| xEmoForEver a întrebat:

Buna ziua TPU. Sunt baiat am 14 ani incurand 15 si am probleme mari in familie. Va rog cei care aveti chef de glume mai bine nu comentati sau iesiti de pe aceasta intrebare deoarece e ceva emotional...
Sa incepem cu inceputul. Mama in varsta de 48 de ani este o contabil expert dar o femeie putin exagerata. Tata in varsta e 51 de ani inginer la Bucuresti este un om pripit, betiv si execrabil. Au dat nastere unui copil cu sindrom down, sora mea Denisa in vasta de 23 de ani urmand cu nastea mea chipurile sa am grija de Denisa. Denisa este o fata deosebita frumoasa si foarte credincioasa se uita numai pe trinitas si are un portofel cu iconite si sta la tara la bunica pe care o vizitez saptamanal cu mama bunicul fiind stins de cand aveam un an. Parintii au divortat in 2005 eu nu am stiut... tata sta tot cu noi pentru a-i fi usor sa faca naveta la Bucuresti dar mereu bea si injura. Eu nu il iubesc ft mult insa pe mama foarte mult. Ea este exagerata vrea sa iau nota buna la examen ca eu sunt clasa a 8a. Eu ma pricep la romana si mate am note numai de 9 si 10 la scoala si nu vreau s-o dezamagesc. Tata bea de cand il stiu....venea cu nasu spart acasa cand eram mic... facea scandal urla pe geam si mama il batea ....eu nu stiam ce sa fac...asta de mult timp insa si acum la fel....nu am avut o copilarie frumoasa deloc... poateca alti copii se uitau la film in familie insa eu nu...stau in casa mamei care dupa divort i-a cumparat masina lui tata. Chiar nu mai stiu ce sa fac... tata sta aici cu noi face scandal desi nu e casa lui...l-am mai zgonit de acasa dar ni s-a facut mila si l-am chemat inapoi si se repeta de mii si mii de ori acest procedeu. Mama estea ea exagerata tipa la mine in vacanta nu ma lasa sa ies pe afara. Eu nu ies des pe afara...ma rog mama e ok...
Tata tot consumand alcool...a slabit ft mult a inceput sa se simta rau si a ajuns la 61 de kg. I-au aparut niste bube pe picioare si a devenit pamantiu la fata. A mers la spital la Bucuresti la acnr 9 i-au facut dezalcolizare si l-au externat spunandu-i sa nu mai puna nici gram de alcool in gura. El a baut in continuare si acum de vreo o saptamana doua i-a crescut burta in volum....este dublu chiar triplu de mare. Dar in rest este slab are mâinile si picioarele piele si os. Cred ca are ciroza....nu stiu ce sa fac nu vreau sa moara chiar daca nu il iubesc mult. Se simte slabit si fara putere si are somnolenta diurna. Va fi greu sa trec peste mai ales ca sunt clasa a 8a. Mereu e cearta in familie. Va rog dati-mi un sfat nu mai stiu ce sa fac. Va implor ajutati-ma!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rezista, sfarsitul lui e aproape daca nu vreti pace in casa asistati la moartea lui

| cristimihailov a răspuns:

Nu cred ca ai ce face. Concentreaza-te pe studiu ca este singura chestie care te va scoate de acolo.

| suffarstar a răspuns:

Este foarte posibil ca tatal tau sa aiba intr-adevar cancer la ficat. Concentreaza-te pe examene, cumpara-ti cat mai multe carti de absolut toate categoriile, nu te lasa distras de ce se intampla in familie. Poate tatal tau va deceda, trebuie sa accepti asta daca vrei sa mergi mai departe. Din pacate pentru el, nu s-a putut controla. Invata cat poti de multe din asta, crezi ca lui ii placea sa faca scandal si sa bea pana moare? Te asigur ca nu, nimanui nu ii place. Totusi, nu s-a putut opri. Repet, citeste multe carti. Sper ca totusi tatal tau sa nu moara, poate isi mai revine in fire desi sansele sunt slabe.

| MorganaM a răspuns:

