| KurtCobain1994 a întrebat:

TPU. va scriu aceasta intrebare din cauza unei nelamuriri de proportii cosmice.
Astazi, mama mea a venit la mine si a spus: "Iti faci curat in camera, de nu... nu mai primesti mancare de la mine". Pe de-o parte amuzata, iar pe de alta idignata, dar trista, dezamagita, incep a discuta cu ea in speranta ca va intelege ceva.
A-ti ameninta propriul copil cu lipsa mancarii (element vital in dezvoltarea unui copil). mi se pare gresit si foarte trist.
mama mea spune ca e bine. ca e normal. ca inainte era si mai rau. este acel gen de parinte cu motto ul "eu te-am facut, eu te omor".
ce credeti? este corect ca un parinte sa ameninte asa (de altele nici nu mai vorbesc).
am nevoie de raspunsuri ample si satisfacatoare. vreau sa i arat mamei, poate intelege ceva. happy

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca e trist ca o mama sa ajunga in situatia de disperare sa isi ameninte copilul. Inseamna ca are un copil cu suflet rau si neintelegator, care nu o iubeste deloc si nu o asculta nici macar atunci cand este evident ca are dreptate. Ea sufera foarte mult ca s-a ajuns in situatia asta. tie ar trebui sa iti fie ingrozitor de rusine pentru situatia in care ti-ai pus mama, aducand-o la o asemenea disperare. Sper ca amenintarea ei as fie un dus rece pentru tine si sa incerci sa devii un copil normal, care isi asculta si isi multumeste parintii. Arata-i mamei tale postarea mea, spune-i ac imi pare rau pentru ea si ca simt ac nici o mama nu merita asa ceva de la copilul ei. Foarte trist.

| Salontanul a răspuns (pentru Brigaela):

Esti o fata extraordinara! Un raspuns adevarat. Mi-a placut si ti-am dat un "inteligent".

| Brigaela a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc

| KurtCobain1994 explică (pentru Brigaela):

Cred ca e trist sa fii batut, sa traiesti intr o familie distrusa si apoi reunita, e trist ca in fiecare zi sa supravietuiesti asa cum poti, si sa joci rolul de mama cu sora ta, caci adevarata mama nu poate. E trist ca, ma straduiesc din rasputeri si am terminat semestrul cu media 9.92.
Este trist, de asemenea, sa va simt indignarea prin fiecare cuvant scris.
draga doamna, e la fel de tristi sa judecati dupa aparente.

| Brigaela a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Felicitari pentru media ta. dar scoala este obligatia ta, in mod logic e normal sa ai o medie cat mai apropiata de 10, nu e ceva special sau extraordinar, e normal. De asemenea e normal, pe langa media asta, sa ai grija de casa, sa faci curat cat mai des si cat mai mult, sa iti ajuti parintii la toate. Nu stiu acti ani, dar de pe la 12 ani ar trebui sa faci treaba in casa cam cot la cot cu parintii. Nu e o scuza faptul ca nu ai o familie perfecta. Poate fi un argument in favoarea faptului ca tu muncesti mult si ai un comportament ireprosabil (imi ajut mama fiindca stiu ca a avut probleme si as vrea sa fac tot ce tine de mine sa nu mai apara altele). Dar scuze: nu o ajut pe mama fiindca nu am familia perfecta, nu sunt niciodata reale, ci doar minciuni folosite pentru a-ti ascunde rautatea. Judec dupa aparenta pe care ne-ai pus-o tu in fata: un copil care nu face curat in camera lui din proprie initiativa, ci trebuie amenintat de mama. Nu inteleg cum ai putea sa ajungi in situatia asta. Sunt sigura ca daca ti-ai petrece doar 10 ore pe saptamana facand curat, toata casa ar fi luna, inclusiv camera ta. Te trsduiesti din rasputeri? Bravo, e normal, dar atunci banuiesc ca toata casa este luna, fiindca nu trebuie nici macar multa straduinta, ci doar un minim de bunavointa.

| KurtCobain1994 explică (pentru Brigaela):

