratament, tone de pastile luate de la psihiatrie FARA NICI un rezultat. Dimpotriva de cand am "cazut" in tratamentul astora de la psihiatrie am terminat tot in relatia cu sotia. Ea a ajuns la fel ca mine, cum eram la inceput. Plansete, frica de a vorbi cu oamenii, sentimente de ura fata de tine, de persoana ta. Si asta numai datorata mie. De 6 luni e mutata de acasa si am inceput sa o terorizez cu intrebari ca are pe cineva, ca de ce a facut aia de ce a facut ailalta. Ma cert cu ea ZILNIC. Ea nu mai are incredere in mine, in nimic, in orice as zice. Dar cum am spus si mai sus NU AM VRUT SA SE AJUNGA LA ASA CEVA! Eu am vrut decat o familie, o casa unde sa stam. Le iubesc pe amandoua. Ea poate crede ca am ajuns la o obsesie cu ea sau ceva de genu. Ii e frica ca voi mai face, ce am facut. Dar vreau sa ma schimb si sa incep o viata alaturi de ea si de fiica noastra. Nu vreau sa ii distrug viata fetitei din cauza ca m`am apucat eu de baut din cauza unor porcarii! Cu cine as putea vorbi sa trec peste, cu un psiholog? sau cum sa procedez sa raman cel putin prieten cu ea, ca nu mai vrea nici sa vorbeasca cu mine. Am tot insistat pe o tema, daca o sa mai fim impreuna si ea tot imi spunea. Schimba-te si o sa fie bine. SI EU CA UN BOU, nu am facut nimic pana acum. Doarece cu cat ma chinui cu cat incerc sa fac, sa nu mai beau sa nu fac cate o prostie, imi intra in cap ea si fiica noastra. CE AR TREBUII sa fac. Vreau un sfat va rog daca se poate! ATAC DE PANICA-GROAZA, FRICA DE MOARTE, URLETE ASUPRA EI si injuraturi care nu merita cu absolut nimic. ESTE O FATA DE NOTA 100! Chiar daca nu am stiut cum sa ii arat sau sa ii dem toti anii astia impreuna dar asta e adevaru. Si vorba ei, NU AM PRIMIT O VORBA BUNA de la tine. Si asa e! Dar nu ca nu merita DOAR NU AM STIUT CUM SA O SPUN! Nu vreau sa ajunga si ea la pastile si stari depresive din cauza mea. Vreau sa isi dea seama ca o iubesc si ca NU I-AM VRUT RAUL NICIODATA!

Răspuns Câştigător
| artapsihologiei a răspuns:

Buna ziua.
Ce voi spune acum, vreau sa va informez ca sunt psiholog si vad saptamanal certuri identice. Aici e o situatie identica la multe ce se intampla in Romania. Doar depind anumite aspecte, ca la orice cuplu, relatie.

1. Ea a luat deja hotararea ca acest barbat nu mai e ceea ce ea isi doreste
2. Sentimentul de atractie profunda pe care il simtea fata de respectivul barbat "s-a dus"
3. Se formeaza in general anumite tipare de comunicare si gandire care fac si mai grea revenirea ei in relatie.

Si pentru ca situatia sa fie si mai urata, majoritatea barbatilor fac exact lucrurile care nu trebuie facute atunci cand o femeie pleaca si astfel fac revenirea femeii in relatie aproape imposibila.

Deci, una peste alta, de obicei e mult mai usor sa iti vezi de viata ta si sa incepi sa cunosti alte femei decat sa incerci sa aduci respectiva femeie inapoi.

Toate acestea fiind spuse, iti voi da cateva idei care sa te ajute sa treci la urmatoarea etapa din viata ta, chiar daca tu decizi ca acesta inseamna sa aduci din nou respectiva femeie in viata ta.

Deci, care sunt greselile pe care le fac barbatii? Care sunt acele greseli care fac practic imposibila intoarcerea femeii?

Iata cateva din ele:

1. Unii barbati se comporta ca niste disperati care nu mai au pentru ce trai daca femeie ii paraseste. Asta e o greseala uriasa. Iata cum se desfasoara lucrurile: femeia pleaca, barbatul trece printr-o depresie puternica, simte o dorinta fizica foarte puternica pentru ea. Ca urmare, acesta incepe sa se gandeasca la tot felul de metode de a o aduce inapoi. Si, inceaca sa o sune, o viziteaza, ii marturiseste iubirea lui, plange in fata ei, etc.

Din pacate, majoritatea barbatilor nici macar nu se gandesc la imaginea pe care o creeaza in ochii femeilor actionand in acest fel. In majoritatea cazurilor, femeia este deja dezgustata de situatie. De obicei acest tip de comportament face lucrurile de 20 ori mai rele decat erau.

