| didiDia a întrebat:

TPU,

Ce as putea face pentru a ma obisnui cu locul nou in care ma aflu de doua saptamani? Am venit in Anglia sa lucrez, dar deocamdata nu-mi place aici si nici macar nu stiu sa definesc foarte clar ce nu-mi place. Sunt mai multe chestii care nu-s pe gustul meu, dar totusi nu ar trebui sa fiu atat de trista uneori cand ma gandesc la Romania si la casa mea. Cei care v-ati mutat in strainatate cum ati reusit sa va obisnuiti cu o viata noua in alta tara unde sunt obiceiuri diferite de ale noastre, ale romanilor? Cum ati depasit dorul de tara si locurile dragi+ unele persoane dragi care au ramas in tara, departe de voi? Multumesc.

P. S: Am venit singura in aceasta tara.

Răspuns Câştigător
| clauss a răspuns:

Sunt multi factori care te poate ajuta cu acomodarea sau te poate da inapoi, prietenii, ar fi recomandat sa ti faci cat mai repede, sa gasesti activitati care sa ti placa si sa te poate face sa uiti de Romania, am lucrat si eu si pot spune ca sunt cetateni care te poate face sa te simti ca acasa, ma refer la greci unde am lucrat eu, englezii sunt mai reci si te vei chinui un pic

| didiDia explică (pentru clauss):

Multumesc pentru raspuns, clauss. Problema e ca plec din camin dimineata ceva inainte de 8(mai rar pe la 9) si ajung inapoi pe la 5 sau 6 dupa amiaza foarte obosita. Nu mai am chef de nimic cand sunt inapoi in camera de camin, abia astept sa se faca 10-11 seara si sa dorm. Deci cum sa cunosc oameni? Plus ca eu sunt genul ala de om care cugeta mult si mi se pare de multe ori ca n-am cum sa ma bag in seama cu cineva astfel incat sa-i zic ceva interesant/inteligent/neplictisitor. Si cugetand atat, iti dai seama. Stam 7 studenti in fiecare casuta(ma rog, e un fel de casuta aici unde stau la camin), majoritatea asiatici. Mi-e dor de limba romana, inca n-am cunoscut pe nimeni care vorbeste romaneste. Am venit aici pe 4 ani. De oameni nu pot sa zic, vorbesc frumos, vor imediat sa te ajute cand vad ca nu te descurci si esti in incurcatura, dar totusi...e ceva ce-mi lipseste.

5 răspunsuri:
| Melody a răspuns:

E normal sa te simti asa. Dar daca ai ajuns acolo, inseamna ca stii ce vrei, si nu trebuie sa renunti. Te vei obisnui. Cand faci un lucru des, iti intra in obisnuinta si nu ti se mai pare asa greu. Greu e doar la inceput. Orice schimbare e grea. Trebuie sa treci de zona ta de comfort...ma rog, ti-as explica mai bine dar nu mai gasesc articolul unde am citit despre asta. Ne obisnuim greu cu noul, si in timpul asta, pierdem multe. Ia priveste in jurul tau, chiar nu gasesti nimic frumos in Anglia? Sau cumva te adancesti in tristetile si dorul tau si in felul asta te orbesti? Dorul de ai tai, starea de tristete, sunt normale...dar nu abuza de ele pentru ca iti vei uita scopul pentru care ai ajuns acolo. Si asa nu vei face nimic, vei fi venit degeaba pentru ca nu poti face nimic bine intr-o stare de deprimare, si daca te vei decide sa te intorci in tara, vei trai cu regretul si cu gustul amar ca ai fost acolo dar nu ai facut nimic. Asa ca, tot inainte. Nu uita: Sadeste un gând, culege o actiune. Sadeste o actiune culege un obicei. Sadeste un obicei, culege un caracter. Sadeste un caracter, culege un destin.

| AliceThai a răspuns:

Pai Dia ar trebui sa incepi prin a inte3lege ca nimanui (cu foarte putine exceptii) nu-i place ceea ce face sau unde se afla... asta e in firea omului. Iar apoi, ma gandesc la un proverb care suna cam asa: inteleptul se adapteaza mediului inconjurator, prostul il modifica pentru a-si satisface scopul happy
Incearca sa te adaptezi!

| didiDia explică (pentru AliceThai):

Multumesc, Alice!

| AliceThai a răspuns (pentru didiDia):

Vezi pe http://gadget-blog.ro ai sa gasesti o multime de gadgeturi (iGoogle) si s-ar putea sa fie si ce cauti tu.