| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua TPU, am și eu o "problemă" in familie, dacă pot spune așa.

Prin luna decembrie din 2019 (acum 6 luni), am inceput să construiesc o hartă pentru Euro Truck Simulator 2 (dacă va interesează, se numește RO-Rebuild by Stefan Team).

Ideea este că eu in aceasta hartă construiesc orașe și drumuri din Romania, pentru acest joc cu camioane.

Eu am editat, in medie, 3 ore pe zi (in total aproape 600 de ore, de când am început în decembrie până acum).

Nu știu exact cum să mă exprim, dar țin foarte mult la acest proiect, mi-am făcut multi prieteni de încredere (nu ca cei fără minte, cum sunt colegii de la școală) și chiar am creat o comunitate de 150 de persoane pe serverul meu de Discord.

Totul a mers bine 6 luni, până când s-a întâmplat ceva groaznic:

Am raportat pe YouTube un videoclip creat de un coleg de clasă, iar după doar câteva ore, mama acestuia îi sună pe părinții mei că ea caută avocat impotriva mea.

Mi-am cerut scuze (chiar mi-a părut rău), și am dat anulare raportării, iar după 3 zile videoclipul a reapărut pe YouTube iar părinții lui m-au lăsat în pace.

Însă, mai este o problemă. La o oră după ce a sunat mama acelui coleg, părinții mei au vrut să verifice dacă am toate temele făcute pe Teams (aplicația folosita de școală pentru a primi temele).

Și, (din păcate), nu aveam toate temele făcute.

Părinții mei s-au enervat rău și mi-au șters TOATE jocurile de pe calculator (nu că ar fi problemă de asta, se salvează pe Steam).

Însă, mi-au șters și tot ce am lucrat in ultimele 6 luni și nu mai poate fi recuperat.

Aproape 600 de ore de munca pierdute în 2 minute.

După 3 zile in care am stat de dimineața până seara să fac temele, am ajuns cu temele la zi.

In aceeași zi în care am terminat temele, dimineața, am primit e-mail că videoclipul a venit la normal.

Deci, practic am rezolvat tot- am terminat temele și am rezolvat problema cu acel coleg.

Însă, de atunci au trecut 2 săptămâni și încă nu am voie sa instalez niciun joc pe calculator.

In fiecare seara, când mă duc la culcare mă apucă plânsul gandindu-mă că am muncit aproape 600 de ore degeaba și că am dezamăgit prietenii mei care așteptau ca luna aceasta să lansez harta.

Azi am aflat despre un alt caz, foarte asemănător, cu un copil care din cauză că nu se trezea devreme, părinții lui i-au șters lumea de Minecraft la care ținea foarte mult, iar acesta este extrem de supărat și mai are puțin și ajunge la depresie.

Le-am povestit părinților mei despre acest caz, le-am spus că îmi pare rău pentru ce am făcut și că nu se va repeta, dar aceștia mi-au răspuns, fără pic de interes:

"Nu îmi pasă de lumile tale. O să îți iau și telefonul definitiv dacă mai comentezi."

După aceasta nu m-am putut abține să plâng și am decis să vă cer părerea.

Va rog să mă ajutați și să îmi spuneți cum as putea sa îi fac să mă lase din nou să folosesc calculatorul și să o iau de la capăt cu lucrările la harta mea.

Țin să menționez că am 13 ani, dacă va ajută cu ceva.

Mulțumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De-a lungul vietii ti se vor intampla lucruri mult mai nasoale. Trebuie sa te inveti sa depasesti necazurile si sa mergi mai departe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bai, observ ca scrii FOARTE corect. Asta e un MARE plus pentru generatia ta. Doi, parintii tai sunt niste pampalai. Din doua puncte de vedere. 1. I-a sunat isterica aia ca... ca ce? Ai dat raport la un clip al colegului. De ce? Daca a fost retras, ai dat raport pentru un motiv valid. 2. Daca tot au fost asa de iuti la miniie sa stearga jocurile ca niste vasluieni cu doua clase, poate ii duce capul sa si DISCUTE cu tine. Ai 13 ani, acusi o sa ai buletin, altii au copii la varsta asta. Mi se pare extraordinar ca ai investit o gramada de munca in ceva asa cum ai facut-o tu.
P.S. Lectie de viitor - salveaza intotdeauna in cloud munca, astfel ca daca sare calculatorul in aer sa nu patesti ca acum. P.S. 2 Recuva s-ar putea sa te ajute... https://www.ccleaner.com/recuva/download

Ultimul post-scriptum: Da sa citeasca si parintii tai asta. Duduie si ba gogule, fiindca nu meritati doamna si domn, FITI MINDRI DE CE COPIL AVETI si DISCUTATI CU EL, NU FITI TRACTORISTI! Inapoi la tine, nu ai de ce sa plingi. Fii mindru ca ai fost in stare sa muncesti la ceva si sa te tii de treaba. In continuare trebuie sa iti mai vezi si de temele alea nenorocite.

