| Abracadabra22222 a întrebat:

Buna ziua TPU. Problema mea e urmatoarea. Eu si iubita mea avem un an impreuna si avem planuri de viitor. Ea a terminat a 12 a, eu am terminat-o anul trecut. Eu am ramas in orasul nostru pentru ea pentru ca m-am indragostit din prima clipa si am ales sa invat aici pentru o cariera. Ea a promis ca nu o sa plece in alt oras si o sa ramana sa ne incepem viata impreuna. A terminat scoala si s-a inscris la facultate aici, a ales un profil pe care si-l dorea. Ei bine de curand am fost certati aproximativ 3 zile in care nu prea am vorbit. Ea s-a angajat luna trecuta si cineva la munca in alea 3 zile i-a spus de ce nu incearca la Politie la subofiteri ca pare o fata descurcareata. Dupa ce am reinceput sa vorbim ea mi-a "aruncat" vestea asta. Am spus ca glumeste pana cand am vazut cat de serioasa e treaba, si-a cumparat echipamente de alergat si a inceput sa caute profesori pentru probele scrise, efectiv tot salariul ei o sa se duca pe asta, dar nu asta e problema. Problema e ca a ales chestia asta fara sa se consulte cu mine, eu am ramas in oras pentru ea chiar daca imi doream sa incerc o cariera militara, m-am reprofilat pentru binele relatiei noastre. I-am spus ca nu sunt de acord sa plece pentru ca dupa ce termina scoala de 1 an o sa fie repartizata la tara undeva departe si tot rar o sa ne vedem si eu ce fac? Eu o sa fiu inca in facultate, inca o sa urmez si facultatea si postliceala 2 ani de zile cand ea o sa fie deja salariata. M-am simtit vreau sa va recunosc inferior pentru ca nu pot sa renunt acum la studiile mele si sa plec in armata, deja le-am inceput si ar fi pacat de tot timpul pierdut. I-am spus sa astepte, sa facem impreuna aici facultate si dupa sa incercam eu la armata ea la politie. Sa ne dam ragaz sa ne dezvoltam si sa "inflorim" impreuna, nu unul sa grabeasca procesul. Cum ar fi ca ea sa lucreze ca politist si iubitul ei inca sa fie in scoala? Cand o sa o intrebe lumea de pe acolo ea ce o sa zica? Sa ii fie rusine? In fine astea sunt doar niste ganduri nu cred ca ii este rusine sau ce am zis eu mai sus, problema e ca ne-am promis sa ramanem unul langa altul si ea a ales sa plece fara sa se gandeasca si la mine, la relatia noastra si sa-mi impuna ca daca o iubesc o astept. M-am simtit tradat vreau sa va recunosc, pentru ca eu am putut sacrifica un vis pentru ea, pentru ca simteam ca ea este aleasa si era cel mai important lucru din viata mea si ea? Ea a spus atatea cuvinte, ca ramanem si ne incepem viata si a ales in 3 zile cand n-am vorbit sa distruga tot ce ne-am promis si construit intr-un an. V-am spus intelegeam daca era asta visul ei, dar nu a fost. Mi-a spus ca vrea doar bani de "mica" si o cariera sigura inca din tinerete.I-am spus sa mai astepte, sa faca facultatea care a spus ca si-a dorit-o si dupa sa incerce, sa ne acorde "noua", relatiei timp si sa ne dezvoltam impreuna nu sa grabim procesul. Nu am cu cine sa vorbesc, orice i-as zice nu vrea sa renunte la asta. Ce sa fac? Sa ma despart de ea? Pentru ca m-a simt tradat, as fi plecat si am renuntat la tot pentru ea ca ea sa-mi faca asta? Nu e vorba ca nu ar tine relatia la distanta, e vorba ca au fost cuvinte goale pana acum si eu in calitate de iubit, barbat(stalpul familiei asa cum ar trebui) sa fiu un "putoi" in scoala cand ea deja avand alte dorinte si principii de la viata si eu neputand sa i le ofer? Nu stiu ce sa fac, mi se pare de "rahat" toata treaba asta, mi-am dorit sa nu intre dar acum o sustin sa faca ce vrea, oricum a ales ca lucrul asta e mai important decat relatia noastra. Nu stiu ce sa fac, help

