| unsufletaproapesingur a întrebat:

Bunaziua TPU
am o problema oare cum trista (pentru mine) sunt plecat din tara de vreo 3 ani. Si am avut o iubita in tara, am facut tot posibilul sa ma intor la ea de fie care data, ultima data cand am fost in tara am stat o luna iar dupa inca o luna ne-am despartit, adica am prins-o ca ma inseala si nu a mai rezista sa se minta pe ea. Ori cum stiam ca o sa ma insele,intrebarea nu erea daca,intrebarea era cand,in fine m-am inpacat cu ideea asta inca din tara acum am o singura problema aici unde sunt eu in Germania nu am prieteni. Este diferit aici, in tara daca se intampla asta ieseam undeva si cunosteam pe cineva nou, si totul ar fi decurs mai usor, aici in schimb dupa cum am spus nu am prieteni si nu stiu cum sa socialize aici in cublurile de romani nu ma duc ca iese cu bataie.Iar prin urmare ma bate gandul sa ies in locurile unde se aduna nemti intrebarea mea este alta cum pot face sa socializez cu oameni de aici? cum pot intalni noi oameni? Si eventual sa ma pot inprieteni cu cineva de sens opus si poate cine stie.Nu vreau sa intru in depresie si as dori din tot sufletu sa primesc niste sfaturi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa încerc sa umblu la setări pote reușesc sa schimb

19 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Baga-te in activitati sportive. In activitati sociale. In orice implica relationare. Cursuri. Orice.

| unsufletaproapesingur explică (pentru sofisis):

Îmi place ce îmi spui, îmi place cum pui situația am sa încerc vinerea asta sa o iau cu încetul și am sa ma duc a un pub

| Lioana a răspuns:

Daca te simti atat de rau acolo poate ar fi mai bine sa te intorci in tara.

| unsufletaproapesingur explică (pentru Lioana):

Nu am cum sa ma întorc în tara, nu poți face în țară mai nimic ce am realizat aici nu ar putea în România sa fac nici pe sfert soluția e sa continu lupta. România nu a făcut nimic pentru mine, ca să am un loc de munca, și dacă în România te angajezi ești plătit cu salariul minim pe economie. România nu o soluție. Soluția e sa rămân aici în Germania care îmi oferă posibilități de avansare

| Emma30555 a răspuns:

Ieși în cluburi, baruri dar care nu sunt fițoase, ci gen mai cârciumi, în general în locurile astea oamenii sunt mai deschiși, cauta și baruri de rockerii și ei sunt mai deschiși

| unsufletaproapesingur explică (pentru Emma30555):

Da ar fi o idee sa fac si asta dar in cublurile de rockerii sunt la o distanta considerabila de mine

| AliGab a răspuns:

La cea mai apropiata biserica ortodoxa romana poti gasi si prieteni si o fata cumsecade. Sunt multi romani care frecventeaza parohiile romanesti din Germania. In Dusseldorf de exemplu, de cate ori am fost cu serviciul acolo si ma duceam la slujbe duminica dimineata, intotdeauna biserica era plina, in special de tineri. Poti incerca acolo daca doresti

| unsufletaproapesingur explică (pentru AliGab):

Ar fi o idee buna chiar dacă nu sunt credincios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar la munca nu ai prieteni? Încerca sa vorbești cu cineva din preajma ta. Câteodată lucrurile bune sunt chiar in fata noastră fără ca noi sa ne dam seama

| unsufletaproapesingur explică (pentru anonim_4396):

In momentul de fata nu lucrez sunt intr-un curs de germana iar oameni de acolo sunt sirieni si nu ma pot intelege cu ei

| unsufletaproapesingur explică (pentru anonim_4396):

Nu lucrez sunt la un curs de germana oameni de aici sunt siriei si nu socializeaza poate ca nici eu nu vreau sa vb cu ei din cauza faptului ca sunt musulmani si par destul de amarati si oare cum rai ei nu vorbesc bine germana si nici eu nu o stapaneasc asa de bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru unsufletaproapesingur):

Înțeleg. Nu știu ce sa zic poate dacă iei legătura cu familia ta sau prietenii de acasă prin telefon sau f***book sa va vedeți și eu știu discutați chesti depanate amintiri etc. Ai atâtea de vb cu cineva pe care îl Cunoști și poate aveți un trecut împreuna. Chiar îmi pare rau de situația ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unsufletaproapesingur):

A... și app. Nu judeca oamenii după aparente. Adică într-adevăr sirieni sunt foarte amărâți motiv pentru care au și sau refugiat din propria țara. Dar asta nu înseamnă ca sunt rai. Nu te supăra pe mine dar nu sunt de acord cu generalizarea. Adică orice pădure are uscăturile ei.

| unsufletaproapesingur explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca nu pot sa iti trimit mesaj in privat

| anonim_4396 a răspuns (pentru unsufletaproapesingur):

Vezi ca acum poți sa îmi trimiți. Și intra și tu la setări și alege sa îți poată trimită mesaje Toți membri ca nici eu nu îți pot trimite ca sunt tot membru junior ca și tine.

| MihaelaDart a răspuns (pentru unsufletaproapesingur):

Eu si munceam si faceam in acelasi timp si cursurile de germana. Cautati un loc de munca pentru a socializa cu orice nationalitate.
Sincer, si ce daca sunt musulmani, nu ii judecam pe religia pe care ai si nici nu trebuie sa ii marginalizam. Cat am facut cursul de germana am avut si sirieni, marocani, algerieni, turci si inca tin legatura cu ei, ne-am legat o frumoasa prietenie si culturi. Ar trebui sa te deschizi tu ca persoana si asa vei invata si germana, practicand cu fiecare.

| unsufletaproapesingur explică (pentru MihaelaDart):

Sunt în stare sa ma deschid ca persoana și o s încerc să nu îi marginalizez. Pana la urma și ei tot oamenii sunt

| anonim_4396 a răspuns (pentru unsufletaproapesingur):

O sa încerc sa umblu la setări pote reușesc sa schimb

| GallyW a răspuns:

Depinde in ce parte de Germania stai. Oamenii sunt foarte diferiti. Stai in oraș sau mai la țară. Exemplu unde stau eu (oraș cu cam 65.000 de locuitori) oamenii sunt mai închizi. Că sunt bavarezi. Poate te pot ajuta cu niste sfaturi. Am crescut aici in Germania. Cam stiu cum sunt/se simt românii aici și mă descurc cu neamți happy

| unsufletaproapesingur explică (pentru GallyW):

Eu satu in nordul germaniei Nord Rihne Wesfalia labag Bielefeld si langa acest oras este Dortmund