Vai, saracutul de tine! Esti tare puternic si cu vointa, ca sa poti trece prin atatea si totusi sa ramai atat de dragut.
Eu cred ca mama ta e o femeie speciala, cu un suflet mare, asta cred din ce ai spus tu. Dar, are multe pe cap si nu mai sta cu nervii asa de bine cum statea mai demult. De aceea striga, nu neaparat ca e chiar asa de suparata pe tine, pe cum si urla. Si chiar cred ca sunt mandri de tine, poate mai mult decat ar trebui, pentru ca esti asa bine-crescut si inteligent. Probabil ca ea mai face presiuni asupra ta sa iei note mari la scoala, pentru ca poate pe tine te vede ca unica ei sperata si nu vrea ca sa o dai in bara. E o mama buna si grijulie, dar avand in vedere cate a trebuit sa suporte, nu mai sta asa de bine cu nervii si rabdarea, e si normal.
Tatal tau,,, vreau sa ma ierti ca spun asta, dar cred sa isi merita soarta. Probabil ca incet-incet, se va stinge din viata,,, chiar imi pare rau...
Dar, nu prea stiu ce sfaturi sa iti dau,,, doar sa o intelegi pe mama ta, ca e o mama buna si vrea sa fie o mama buna, atat cat poate, pentru ca a trecut prin foarte multe. Ma mir ca inca mai e atat de puternica si cu asa vointa.
Va doresc numai bine si ai grija de tine.

| Ragnarøk a răspuns:

Tare-mi vine sa cred ca ai note asa mari la scoala considerand strict gramatica ta defectuoasa. Si mai greu imi vine sa cred ca te-ar putea ajuta vreun membru al comunitatii TPU in privinta problemei tale. Bineinteles ca vor sari cu incurajari si resemnari dar realmente vorbind ele n-au sa te-ajute. Eu zic ca esti destul de matur sa realizezi ca e o problema strict personala, fiind nevoit s-o depasesti cu propriile capacitati.

Daca tot ceri un sfat, iti sugerez sa te axezi pe dezvoltarea ta in plan intelectual - deci prin mijloace educationale. Esti destul de rational(sper) sa deduci ca toate interventiile tale au fost redundante si tatal tau si-a pastrat obiceiurile. Eforturile tale-s sisifice deci insistentele iti vor crea doar mai multa resemnare si asa-zisa tristete. Considera toate variantele si constituie verdictul. Eu iti urez mult succes.

| Ihvnnm a răspuns:

Ce gramatica defectuoasa? Dupa ce ca e necajit mai si veniti cu chestii din astea. Imi pare rau pentru copilăria ta. Însă acum nu poti schimba nimic in legatura cu boala tatălui tau. Nu îl poti opri sa bea. Chiar nu ai ce sa ii faci. Însă este de admirat atitudinea ta. Desi ti-a distrus copilăria tu acum ii doresti binele. Aceasta atitudine poate ca nu îl va aduce pe el înapoi sau sa il vindece, însă te ajuta pe tine faptul ca nu ii porti pica. Este important sa te concentrezi pe invatat. Poate nu iti va fi foarte usor, însă priveste in perspectiva. Poti fi sigur ca lucrurile astea se vor rezolva. Cand vei termina si liceul, vei avea ocazia sa iti refaci viata asa cum vrei tu. Însă pentru asta trebuie sa inveti acum. In cazul in care simti ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, poti merge la psiholog. Chiar daca in Romania nu e prea la moda, nu consider ca e ceva anormal. Sigur te va asculta. E bine sa iti gasesti o persoana care sa te asculte atunci când ai ceva de spus. Unii pe aici rautaciosi au comentat ca nu ai de ce sa pui întrebarea aici. Ba nu. E normal. Trebuie sa te descarci, chiar daca nu ai primi niciun raspuns. Sper ca te-am ajutatwinking

| Nyxy a răspuns:

Părerea mea este că dacă te
înțelegi bine cu mama ta, vor-
bește cu ea si duceți-l pe ta-
tăl vostru la un psihiatru sau
ceva de gunul
Sper ca te-am ajutat cu ceva
si nu fi trist, o să îți fie mai
bine cândva.
Mie mama îmi spune mereu,
să fiu încrezătoare.....fii și tu
la fel

| xEmoForEver explică:

Am scris repede aceasta intrebare Regnar, plus ca eram si pe tableta unde e mai greu a scrie.