| Preaputinconteaza a întrebat:

Bunaaa! În curând voi face 18 ani. O sa susțin examenele de bacalaureat... insa am o problema. Nu reusesc sa o conving de nici o culoare pe mama sa mi ofere mai multa libertate. Am o relatie serioasa, însă ea nu vrea sa se resemneze cu gândul ca am crescut. Simt ca sunt presată de certuri, de emotii pentru ca se apropie bac ul, si de asemenea de neînțelegeri.
V as fi recunoscătoare daca m ati putea ajuta cu un sfat...ceva. orice.
Va multumesc!

4 răspunsuri:
| AKH404 a răspuns:

Pentru inceput prezintă-i prietenul. Dupa ce va prinde incredere in el cred ca lucrurile vor sta altfel

| Preaputinconteaza explică (pentru AKH404):

Il cunoaste. Avem o relatie de durata. Doar ca de la un timp parca imi da impresia ca vrea sa o termin cu el. Imi tot reprosează ca am bac ul... si ce trebuie sa ma gândesc la asta acum.

| aloaloevera a răspuns:

In primul rand trebuie sa ii demostrzi mamei tale ca esti indeajuns de matura cat sa fii independenta, implica-te din ce in ce mai mult in activitati extra, fii mai responsabila, si, de ce nu, vorbeste cu mama ta despre faptul ca ai cracut, daca esti singura la parinti sau esti copilul mai mare, ii va fi mai greu sa te lase sa cresti, dar daca esti cel mijlociu sau cel mai mic, te va lasa libera cu usurinta. De asemenea, poate si tu trebuie sa te convingi pe tine ca esti de ajuns de mare pentru a fii libera, atunci mama ta clar va fi de partea ta.

| Preaputinconteaza explică (pentru aloaloevera):

Asta e partea rea. Am încercat in toate felurile sa ii arat ca poate avea incredere in mine...Ca merit sa fiu mai liberă. Dar nimic nu iese. Si imi ies din minti...practic ma ține inchisa in casa