| Ethereal2007 a întrebat:

Buna ziua TPU! Ma numesc Alex, am vârsta de 16 ani, sunt elev in Galati si as dori o părere/un sfat. Recent s-au dat simulările naționale, astăzi ne-a comunicat notele iar la mate am luat 3.30 si la romana 7.35. Când au aflat părinții de nota de la mate au început sa tipe la mine si sa ma jignească in toate felurile. De când am venit de la scoala si pana acum tot tipa la mine si ma demoralizează.Ei nu vor sa priceapă ca eu nu înțeleg matematica in niciun fel.Mai mult m-au făcut sa ma simt descurajat și sa nu mai învăț deloc.Eu nu consider ca ar trebui sa se comporte așa părinții cu copilul lor doar pentru o nota. Voi ce spuneti si ce sfaturi mi-ați da in legătura cu asta?

Răspuns Câştigător
| 199onur7 a răspuns:

Iei in loc sa stea sate asculte ce ai pațit mama ce ai pățit fiule ce ai pățit alex de nu ai putut lua si tu tot o nota mai buna haide sa facem ceva sa fie bine haide sa găsim un profesor ceva să-l plătim privat săte învețe mai bine ei in loc săte asculte iute cum te trateză amândoi...

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 16 ani si esti abia clasa a VIII_a?
Inseamna ca ai ramas repetent cativa ani?

| dullcat a răspuns:

Reactia lor e normala in conditiile in care nu ti-ai dat silinta sau nu ai vrut. Daca tu chiar ai incercat si nu s-a putut, vorbeste cu ei si spune-le ca nu esti deloc multumit cu nota asta, nu te reprzinta, si ca vrei sa faci pregatire la matematica. Sunt sigura ca vor inteleg.

Totusi, gasesti pe Youtube videoclipuri cu exercitii si tot ar trebui sa se prinda ceva. Tind sa cred ca te-ai lasat pe tanjala.

| Ethereal2007 explică (pentru dullcat):

Fac pregatire din Septembrie. Nu se lipește nimic de mine. Pur si simplu nu înțeleg materia

| dullcat a răspuns (pentru Ethereal2007):

Inteleg, dar totusi poate ai noroc.

| Freya1 a răspuns:

Părinții fiind prinși în treburile lor nu mai conștientizează probabil cum s-au schimbat materiile în ziua de azi și ca nu toată lumea e făcută sa învețe x lucru.
Nici eu nu am fost bună la mate din clasa a 5-a în colo din cauza ca am avut și profesor bata și treptat mi-a displăcut și mie sa îmi mai bat capul.

O sa le treacă cu timpul și o sa te lase în pace.Momentan,încearcă sa înveți tu câte ceva sa încerci sa pricepi sau dacă nu, cerele alor tai sa îți plateasca niște meditații.

| sofisis a răspuns:

Nu e "doar o nota". Ca sa iei 3, 30 practic ai facut de 2.30 adica....mai nimic. Vestea buna e ca inca mai ai timp.
Zici ca faci pregatire dar... acasa singur lucrezi la matematica? Matematica se invata cu creionul pe hartie. Incercand pana iti ies creierii din cap. Si la un moment dar...o sa reusesti. Stii foarte bine teoria? Daca stii teoria e imposibil sa nu iti dea la un moment dar si practica.
Daca tu in schimb faci matematica exclusiv la meditatii si cum ai plecat de acolo ai uitat ca exista...nu o sa o stii niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E grea matematica, mai ales pentru unii. Si pentru mine, de altfel. Ești fericit ca ai luat 3. Eu nu luam nici atât.

| Ethereal2007 explică (pentru anonim_4396):

E mai mult decât grea

| 199onur7 a răspuns:

Ba alex daca erai băiatul meu ba si loai notele alea te însuram ba nebun meu eram mândru cu tine ba ști cum ma? Cu toata inima ziceam uite cu toată inima băiatul meu a reușit chiar de nu-i pe ultimul loc tot a reușit este băiatul meu stau si ma gandesc uneori cum dracu ajung uni părinți sa fi ba in halul asta cu ce au gresit copii ăștia ma asa de au o asa viata deștepți frumoși cu inima bună si uite ce părinți distrofici au

| 199onur7 a răspuns:

Tu ar trebui sa contezi ba tu ma tu ești copilu lor sa ia ciuma pe așa prinți nu notele tale tu trebuie sa fi pe primul loc indiferent indiferent de orice ar fi tu ești copilul lor tu trebuie sa contezi cu Adevărat da cu Adevărat tu trebuie sa fi înainte la tot pe primul loc.

| DariaDark a răspuns:

Ai perfectă dreptate. Unii nu merita sa fie parinti. Ai grija de tine

| DariaDark a răspuns:

Sfatul meu este sa încerci sa nu-i bagi in seama si sa tii minte ca tu esti cel mai bun prieten al tău. happy