| StefanE2019 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda. am vorbit cu ei și au spus că "nu mai mă lasă niciodată să intru în jocul ăla" și că "nu vor să mai mă vadă făcând hărți pentru alții, mai ales daca ani câștig nimic din asta"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StefanE2019):

Pai cistigi, asta e. Sper ca nu e tradus in romana jocul. Daca asa e, inveti chestii in engleza, una la mina. A doua la mina, cistigi experienta EXTREM DE UTILA pentru viitor. Cu alea 3 ore mi se pare rezonabil. Mai ales in conditiile cu limitarea de 3 ore ai tai ar trebui sa deschida ochii si sa realizeze ce disciplina extraordinara ai avut sa lucrezi la chestiile respective. SERIOS, te rog chiar, da-le sa citeasca raspunsurile de aici. Nu stiu cu ce se ocupa, dar daca au putut sa iti limiteze calculatorul - presupunind ca au facut-o ei - cred ca nu mai au nisip in buletin si ar trebui sa incerce macar sa inteleaga ce copil extraordinar au. Nu te periez aici cu nici un motiv, ca nu imi iese nimic daca te ridic in slavi sau te fac de cacao, insa la ce exemplare vad pe aici cred ca esti printre cei mai cu picioarele pe pamint, cu mult si peste idioti cu diploma de facultate care demonstreaza prin intrebarile lor ca habar nu au pe ce lume traiesc. P.S. Trebuie totusi sa le dau dreptate parintilor tai la faza cu temele. In special daca ii minteai ca le-ai facut. Poate ca intr-un final inveti cu ocazia asta ca una dintre cele mai nasoale chestii pe care le poti face e sa minti. A facut si fiica-mea tone de porcarii pana acum si are abia 9 ani, insa ii repet mereu poate ii intra in cap pana ajunge la adolescenta - minciuna si mai ales minciunile alea in care e clar ca ma prind, adica minciunile cu care ma ia si de prost, astea sunt cele mai infecte chestii pe care poate sa mi le faca. Nu vreau FB la scoala pe linie, nu vreau diplome si porcarii, vreau sa vad ca isi gaseste un hobby lucrativ cu potential in viitor si ca are o oarecare disciplina. Tu le ai pe astea. Marea greseala a fost cu tema. Iar alor tai, ca au crezut-o pe isterica si nu au discutat cu tine legat de report pe YT. P.S. Poti sa ii transmiti colegului tau din partea mea ca e UN FATALAU NENOROCIT! Cum sa te plingi ma la mama ta ca ti-a dat unul report pe YT, CUUUM? Aaaa... hai ca am citit mai sus. Taica-tu e programator. OK. E cumva fanatic religios sau complet sub papucul maica-tii? Sper ca nu. Daca a ajuns programator, inseamna ca il duce un pic capul. Poate ar trebui sa citeasca si cate ceva parenting din cand in cand... da-i sa citeasca raspunsurile de aici, in cazul asta. Si eu ma enervez uneori pe asta mica, dar tind sa cred ca nu sunt nerezonabil si mai ales nu ma pot imagina distrugindu-i 600 de ore de munca. Pentru ca asta e ce ai facut tu, MUNCA. Chiar daca nu e platita si nu iti aduce nici un beneficiu imediat.

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuie sa le demonstrezi ca ti-ai invatat lectia si sa numai intarzii niciodata cu temele. Acum depinde de ei cand te vor lasa din nou la calculator. Nu cred ca poti sa ii convingi sa te lase mai repede la calculator, avand in vedere ca ai numai 13 ani. Acum ca stii consecintele, sa pui scoala pe primul loc si dupa aceea jocurile. Tin minte cum ma jucam GTA Vice City si abia am reusit sa termin o misiune grea, am iesit putin afara si cand am intrat in casa, sor-mea iesise din joc pentru ca avea treaba la calculator si nu am apucat sa salvez. E chiar nasol laughing

| SporeBox a răspuns:

Pai sa ii stergi salvarile copilului care a muncit la ele nu este deloc o pedeapsa ci mai mult o razbunare. Prin asta iti dezvolti creativitatea si inveti sa lupti pentru ceea ce iti place. Daca in spate ai un printe care distruge tot ce ai lucrat tu inveti ca mereu va fi cineva care sa isi bata joc de munca ta si poate avea efecte pe viitor. Poate poti sa le explici asta. Dar nu prea am inteles. Parintii aluia s-au luat de tine pentru ca i-ai raportat un videoclip? Trebuie sa fie nebuni. Adica e dreptul tau. Din asta pot sa cred ca nu te intelegi foarte bine cu el si iti recomand cumva sa rupi legatura. Si eu am avut prieteni dinastia si acum imi e mai bine ca nu mai vorbesc cu ei. Eu stiu ca parintii nu o prea au cu tehnologia, cum ai spus ca inca mai ai jocurile in steam. Nu poti sa te uiti in recicle bin dupa salvare? Sau poate a ramas in steam. Daca poti incearca sa il instalezi din nou si poate inca mai ai salvarea. Spuneai ca ti-ai facut si foarte multi prieteni. Nu te-a ajutat niciunul? Adica nu i-ai trimis la niciunul harta prin email sau altceva ca sa lucreze la ea? Eventual undeva de unde sa o poti lua. Mai cauta si prin fisierele calculatorului ca poate ai vreun backup pe acolo sau prin fisierele jocului daca il instalezi din nou. Cam astea ar fi variantele. Eu cand fac ceva mare pe Minecraft salvez backup ul de la harta pe stick-ul personal. Ai mei nu se baga in jocurile mele dar cateodata mai sunt eu bou. Parintilor nu ai ce le face. Unii chiar nu pot suporta ca mucosul ala nu poate fi dominat ( nu ma refer la ai tai. Vorbesc in general). Eventual poti sa le explici dar nu cred ca o sa inteleaga sau sa te certi cu ei ( daca faci asta ai grija sa nu plangi altfel deja ai pierdut). De la un moment nu o sa mai aiba cu ce sa te pedepseasca decat sa te bata. Dar cred ca chiar daca te certi cu ei nu o sa rezolvi mare lucru dar la nervi o sa spui mai usor ce gandesc si poate vor intelege dar recomand discutarea daca se poate, cearta nu prea e o varianta. Cam asta am putut sa iti spun. Sper ca te-am ajutat

| StefanE2019 a răspuns (pentru SporeBox):

Nu știu cum să explic. Dar chiar faptul că le au cu tehnologia e problema...
Tatăl meu e programator și se pricepe la lucruri de genul.
Din ianuarie până în aprilie, îi mai arătam din când în când (2 ori pe luna maxim) o poză cu ce am mai lucrat (Transfăgărășanul și Sibiul pe ets2), și mereu zicea că arată frumos.

Însă, acum 2 săptămâni a folosit asta împotriva mea, s-a dus la calculator și mi-a șters toată partiția unde aveam instalate jocurile, și, apoi a dat imediat "Empty Recycle Bin"...

Abia după, a dat unninstall la toate jocurile (am doar 2, ETS2 și ATS) și după a șters și Steam în sine...

Pe lângă asta, am uitat să spun, nu am avut niciodată drepturi de administrator, chiar dacă placa video, memoriile RAM și carcasa au fost cumpărate din banii mei strânși...

Și din cauză că nu am drepturi de administrator, nu voi putea instala niciodată Steam fără să pună ei parola la Admin...

| SporeBox a răspuns (pentru StefanE2019):

Poate intr-o zi o sa poti sa iti instalezi steam si o sa poti sa iti reiei inapoi munca. Conversatia ai pute sa o incepi ceva de genul: "Mama/tata imi cer scuze ca nu mi-am facut toate temele, dar de acum incolo o sa am grija sa fiu la zi cu ele. Daca voi invata o sa ma lasati sa imi recuperez un joc? [le explici cat de mult ai lucrat acolo si cat de mult insemna pentru tine] si vreau sa imi recuperez progresul ca tot timpul ala sa nu fie pierdut. Cred ca intelegeti cum este sa muncesti la ceva si cat tii la ce ai facut". Dupa asta ei ar trebui sa spuna ceva de genul "ne mai gandim". Dupa asta ar trebui sa mai astepti o saptamana, maxim doua si o sa poti sa iti iei jocul inapoi daca iti accepta scuzele. Important e sa le arati ca ai vazut unde ai gresit si ca iti pasa de munca ta. Uita-te si la expresia lor si vezi cam ce ar gandi. Daca stii ca acum sunt nervosi mai lasa-i cateva zile sa se calmeze.

| nicu991 a răspuns (pentru StefanE2019):

Copile, stai calm si nu te stresa ca exista programe cu care poti recupera fisiere si partitii sterse ori formatate.

| StefanE2019 a răspuns (pentru nicu991):

Am observat, dar am menționat mai sus, nu am niciun drept de administrator sa instalez astfel de programe.

| badriel a răspuns:

Zi-le ca ai lucrat 6 luni, 600 de ore la chestia asta, si spune-le ca poate ca atunci cand o sa te reapuci nu o sa vrea parintii tai sa te vada la calculator toata ziuarolling on the floor

| StefanE2019 a răspuns (pentru badriel):

De parcă aș putea... De când mă știu am restricții la calculator:
1. Nu am drepturi de administrator
2. Am un program "Microsoft Family Safety" care îmi dă un program strict, de doar 3 ore pe zi. După ce trec alea 3 ore sunt deconectat de pe cont și pot să îl accesez abia în ziua următoare...