| SimonaObuf a întrebat:

Bună ziua TPU! As dori sa va cer un sfat dragii mei! Ce ar trebui sa fac daca parintii mei consuma alcool zilnic si sunt certuri si bătăi in casa, iar eu trebuie sa merg la școală si sa am grija si de cele doua surori ale mele? Va rog un mic sfat daca se poate! Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Greu... Intotdeauna mi-a fost greu sa aud lucruri de genul. Lucruri care insa reprezinta realitatea pentru unii. Sa suni la protectia copilului pare simplu, nu? Insa cred ca ti-e dificil, ti-e frica. Numai tu stii cum trebuie actionat si ce trebuie facut. Tot ce as putea sa iti spun e sa visezi si sa lupti. Esti un copil, tanar, frumos cu o minte si inima pura de care trebuie sa profiti. Viseaza la ceva frumos, la cum ai vrea sa fie si munceste ca sa ajungi acolo. Ignora desi e greu `peisajul` si nu lasa intunericul sa-ti cuprinda sufletul si mintea. Trebuie sa mentii o atitudine ferma, hotarata si pozitiva ca totul va fi bine. Poate va dura ceva timp dar merita sa lupti, gandul la surorile tale cred ca e suficient. In rest, numai bine, imagineaza-ti ca peste ani vei rade amar cand iti vei aduce aminte de aceste vremuri si ca nu ai muncit degeaba iar acum ai parte de liniste in viata ta. In afara de cuvinte, noi nu te putem ajuta pe tine cu altceva. Tu trebuie sa te ajuti si sa te hotarasti cum sa actionezi mai departe.
Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, here i am :*

| SimonaObuf explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Iti multumesc din suflet pentru răspuns! Chiar m-ai incurajat cat de cât si sper sa, reușesc sa îți urmez sfatul!

| XminyoongiXx a răspuns (pentru SimonaObuf):

Cu mare drag! Capul sus si joc de glezne inainte! laughing Din pacate nu esti singura care trece prin asa ceva si daca altii au reusit sa mearga mai departe si sa faca sa fie totul bine, fii sigura ca si tu poti, fara indoiala! :**

| SimonaObuf explică (pentru XminyoongiXx):

O sa încerc sa nu îi mai bag in seama! Sunt oameni mari! Se vor descurca ei! Sper sa pot sa imi urmez planurile mele de viitor!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Este telefonul copilului suna acolo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| aimullah123 a răspuns:

Simona, probabil va trebui sa faci mai multe chestii dar primul lucru pe care trebuie sa il faci acum este sa mergi la psiholog si sa ii explici tot. Psihologul este in masura sa te invete ceea ce este cel mai bine sa faci. Sa suni la protectia copilului nu e 100% placut. Daca surorile tale sunt mai mici si le ia le va duce la casa de copii sau cine stie unde si vor creste fara sa mai aiba cineva grija de ele. Ba chiar e posibil ca acolo sa se poarte urat lumea. De aceea zic mergi la psiholog ca poate exista si alta solutie. Dar nu mai sta pe ganduri. Mergi la psiholog big grin

| SimonaObuf explică (pentru aimullah123):

Mulțumesc frumos pentru sfat! Chiar voi merge si la psiholog si poate ca voi avea mai multa încredere in mine!