2. Unii barbati lasa aceasta situatie sa le distruga realmente viata. E dificil atunci cand pierzi pe cineva iubit. Cred ca e ceva natural ca fiinta umana sa se simta
deprimata si suparata atunci cand pierde pe cineva drag. Dar problema incepe atunci cand tu "uiti" sa mai traiesti si lasi ca emotiile sa te copleseasca.
In loc sa isi vada de viata lor, unii barbati lasa depresia si supararea sa ii controleze si de obicei situatia lor se inrautateste.
Si asta nu e prea bine... de obicei se ajunge la situatii destul de urate.

Deci, care e raspunsul?

In general, atunci cand o relatie ajunge la final, E BINE SA ITI VEZI DE VIATA TA! Fi ocupat, pune lucrurile in miscare. Nu lasa sentimentele negative sa te copleseasca si sa iti dea o senzatie neplacuta ca nu iti vei mai reveni niciodata.

Adevarul e ca, daca vrei sa faci pe cineva cu care ai avut o relatie sa simta din nou ATRACTIE fata de tine, trebuie sa faci exact lucrurile pe care le-ai facut la
inceputul relatiei voastre. Deci aceleasi lucruri pe care le-ai face cu cineva nou pe care de-abia l-ai cunoscut.

Cu alte cuvinte, daca te inchizi in casa si nu mai iesi in societate nu vei deveni mai atragator... Daca te apuci sa o suni mereu si sa o rogi sa te ierte sau ii povestesti cat de mult o iubesti sau te apuci sa te plangi sau sa plangi, probabil ca nu vei face altceva decat sa o indepartezi si mai mult de tine.

Ca incheiere trebuie sa te gandesti la o schimbare radicala pentru copilul vostru si incearca sa o ajuti cu depresia, daca spui ca observi la ea lucruri prin care ai trecut. De acolo incep cam toate. Din cauza depresiei ea momentan vrea un repaus. Multe femei care vin la mine la cabinet si vorbesc cu dansele imi spun gata, asta e ultima data, bag divort si toate cele. NU este adevarat. Pana acum chiar nu am avut nici un pacient care a terminat relatia. Au divortat persoane dar sau impacat dupa un anumit timp. Totul e de moment. Laso sa faca ce considera ea ca e bine pentru ea acum si ai sa vezi ca isi va da seama daca te vrea langa ea. In cazul in care a intalnit un alt barbat, acolo stie ca are o siguranta si ca poate continua cu el. Dar daca nu a cunoscut, ea se va intoarce doar in acel moment cand ea isi va da seama ca totul dintre relatia voastra se rezuma la un singur cuvant: COPILUL. Copilul are Foarte mult de suferit din toate certurile voastre.
Momentan ea te are in creier si in inima ca o persoana rea orice ai spune si orice ai face. La inceput de final de o relatie, cel mai bine e sa nu vorbiti pentru ca ea isi va amintii mereu ce iai facut si lupta in inima si creierul ei continua spre RAU. Indeparteaza-te putin de ea, las-o sa se linisteasca si ajut-o cu depresia, mai ales daca cunosti sentimentele de Atac de Panica si tot tacamul. Cum spui tu, o sa ajunga la medicamente si de acolo Dumnezeu cu Mila. Eu rog toti pacientii sa nu ajunga acolo si cel mai bine sa treaca peste orice atac de panica sau moment de depresie. Dar repet, nu o presa cu absolut nimic. Acordai o nota de atentie, nu incerca sa ii impui momentan nimic. Pentru ca din tot ce ai scris acolo TU ai fost de vina. Nu stim acum daca si ea a avut partea ei de vina. Dar toate o sa se rezolve o sa vezi.

Iti doresc numai bine si sper sa va impacati sa puteti cresteti acel copil impreuna.

16 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ideea e urmatoarea. Orice i-ai spune tu acum nu te va crede si asta pe buna dreptate. Intai schiba-te tu, dovedeste-i ca nu mai esti cum erai si nu mai faci tampenii. Dar nu stresand-o si frecand-o la cap poti face asta. Zici ca o iubesti. Pai atunci las-o sa fie linistita, nu-i freca mintile cu dorintele tale si cu ce vrei tu. Pune-ti ordine in viata, vorbeste si cu un psiholog, dovedeste-ti tie intai ca te poti purta cum trebuie, pentru ca acum doar esti disperat si crezi ca poti, dar nu e deloc sigur si de abia apoi incearca sa reiei discutiile cu ea referitoare la o eventuala impacare. Asta daca va mai vrea sau va mai fi disponibila. Indiferent cum ar fi situatia comporta-te matur si intelege ca si daca nu se va mai putea nu are nici o vina ea si accepta-i decizia. In schimb poti divorta elegant, poti avea grija in continuare de copilul tau mai mult ca pana acum, iar lucrurile vor fi bune si pentru tine.