Renunt, stimata doamna.
aveti fixate in cap idei implantate ce se tot transmit. e ca un fel de boala fara leac.
insa daca dumneavoastra, in cazul in care sunteti mama, va purtati asa cu proprii copii, imi pare tare rau.

| KurtCobain1994 explică (pentru KurtCobain1994):

Adica ocoliti intrebarea principala.
ori dumneavoastra chiar credeti ca este corecta amenintarea aceasta. sau bataia. este...interesant cum puteti ignora principalul, pentru abureli secundare. firescul spune ca trebuie sa existe armonie. prin violenta nu se naste armonie. ci frica si ura. violenta naste violenta iar dumneavoastra acceptati ideea.
seara buna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai pus problema de parca nu ai mai auzit niciodata un parinte sa incerce sa isi determine copchilul sa fie ordonat.

Nu mai bine iti faci si tu un pic de ordine in camera in loc sa filosofezi rahaturi pe net?

| KurtCobain1994 explică (pentru suntserios):

Buna seara, suntserios.
sunt serioasa si va spun ca mi am indeplinit datoria.
va rog, determinarea prin violenta si restrictii de acest gen nu este filosofie.
poate mintea dumneavoastra nu intelege informatia, catalogand o ca fiind superioara, nu credeti? laughing)

| suntserios a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Sunt sigur ca a fost ultima solutie... daca iti trecea prin capsorul ala plin de "violente si restrictii" sa iti faci curat singurica nu mai erau "repercursiuni"

| Lola05 a răspuns (pentru suntserios):

Fii serios!
Nu e ok sa spui prostii din astea copilului. Da, asa e, si noi am luat bataie si am fost amenintati si facuti in toate felurile, asta nu inseamna ca daca am supravietuit si ni se pare noua ca "am ajuns cineva in viata" e datorita metodelor idioate de "parenting" ale parintilor nostri. Serios, traim intr-o societate in care ar trebui sa se puna accent pe comunicare, nu pe amenintari idioate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate mama ta a terminat cu toate metodele (rugat, sa te motiveze ...etc) de a ajuns la amentintari.
Oricum,nu ar trebuit sa ajunti la o asemenea discutie,insemna ca deja este o problema, situatia s-a mai repetat si ca in camera ta este dezordine.
Poate mama ta a exalgerat nitel dar poate era singura metoda sa te,, trezeasca'' Fii tu sigura ca nu se va ajunge la asa ceva.
Ca tot vine curatenie de Pasti ai putea sa ajuti si tu, renuntand la iesirile cu prietenii, ca mama ta nu le poate pe toate.Si in camera ta, evident. Ocazie cu care mai puteti discuta si voi asa de la mama la copil.Mereu ramane ceva de discutat.Tie nu-ti ramane decat sa intretii curatenie.
Succes si nu uita ca felul in care iti intretii casa te defineste pe tine ca femeie in familia care o vei face, si asta porneste inca din primii ani de viata!

| suffarstar a răspuns:

Ce sa ii arati mamei? Ca nu vrei sa faci curat in camera? Probabil daca iti promitea un aifon 6, acum era gata curatenia. Generatie de imbecili...

| KurtCobain1994 explică (pentru suffarstar):

Nu doresc sa acuz, dar in opinia mea, dai pe afara de superficialitate.
scrisesem aceasta intrebare cu speranta ca voi da peste oameni invatati ce au o parere, nu de glumeti ce au chef de glume.
ca dovada a interesului tau, ceea ce voiam sa transmit mamei a fost de fapt dorinta de a i spune ca violenta si amenintarea nu sunt raspunsul.
multumesc pentru parere.

