| Alin_Alin_1997_WkAZ a întrebat:

Bună ziua TPU,mă confrunt cu o nelămurire: Dacă fratele meu e căsătorit cu o fată,iar sora fetei îi place de mine, se poate să avem o relație?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti avea o relatie si chiar sa va casatoriti legal. Nu esti ruda de sange cu fata respectiva, doar ruda prin alianta de gradul V.

14 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu aveți nici o restricție.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da pentru ca nu sunteti rude de sange, ci doar cumnati.

| PersonajFictiv a răspuns:

Daca fratele tau e casatorit cu o fata iar tie iti place de sora acelei fete nu e nicio problema in a avea o relatie cu ea.
Multa bafta!

| AliGab a răspuns:

Raspunsul pe care l-ai ales este unul pe care vrei sa il auzi, dar nu este raspunsul corect. Tu cu fata respectiva sunteti cumnati, iar din punct de vedere moral nu aveti voie sa aveti o relatie si cu atat mai putin sa va casatoriti in biserica (daca sa zicem ca veti avea vreo relatie si acea relatie va ajunge la casatorie.)

| Jonas94 a răspuns (pentru AliGab):

Tipule, tu știi în ce țară trăiești? Popa e doar un lăutar, îi lipești o bancnotă în plus de frunte, și cântă cum vrei tu. Asta cu biserica e ceva strict pentru tradiție, poți să faci sau să nu faci cununie religioasă, popa nu-ți face arborele genealogic să știe cu cine te căsătorești, rolul lui, este să-ți ia banii, pe un fleac.
Nu vă mai împiedicați viața de tradiții și mituri absurde.

| AliGab a răspuns (pentru Jonas94):

Pentru cunostinta ta sunt lucruri scrise in Biblie si nu tin nici de preot (sau popa cum il numesti tu), nici de traditii, nici de mituri. Toate ne sunt ingaduite, dar nu toate de folos. Faci ce vrei, dar pentru fiecare lucru facut aiurea si neregretat va raspunde fiecare. Eu am scris ce stiu ca este adevarat. Autorul intrebarii poate sa asculte ce parere voieste: i s-a scris si adevarul si ceea ce poate vrea sa citeasca, acum mai ramane doar problema lui ce alege.
P.S:"Tipul" este o "Tipa"

| Jonas94 a răspuns (pentru AliGab):

Și biblia nu este tot o colecție de mituri? Este foarte trist, că te raportezi la biblie, ca la un adevăr.

| AliGab a răspuns (pentru Jonas94):

Crezi tu ca sunt mituri. Insa ferice de cei ce se raporteaza la ea ca la adevar.

| Jonas94 a răspuns (pentru AliGab):

Din păcate nu e deloc așa. Oamenii care se raportează la orice credință sau curent religios, ca la un adevăr, de fapt nu își folosesc cel mai mare dar de la Divinitate, și anume rațiunea.
Să nu crezi că sunt ateu, cred într-o ființă superioară, ce este dincolo de orice religie.
Omul din cele mai vechi timpuri, pentru a-și explica unele lucruri, care erau peste capacitatea lui de înțelegere, a inventat mituri.
Miturile cum spunea Georges Battailles, sunt doar un delir colectiv.
Un delir colectiv, este creștinismul, budismul, mozaismul, islamismul, hinduismul și toate celelalte religii. Capcane prin care, oamenii își suprimă rațiunea în fața unor halucinații colective, și mai ales în fața ritualului.

| AliGab a răspuns (pentru Jonas94):

Nu baga crestinismul in aceiasi oala cu povestile celorlalte religii. Crestinismul este bazat pe fapte reale, confirmate nu doar de Biblie ci si de istoricii timpului. Relatari despre Hristos exista si in iudaism (care nu au crezut in El) dar si in islamism (religie creata un talhar si pedofil). Crestinismul nu este doar o religie, ci un mod de viata. Nici una dintre religii nu preomoveaza Dragostea ca fiind adevarul suprem, in afara de crestinism. Hristos este singurul care a venit in lume si a prpovaduit dragostea de vrajmasi...ce ratiune crezi ca poate fi mai inaltatoare? Ratiunea fara dragoste este doar "aramă sunătoare şi chimval răsunător"...adica NIMIC. Poti avea ratiune la capacitate maxima, daca ai rautate, distrugi totul in jurul tau. Poti avea ratiune 0 (sa fii nebun) daca ai dragoste, ai totul.

| Jonas94 a răspuns (pentru AliGab):

Sunt 5000 de religii în lumea noastră, toate cu dumnezeii lor, și bineînțeles adepții spun că doar dumnezeul lor este adevărat.
Dragostea creștinească este doar din vorbe, vedem și în țara noastră mică, asta.
Să lăsăm vorbele și scrierile că nu ne sunt de nici un folos.
Orice a fost scris acum 2000 de ani, și acum 1000 de ani, sau 500 de ani, devine inactual, în prezent, părerea mea.

| anonimbla123456 a răspuns:

Da puteti

| Piccolo32 a răspuns:

Da puteti.Nu sunteti rude de sange, ea e doar cumnata ta deci nu vad o problema