| orolesen explică (pentru Holiday):

Pai tocmai asta e si ideea, ca vreau sa ma schimb si tot i-am explicat si i-am promis. Doar ca seara cand intru in casa goala pur si simplu am un gol in stomac si nu mi-l poate scoate din cap decat bautura. Am stricat si mai rau in ultima vreme cu promisiunile astea de care nu m-am tinut dar pur si simplu, parca nu vad o iesire din asta. Nu neaparat de impacare sau nu stiu ce. Pur si simplu a PICAT parca dintr-o data totu dupa 14 ani. A fost prea BRUSCA iesirea din relatie....PREA PREA PREA BRUSCA! Ea mi-a spus la fel ca sa ma schimb si ca o sa fie bine. Doar ca am impresia mereu ca o spune doar de dragu de a scapa de mine, sa ma indeparteze. Poate chiar o sa fie bine, poate si o impacare. Dar mereu imi intra in CAPU SEC, dar daca zice asta numai sa ma linistesc pe moment, sa nu ma mai cert cu ea si dupa aia sa isi schimbe parerea de impacare. Stiu ca mai rau fac, ca timpul decide totul si schimba totul, doar ca TIMPUL e GROAZNIC ACUM PENTRU MINE! E INGROZITOR! Nu cred ca poate sa te duca la o stare mai urata un divort! Poate vorba ei e bine sa ne despartim dar eu am tot spus ca din cauza porcariilor de tratamente luate m`au schimbat. Am cateva luni bune de cand nu mai iau antidepresive si acum vreo 4 5 zile am incetat si cu restul ce mai aveam de luat. Adica ce mai luam. Ma gandesc ca fara pastile o sa fie mai bine. Atacurile de panica efectiv chiar daca le mai am, in starea care sunt acum am ajuns sa ma autocontrolez si fara pastile si fara nimic...

| Graurele a răspuns (pentru orolesen):

Buna seara. Pai daca spui ca ai facut numai tampenii si vrei sa te schimbi de ce nu o faci? Iti spun din calitate de femeie care am o varsta si am trecut prin asa ceva de foarte multe ori cu sotul meu. Voi ca barbati meritati si o lectie. Adica sa vedeti cum e si fara noi. Atunci cand santeti cu noi credeti ca va e mai bine fara noi dar din pacate nu e pentru voi bine. Nu e bine nici pentru ea chiar daca nu iti arata asta. Orice femeie sufera chiar si aia de ia bataie de la orice betiv de sot. Parerea mea este ca poate sa iti dea o lectie pe care o meriti mai ales ca ai un copil. Si de fapt ce ai vrea sa iti zica in o zi doua ca o sa se impace cu tine dupa ce ai gresit atatia ani? Nu o sa iti faca asta. Poate ea in sufletul ei sufera mult mai mult ca tine despartirea si ca nu mai are o familie. Dar arata-i ca o sa te schimbi si ea o sa se intoarca singura. Nu insista cu hai ca te iubesc hai inapoi. Mai rau faci. Ca dai dovada ca vrei sa fie ca tine. Eu inteleg ca treci printr-o situatie urata dar nu o sa te ajute ca o pisezi la cap. Laso un timp si cand o sa hotareasca sa stea cu tine va sta. Din 10 cazuri care au fost la servici la mine niciun cuplu nu s-a despartit de tot. Dar voi barbatii vreti ca noi sa trecem peste in o zi doua. Aratai respectul pe care il ai pentru ea si o sa vezi ca o sa inteleaga ca vrei sa te schimbi si vrei sa mai fii cu ea. Iti doresc nu mai bine si inca o data iti spun. Gandeste-te la copil ca el sufera cel mai mult pe viitor.

| baltagulmosene a răspuns (pentru Graurele):

A mea m-a parasit cam din aceleasi motive. Am alergat luni de zile dupa ea si i-am tot explicat ca nu mai fac una ca nu mai fac alta si nimic. a bagat divortul si m-am schimbat. dupa vreo 2 luni m-a sunat si acum vrem sa bagam actele de casatorie din nouwinking asa ca sa intelegi cum stau treburile. lasa timpul sa treaca si o sa fie bine. dar ca sa te poti impaca cu ea, fa ca mine schimba tot. apropo un sfat de la baiat la baiat cu cazino, schimba anturajul si o sa fie binewinking nu imbogatii admiralwinking bafta

| doctormargareta a răspuns (pentru baltagulmosene):