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bata.l vina pe ala sau aia care i-a dat ideea de politista. Stai sa vezi cum se descurca acolo are de dat niste probe etc etc. Si nu pune pret pe tine atunci nu mai are deloc sentimente pentru tine esti amintire pentru ea

Bula
| Bula a răspuns:

Daca face asemenea miscari fara sa se consulte cu tine, atunci e ca si cum ar fi plecata cu altul.
Fa-o geloasa, arata-i ca sunt si alte femei in lume!
Daca nu va reusi ca politista, va primi o lectie de viata.

| Liviu a răspuns:

Lasa-o, nu ai cu cine face o familie, daca ea practic te arunca la gunoi, sa se duca cu ala unde o vrea.Renunta la ea, nu ai cum sa faci o familie cu cienva care nu doreste ofamilie happyIn plus, e de tot rahatu ca sa pui relatia pe primul plan TU, iar ea sa o puna la fund.Ti-a demonstrat cu asta ca nu tine la tine deloc.Nu ai cum sa faci o familie cu ea, gandeste-te daca era vorba de nunta si facea la fel.

| Adry05 a răspuns:

Bă adevăru e că a fost foarte urât cum a procedat. Tipa e foarte egoistă și nu pune atâta preț pe tine cât pui tu pe ea. Dacă nu vrei să te duci și tu la cariera aia militară... nu știu ce să zic, aia e, rămâi aici laughing și gândește-te dacă vrei să mai continui sau nu, că din nou, nu mi se pare că pune prea mut preț pe tine, era frumos să se consulte și cu tine că totuși ești iubitul ei de ceva vreme nu vreun amic cu care vorbește din an în paște

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am citit tot recunosc, ca nu am avut rabdare, dar impreuna cu atitudini din astea cu rusine ca ea munceste si tu inveti nu o sa infloriti impreuna niciodata

| Freya1 a răspuns:

Mama frate ce gândire ai si tu si si o mare majoritate de aici.
Tu înafara de "Eu sunt bărbatu si trebuie sa fiu mai sus ca tine " nu spui altceva.Nu am citit o dată sa zici as vrea sa o ajut sa isi faca o carieră, sa o ajut sa poata sa treaca probele alea, as fi mândru de ea sa reușească, ma bucur ca am o iubita ce se realizeaza si se descurcă si nu sta pe bani mei etc.In loc sa faci tu ceva mai mult sa plusezi pe lângă ea sa fiti la acelaș nivel vrei sa o tragi pe ea in jos ca la un moment dat sa fi tu mai sus si ea cumva sa depindă de asta ceia ce e urat.
Stiu ca te gândești la sacrificiile tale, la faptul că poate va pleca la distanță dar nu te-ai gandit nici o clipă ca poate nu va reuși sau va renunța la idee, sau la faptul că poate va conștientiza daca esti langa ea ca ai sustinut -o si va face tot posibilul sa nu te simti nici inferior si sa fie si langa tine.
Sti cum e faza de fapt, aveti dar un an si inca sunteti tineri.Deja ati avut o ceartă in care a-ți stat 3 zile despărțiți si poate vor mai urma si alte despărțiri pentru ca in situatia voastră voi nu va puteti împlini visele si face o carieră decat daca sunteti separați.Sunteti diferiti si incapatanat, ea probabil nu vrea sa depindă de tine sau sa se atașeze atat de mult incat sa fie cumva dependenta de tine prin iar tu ai vrea sa fi miezul din pâine mai sus decât ea ca sa demonstrezi ca tu conduci casa.Nu zic ca ii vrei raul neapărat, dar trebuie sa înțelegi ca nu poti sa tii femeia la cratiță cu forta, nici nu trebuie să amputezi planurile oamenilor doar pentru ca tu ai ramas in orasul respectiv pentru ca ai vrut.
Discuta cu ea in loc sa ne spui noua ca noi nu avem cum sa iti rezolvăm problema.