| suffarstar a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Cu placere. Mama ta a crescut in perioada comunista si nu stie alte solutii, nu are de unde. Dar daca trebuie sa te ameninte cu infometarea doar ca sa-ti faci ordine in camera, esti jalnica.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca e bine sa iti ameninti copilul asa dar probabil zice asta ca sa te convinga sa faci curat un parinte trebuie sa discute calm si rational cu copilul lui si sa fie mai rabdator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mie nu mi se pare corect ca un parinte sa isi ameninte copilul, sincer.
Daca ajungi sa iti ameninti copilul care e sange din sange tau atunci de ce l-ai mai facut? La altii le dai direct in cap daca pe el il ameninti?
Cand era mic ti-a fost drag si acum nu?
Unii parinti nu stiu sa isi creasca copiii sau stiu sa ii creasca doar in tipete, certuri, amenintari si bataie.Asa nu se face frate. Copilul ala la un moment dat te va uri, nu va mai vorbi cu tine, va acumula frica, te va minti ..se va simti un nimeni. Violenta la randul ei naste violenta. Daca ea te creste pe tine asa si tu la randul tau iti vei creste copiii in acest mod total gresit.
Copiii sunt un dar de la Dumnezeu, o binecuvantare.Sintagma aia nu ar mai trebui sa existe.Nimeni nu ia viata nimanui in afara de Dumnezeu. Altii nu pot fac copii si isi doresc, iar alti fac cu "duiumul" si nu-s in stare sa-i creasca.In familie trebuie sa existe iubire reciproca,intelegere, respect, armonie.Iar referitor ca "inainte era mai rau ", noi acum traim alte vremuri, vremurile de demult au trecut.
Maica-ta are nevoie de un psiholog, nu te supara pe mine.
Legat de treburile casnice, ar fi normal si de dorit ca si tu sa ii ajuti.
La facultate profu' ne-a spus de o metoda frumoasa si eu sincer cand voi avea o familie o voi pune in aplicare.
Copiii dac fac curatenie sau orice altceva primesc jetoane cu puncte si in functie de puncte isi platesc activitatile pe care doresc sa le faca(de exemplu mers la discoteca 10 puncte, dormit la un prieten 50 de puncte si tot asa. muncesti ai puncte, nu muncesti, nu ai puncte )....practic iti platescti activitatile si esti obisnuit sa lucrezi pentru a-ti cumpara ce doresti si a face ce doresti. Bine, ca zul tau banuiesc ca nu e vorba si ca esti simtit si stii sa faci curat si de vorba buna, sunt sigura.
Nu un copil trebuie sa-si educe parintii, ci invers, dar ma rog fiecare cum stie.
Te rog nu pune la suflet, poate mama ta trece printr-o perioada grea si are nevoie de putina intelegere.Fii tu istet? isteasta si mai lasa de la tine si mai da dupa ea cat de cat...incet-incet va lasa si ea si veti comunica.
Numai bine si sper ca te-am ajutat putintel happy

| KurtCobain1994 explică (pentru anonim_4396):

Te respect. ai o privire de ansamblu ce se apropie de adevar, si destul de dezvoltata pentru a vedea problemele fiecarei tabere.
e greu, ce i drept, dar nu imposibil. multumesc pentru parere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Cu mult drag!
Iti multumesc si eu pentru raspunsul tau frumoshappy
Tine minte si invata din greseli pentru ca tu la randul tau sa le eviti si sa cauti ce e mai bine pentru tine si familia ta.Echilibrul, reciprocitatea, iubirea, comunicarea, intelegerea si respectul sunt cuvintele cu adevarat magice. Zambeste si bucura-te de tot ceea ce ai, altii n-au nici atat
O zi placuta si griji de tine!

| BrokenAngels a răspuns:

Spune-mi te rog daca foloseste un comportament frivol!,sau doar foloseste un limbaj care tie nu iti prieste?
Oricum o mama nu cred ca ar face asa ceva, doar te ameninta ca sa fii mai ordonat, discuta cu ea, incearca sa intrii in mintea ei, si spune-i de ce este asa.Adica fa cu ea o discutie Psihologica, sa zic asa.BAFTA

| MysteriousCat a răspuns:

Este ceva cu totul normal, deoarece nu vei muri daca nu primesti o masa, doua cu pretul de a te indrepta.Trebuie ca esti foarte dezordonat ca sa ajunga sa ia o astfel de decizie. Daca mama ta considera ca e corect, atunci trebuie sa o asculti in legatura cu curatenia sau adio mancare.Dar totusi cred ca doar te ameninta.Si chiar daca n-ar face-o in continuare ii dau dreptate sa gandeasca asa.