Asa va place sa va plangeti dupa ce gresiti voi barbatii. Eu cu sotul am avut si 1 an cel mai mult in care am spus nu si nu, ca nu mai vreau sa stau cu el. Bea fara masura zilnic. Si am ajuns in aceeasi postura cu el de atatea ori. Sa divortam si sa nu ne mai vorbim. Nevasta ta ca si toate femeile sufera mult mai mult cum a zis doamna de mai sus decat voi barbatii. Schimbati atitudinea fata de ea gandeste-te ca ai un copil si totul o sa revina la normal. Atata timp cat ea vrea. Singura intrebare care trebuie sa ti-o pui este: Imi place sa fiu batut la cap zi de zi cu o intrebare? Si iti dau tot eu raspunsul NU. Nu te mai agata de un fir ca sa indrepti tu situatia asa direct. Trebuie doar sa te schimbi si o sa vezi ca o sa te impaci cu ea. Cum am spus doar daca ea vrea, poate are alt barbat sunt multe la mijloc. Asa ca nu o mai cicali si las-o sa se linisteasca si daca ea vrea sa vina inapoi vine daca nu asta e femei sunt o gramada. Si e adevarat la fel cu faza: trebuie sa primiti si cate o lectie din cand in cand. Tu nu ai cum sa aflii ce e in sufletul ei acum. Sufera si ea ca dupa 14 ani oricine ar suferii dar nu vrea sa iti arate doar pentru simplu fapt sa intelegi ca trebuie sa te schimbi. Schimba-te de caracter, de tampenii, de jocuri de noroc, bautura si tot. Prima data fi amicul ei nu iubitul ei. Si ai sa vezi ca ea o sa vina la tine in brate cand nici nu te astepti. E simplu: Schimba-te de tot daca inca mai vrei o familie. O seara placuta!

| elenabrandusa a răspuns (pentru doctormargareta):

Nici o femeie nu o sa iti "sara" in brate imediat, mai ales dupa cate ai facut cum ai povestit. Cum a raspuns toata lumea, dai un ragaz de gandire si tu intre timp tot ce trebuie sa faci este sa te astepti. Stiu ca este o "perioada delicata" din viata ta dar tu ai facut asta tu sa induri. E foarte greu sa "intri" in creierul unei femei care poate este si depresiva. Femeile prezinta un risc dublu fata de barbati, de a manifesta depresie si e mai intensa de 3-4 ori decat la barbati. Daca nu o ajuta nimeni acum mai tarziu e greu sa inteleaga ca astea sunt decat niste emotii plecate de la creier. De ce nu vorbesti cu ea sa ii explici cum sta treaba mai ales ca stii despre ce e vorba? Prima impresie a celor care au depresie este ca ei cred ca pot trece singuri peste. Incearca sa fii alaturi de ea si incearca sa ii poti scoate din cap toate chestiile pe care o deranjeaza. Chiar daca spui ca nu are incredere in tine orice ii spui. E de datoria ta sa ii explici, daca spui ca din cauza ta a ajuns asa. In general depresiile se fac pe baza unor stari emotionale intense. Daca tu tot ai continuat cu jocurile de noroc si bautura ea normal ca a picat in mijloculul putului. Doar ca trebuie sa iasa de acolo si asta cat mai rau de putinta. Cand te intalnesti cu ea, incearca sa faci o gluma, sa radeti, sa faceti orice dar in nici un caz sa ridici tonul la ea, sa o bati ca nu sta cu tine sau mai stiu eu ce. Doar arata-i ca esti alaturi de ea si momentan tot ce e de facut TACI SI SUPORTA. Ai gresit platesti. Tu vei castiga increderea in ochii ei doar in momentul cand va vedea ca te vei schimba. Doar atunci puteti vorbi de o posibila impacare. Cel mai bun "vindecator" este timpul. Nu o stresa. Suna cam dur, dar adevarul este ca in momentul in care simti ca risti sa o pierzi persoana iubita, ai tendinta sa insisti foarte mult, pana ajungi in punctul in care o stresezi. In tot acest timp poti petrece mai mult timp cu prietenii si familia, astfel incat sa nu te afli in ipostaza in care esti tentat sa o suni pe ea de 3 - 4 ori pe zi. Ai grija insa sa nu cazi in extrema cealalta, in care devii prea rece, distant si nepasator. Arata-i ca o astepti, dar ca ii lasi spatiul necesar. Citeste un articol in functie de zodii:

http://www.wowbiz.ro/......53032.html

| karoko a răspuns (pentru elenabrandusa):