| Abracadabra22222 explică (pentru Freya1):

M-ai inteles gresit, nu vreau sa stea la cratita, are optiuni sa castige mult mai bine decat mine chiar in orasul nostru, nu vreau sa plece atata tot. Vreau sa ne dezvoltam impreuna nu sa fiu eu mai presus decat ea, nu i-am spus sa nu incerce la politie, i-am spus sa aiba rabdare si cu mine, sa ne dezvoltam impreuna nu sa sara unul etapele, m-ai inteles gresit, eu o sa fiu inca in scoala si o sa apara discutiile de genul ca de ce nu ma duc acolo, de ce nu fac asta, o sa aiba alte ambitii si poate nu o sa tin pasul cu ele fiind obstructionat de programul facultatii si al postlicealei sau alte lucruri. Uite nu stiu cum esti tu, dar nu cred ca ti-ar convenii sa stai langa un barbat inca 2 3 ani pana se realizeaza si el, tu fiind deja realizata si o sa cauti pe cineva mai sus decat sau in aceeasi pozitie ca tine ca sa ai ce sa inveti de la el, sa-ti ofere stabilitate. Pana la urma asta face barbatul, ofera stabilitate, fiecare are rolul lui in cuplu. I-am spus doar sa astepte ca nu se incheie maine politia sau nu e ceva daca nu reusesti sa nu poti trai bine. Pune te in locul meu, partenerul tau pleaca fara sa ii pese de parerea ta cand el are optiuni, are optiunea de a avea o cariera stralucita si o relatie perfecta langa tine, fara asemenea sacrificii "inutile". Daca are tot aici, de ce sa plece? E moda asta cu Politia in trending acum la noi si i-am spus sa incerce, dar nu acum, e prea devreme, e inca tanara si nu e pregatita, sa terminam amandoi facultatea de care ne-am apucat si dupa o sustin si in alegerea asta. Tu spui sa-i acord timp si sa fiu langa ea, sa o ajut sa-si vada "interesul", dar langa mine? Langa mine cine ramane? Pe mine cine ma sprijina? Sau barbatul trebuie nu are dreptul asta? Trebuie sa ofer dar sa nu primesc nimic? Daca plecam eu i-am spus, a spus ca nu i-ar fi convenit, am ramas. Ea de ce sa plece? Cu ce e mai presus decat mine daca tot este sa o "luam asa"?

| Freya1 a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Ai un pic de chestie de genul "ea o sa aiba si eu nu" trebuie sa recunoastem.Nu am spus că tu nu ai făcu sacrificii, dar daca vezi cu ochiul liber ca nu va potriviți si ca aveti alte planuri mai bine pleci decat sa o fortez sa faca ce vrei tu. Aveti un an nu 20, omul se mai schimba sau maturizează asta trebuie sa înțelegi.Plus ca si sentimentele mai pot trece, ce vorbim acum un an sau ce simtim anul asta poate sa treaca până anul următor.
Iti zic din proprie experienta ca eu am avut o relație în care eu am mers după el si el a facut cum a vrut să îi fie bine, doar ca pe mine in comparatie cu tine ma ținea în loc si eu am tras 8 ani sa ii fie lui bine si nu am facut nimic cu viata mea de aceia sunt de acord cu faptul că dacă ai o ocazie sau oportunitate sa te împlinește sa nu stai pe gânduri pentru ca omul ala azi poate sa fie langa tine maine nu, dar ce faci tu bun pentru tine rămâne, viitorul tau asigurat e acolo asa ca gândesti daca merita.

| Freya1 a răspuns (pentru Freya1):

Aaa da si am uitat sa mai spun ceva. Daca iti e teama ca va găsi altul mai realizat e nasol, gândește-te mai bine cum sa plusezi sa o ajungi sa fiti la acelaș nivel urcând tu nu coborând ea.