Daca vrea sa stea cu tine va sta. Dar asta e ceva tipic femeilor. 1. Ori iti da o lectie ca sa nu mai faci vreodata pe viitor. 2. A gasit pe altul care o curteaza si nu mai poti face nimic. Daca s-a indragostit de altul nu o mai intorci nici daca ii aduci flori de pe luna. Eu iti spun sa iti cauti deja alta. Prostiile astea cu lectiile sunt cele mai ridicole chestii de la femei. In special dupa o relatie de 14 ani. Daca dupa 14 ani iti spune ca sa te schimbi, pai unde a fost 14 ani? sau va intalneati doar de sarbatori? De iubit eu zic ca tea iubit. Nu cred ca poti sta cu o persoana 14 ani si sa nu ai nici un sentiment fata de persoana de langa tine. Daca tot zici ca vrei sa te schimbi, fa-o. Dar o sa te schimbi fix degeaba. Iti spune sa te schimbi doar sa scape de tine si cand iti e lumea mai draga iti va spune ca e cu altcineva si atunci o sa ai o depresie mult mai mare ca acum. Laso sa se linisteasca si o sa vezi dupa aia cum e situatia dar parerea mea, e o alta persoana in viata ei. Move on man. Suferi degeaba! Mai ales ca spui ca ai un copil. Tu la copil trebuie sa te concentrezi. Sa cresti copilul. ATAT. Asa fac ele, divorteaza ca le ofera unu nu stiu ce bullshit-uri, ea e foarte cazuta emotional si ii cade in plasa. Si dupa un anumit timp o sa isi dea seama ca Fat Frumos nu exista. Poate da de altul care o sa ii faca mult mai multe probleme. Asa a facut si sora mea. A divortat ca era ala prea gelos si acum s-a recasatorit cu unu de e vai de capul lui. Dupa aproape 2 ani de la casatorie cu asta "nou" s-a apucat de plans si la fel, depresii si porcarii. Nu zice ca era mai bine cu primul cand o intreb, doar da din umeri senin si atat. Asa ca te sfatuiesc, las-o pe ea sa vada cum ii e fara tine si daca vine inapoi vine, daca nu treci peste. Nu e singura femeie si poate o sa iti fie mult mai bine fara ea. Ai sa vezi!

| Poreclamea a răspuns (pentru artapsihologiei):

Cel mai bine intr-o relatie se vede din exterior in nici un caz din interior. Cel mai bine este sa vizitati un cabinet de planificare familiala. Acolo o sa va dea sfaturi care sunt cele mai bune intr-o relatie. Divortul nu este cea mai buna optiune, in special ca aveti un copil impreuna. El va suferii foarte mult din toata cearta. Acum incearca sa te schimbi si tu, arata-i asta si o sa fie bine ai sa vezi. Daca o sa te vrea inapoi o sa treaca peste orice. Prin viata treci prin multe, dar putina lume intelege ca trebuie sa treaca peste. Orice ar fi. Excluzand abuzuri sexuale, maltratari, etc... chestii exagerate. Dar ca ai baut si ai jucat jocuri de noroc, ai si injurat-o nu e un motiv de 100% divort. Doar ca trebuie sa incetezi cu ele. Nu ai incetatat are tot dreptul sa te acuze si sa nu te mai vrea langa ea. Ai spus de atacuri de panica, ca ii rosteai cuvinte jignitoare la atacuri de panica. Aici sunt impartite ideile, pentru ca tu ai dreptate ca nu stiai cum sa "iesi" din ele. Si nu stiai ce faceai. Cunosc senzatia. Dar aici ea nu avea nici o vina ori nu a stiut cum sa reactioneze cu tine. De obicei stiu ca la un cabinet phihiatric doctorul doctora cheama pe cineva din familie, mama, nevasta, sora frate sa ii spuna cum sa interactioneze cu tine cand ai atacuri de panica. Tu poti incepe un atac de panica si ei fara sa cunoasca "sentintele, frica, groaza" prin care treci, ei fara sa stie te pot baga si mai adanc in atac de panica. Intrebarea este, ea a fost cu tine la doctorul tau? Sa discute, sa ii explice cum trebuie sa reactioneze cu tine cand ai atac de panica? Daca nu ai fost cu ea de manuta la doctor sa ii explice iar e vina ta! Pentru ca ea nu stie sentimentul de groaza si toate cele. Si puteai sa ii spui multe si nu stiu ce motive sa ii explici, ca nu va intelege. Nimeni nu are abilitatea de a intelege prin ce treci daca nu a trecut macar o data prin asa ceva. Recomandarea mea este sa renunti DE TOT la pastile si sa incepi o discutie cu ea de prietenie si lasa totul sa decurga de la sine. Daca ea a ales sa se desparta, las-o asa. Daca va vedea schimbare la tine se va intoarce. Nu ii da nici cel mai mic sfat legat de absolut nimic, chiar daca e gresit sau nu. Adica daca s-a mutat cu copilul de langa tine si alege sa schimbe ceva, las-o sa o faca. Chiar daca o fii bine sau nu e bine. Laso sa faca exact ce vrea ea. Daca tu ii dai sfaturi si crezi ca ii sunt bune ea le ia ca un atac la adresa ei. Adica ea intelege ca tu o tii in lesa. Doar din simplu fapt ca ea incearca sa faca ceva. Daca va iesii bine din ce va crede, foarte bine, poate va e mai bine asa si impacarea sau motivatia de impacare intre voi doi exista. Daca nu iese bine din ce vrea sa faca, asta sa nu iti creasca tie penele si sa spui ceva de genu "TI-AM SPUS EU" ca iar o superi. Lasa totul sa decurga cum vrea ea, acceptai situatia si va fi bine. Cupluri divortate si impacate apoi sunt exagerat de multe. De ce? Pentru ca totul e de moment. O senzatie de ura, de frustare si orice ii spui se va intoarce impotriva ta. Tine minte: COPILUL conteaza nu voi. Voi sunteti niste simpli pioni intr-un joc de iubire care si cupluri de 60-70 de ani se confrunta. Treceti peste si vedeti-va de viata voastra ca familie. Sper sa ai parte de ce e mai bine si sa te impaci cu sotia! FAMILIA E CEA MAI IMPORTANTA! NU CEARTA CU MAMA CU TATA CU SORA CU NU MAI STIU CINE!

| orolesen explică (pentru Poreclamea):

Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat. Am citit niste chestii de care nici nu aveam habar ca mai mult rau fac de exemplu daca incerc sa vorbesc cu ea, sa ii dau un sfat sa ii explic si mai ales sa incerc sa ma impac cu ea. Nu aveam habar ca o sa fac mai mult rau. Am vrut doar sa inteleaga ca tot ce am facut nu am facut-o cu rautate, nu am considerat-o nu stiu cum crede ea si toate cele. Dar am ajuns la concluzia ca atunci cand increderea se "rupe" nu am ce sa mai fac. Deja e prea tarziu pentru orice, orice as face orice as zice. Am "stricat" familia si totu din cauza bauturii, pastilelor, depresiilor si toate cele. Nu am ce mai face. Doar sa... UIT. Nu mai e nimic de facut. Va multumesc oricum pentru sfaturi.

| orolesen explică (pentru Poreclamea):

Totul e in zadar, nu mai e nici o sansa de absolut nimic. Totul e pierdut! Asta e concluzia finala. ORICE AS FACE!

| orolesen explică (pentru orolesen):

Am pus acel link cu zodia, ca si ea e in zodia Rac..si tocmai de aceea spun ca totul e pierdut orice as face. Cu toate ca nu cred chestiile astea cu zodiile, dar acum parca imi baga banuieli in cap. "racii sunt mult prea sensibili, uneori chiar si fara un motiv real, li se pare lor ca sunt dati deoparte se supara si nu mai vorbesc." ADEVARAT!

| FentaMessi a răspuns (pentru orolesen):

Nu mai crede ce tot indrugi acolo cu increderea cand se rupe se termina totul. Totul se termina din alte motive. Cum au fost alte commenturi mai sus, 1 ori are alta persoana 2 depresie de moment. Dar ca rupe o casnicie doar pentru simplu fapt ca nu are incredere in tine e o tampenie. Daca ai promis ca nu mai bei (asta nu insemand sa faci ce ai mai facut) si bei o bere doua fara sa fie o problema, sa nu iei pastile si sa te schimbi de caracter gata crezi ca va fi bine? Nu va fi bine. Pentru ca ea deja ce are in cap asta si zice ca vei mai face. Greu ii poti scoate asta din creier. Nu trebuie sa ii dem nimic. Asa ca nu mai continua relatia, cauta alta persoana si inceteaza sa o scoti din cap. Stiu ca e foarte dificil pe moment dar ai sa vezi ca o sa treaca. Iesi in oras, umbla in zone cu grupuri de baieti si fete si cine stie. Gasesti alta fata. Si o sa iti fie mult mai bine. Zic asta pentru ca mi se pare total stupid ca cineva sa rupa o legatura cu tine dupa cate ai povestit acolo. Ca ai baut si ca ai jucat la cazino ce? Te vrea legat in casa sa stai? Lasa ca ele se cred perfecte si niciodata nu e vina lor si niciodata ele nu gresesc. Da-ti atentie tie, sa iti fie bine pentru tine. Apoi incearca sa ai grija de copil si sa ii dai lectii de viata, sa educi copilul sa nu ajunga rau, ca de obicei cam asa se intampla dintr-un divort. Copilul are cel mai mult de suferit si devine gen EMO. Daca ma intelegi ce vreau sa spun. Nu am nimic cu genul EMO, dar o sa fie o persoana retrasa de societate, daca vede ca va certati. Daca copilul de mic vede chestii de genul acesta, certuri si nu mai stiu eu, se modifica gandirea TOTAL. Asa ca mai bine las-o in pace, treci la urmatoarea si incearca sa nu cauti cel putin o vreme nici macar copilul cand e de fata ea. Ca va certati si repet, nu e bine pentru copil asta. Nu mai da vina pe tine ca a ajuns unde a ajuns, ca depresii si porcarii. Depresia poate veni si din alte parti, din foarte multe parti. Si nu incerca sa comunici cu ea deloc! Absolut deloc! Cine e la inceput de depresie, in primul rand o refuza spunand ca nu o are si in al 2 lea rand tu vei fi vinovat si daca ploua afara si nu e soare. Asa ca las-o de tot. Daca se va intoarce bine daca nu tot bine. Dar mai bine treci peste, cauta alta fata si incearca de la inceputul urmatoarei relatii sa ai comunicare. Daca multe relatii ar stii ca cel mai bun tratament in orice este comunicarea, ar fi OK. Femeile sunt dificile, barbatii la fel. Ea vrea ganduri frumoase si vorbe frumoase pe cand noi vrem sa avem libertate. Atata timp cand nu ti-a oferit libertate si nu stiu de ce cred, dar chiar asa e, tu ai reactionat ca un copil cand vrea o bomboana si nu-i oferi. Sa faci ce vrei tu! Ai facut pe ambitiosul si ai zis ca esti "sefu" in casa. Dar nu trebuia. Dar la ce se ajung la chestii d-astea? PENTRU CA ELE INCEP UN SCANDAL, O VORBA URATA, O PRIVIRE NU STIU CUM, MOFTURI si dupa aia dau vina pe tine. C..AT! Tu atat intreab-o: CHIAR TE CREZI MAI PERFECTA CA MINE? Laso sa se duca la altul, ca acum crede ca altul o sa ii ofere nu stiu ce dracu si nu te mai hranii cu ideea ca p... nu mai e a ta si e a altuia. Gasesti si tu. Si poate MULT mai buna pentru tine. Si poti gasi si contracost apropo happy Asa ca FII TARE PENTRU COPIL SI ATAT!

| FentaMessi a răspuns (pentru orolesen):

Si in legatura cu atacurile de panica, ca daca nici asta nu intelege ca atunci cand le aveai reactionai cu vorbe urate si nu stiu ce. Sa se duca ma la un doctor sa intrebe ce inseamna atac de panica. Asa facea si a mea inainte. Nu au habar cat e de urata situatia. Daca nici asta nu o intelege treci peste si nu te uita inapoi NICIODATA! UITA CA A EXISTAT!

| artapsihologiei a răspuns (pentru karoko):

Buna ziua.
Ce voi spune acum, vreau sa va informez ca sunt psiholog si vad saptamanal certuri identice. Aici e o situatie identica la multe ce se intampla in Romania. Doar depind anumite aspecte, ca la orice cuplu, relatie.

1. Ea a luat deja hotararea ca acest barbat nu mai e ceea ce ea isi doreste
2. Sentimentul de atractie profunda pe care il simtea fata de respectivul barbat "s-a dus"
3. Se formeaza in general anumite tipare de comunicare si gandire care fac si mai grea revenirea ei in relatie.

Si pentru ca situatia sa fie si mai urata, majoritatea barbatilor fac exact lucrurile care nu trebuie facute atunci cand o femeie pleaca si astfel fac revenirea femeii in relatie aproape imposibila.

Deci, una peste alta, de obicei e mult mai usor sa iti vezi de viata ta si sa incepi sa cunosti alte femei decat sa incerci sa aduci respectiva femeie inapoi.

Toate acestea fiind spuse, iti voi da cateva idei care sa te ajute sa treci la urmatoarea etapa din viata ta, chiar daca tu decizi ca acesta inseamna sa aduci din nou respectiva femeie in viata ta.

Deci, care sunt greselile pe care le fac barbatii? Care sunt acele greseli care fac practic imposibila intoarcerea femeii?

Iata cateva din ele:

1. Unii barbati se comporta ca niste disperati care nu mai au pentru ce trai daca femeie ii paraseste. Asta e o greseala uriasa. Iata cum se desfasoara lucrurile: femeia pleaca, barbatul trece printr-o depresie puternica, simte o dorinta fizica foarte puternica pentru ea. Ca urmare, acesta incepe sa se gandeasca la tot felul de metode de a o aduce inapoi. Si, inceaca sa o sune, o viziteaza, ii marturiseste iubirea lui, plange in fata ei, etc.

Din pacate, majoritatea barbatilor nici macar nu se gandesc la imaginea pe care o creeaza in ochii femeilor actionand in acest fel. In majoritatea cazurilor, femeia este deja dezgustata de situatie. De obicei acest tip de comportament face lucrurile de 20 ori mai rele decat erau.

2. Unii barbati lasa aceasta situatie sa le distruga realmente viata. E dificil atunci cand pierzi pe cineva iubit. Cred ca e ceva natural ca fiinta umana sa se simta
deprimata si suparata atunci cand pierde pe cineva drag. Dar problema incepe atunci cand tu "uiti" sa mai traiesti si lasi ca emotiile sa te copleseasca.
In loc sa isi vada de viata lor, unii barbati lasa depresia si supararea sa ii controleze si de obicei situatia lor se inrautateste.
Si asta nu e prea bine... de obicei se ajunge la situatii destul de urate.

Deci, care e raspunsul?

In general, atunci cand o relatie ajunge la final, E BINE SA ITI VEZI DE VIATA TA! Fi ocupat, pune lucrurile in miscare. Nu lasa sentimentele negative sa te copleseasca si sa iti dea o senzatie neplacuta ca nu iti vei mai reveni niciodata.

Adevarul e ca, daca vrei sa faci pe cineva cu care ai avut o relatie sa simta din nou ATRACTIE fata de tine, trebuie sa faci exact lucrurile pe care le-ai facut la
inceputul relatiei voastre. Deci aceleasi lucruri pe care le-ai face cu cineva nou pe care de-abia l-ai cunoscut.

Cu alte cuvinte, daca te inchizi in casa si nu mai iesi in societate nu vei deveni mai atragator... Daca te apuci sa o suni mereu si sa o rogi sa te ierte sau ii povestesti cat de mult o iubesti sau te apuci sa te plangi sau sa plangi, probabil ca nu vei face altceva decat sa o indepartezi si mai mult de tine.

Ca incheiere trebuie sa te gandesti la o schimbare radicala pentru copilul vostru si incearca sa o ajuti cu depresia, daca spui ca observi la ea lucruri prin care ai trecut. De acolo incep cam toate. Din cauza depresiei ea momentan vrea un repaus. Multe femei care vin la mine la cabinet si vorbesc cu dansele imi spun gata, asta e ultima data, bag divort si toate cele. NU este adevarat. Pana acum chiar nu am avut nici un pacient care a terminat relatia. Au divortat persoane dar sau impacat dupa un anumit timp. Totul e de moment. Laso sa faca ce considera ea ca e bine pentru ea acum si ai sa vezi ca isi va da seama daca te vrea langa ea. In cazul in care a intalnit un alt barbat, acolo stie ca are o siguranta si ca poate continua cu el. Dar daca nu a cunoscut, ea se va intoarce doar in acel moment cand ea isi va da seama ca totul dintre relatia voastra se rezuma la un singur cuvant: COPILUL. Copilul are Foarte mult de suferit din toate certurile voastre.
Momentan ea te are in creier si in inima ca o persoana rea orice ai spune si orice ai face. La inceput de final de o relatie, cel mai bine e sa nu vorbiti pentru ca ea isi va amintii mereu ce iai facut si lupta in inima si creierul ei continua spre RAU. Indeparteaza-te putin de ea, las-o sa se linisteasca si ajut-o cu depresia, mai ales daca cunosti sentimentele de Atac de Panica si tot tacamul. Cum spui tu, o sa ajunga la medicamente si de acolo Dumnezeu cu Mila. Eu rog toti pacientii sa nu ajunga acolo si cel mai bine sa treaca peste orice atac de panica sau moment de depresie. Dar repet, nu o presa cu absolut nimic. Acordai o nota de atentie, nu incerca sa ii impui momentan nimic. Pentru ca din tot ce ai scris acolo TU ai fost de vina. Nu stim acum daca si ea a avut partea ei de vina. Dar toate o sa se rezolve o sa vezi.

Iti doresc numai bine si sper sa va impacati sa puteti cresteti acel copil impreuna.

| alin131 a răspuns:

Am putea sa ne intalnim si sa discutam. Iti va face bine si vei vedea schimbare.