| Nikcoletta a întrebat:

Bunica mea avea 500 de euro ascunși sub saltea și s-au mucegăit, din păcate a uitat de ei si erau de 2 ani acolo.
Mai poate să facă ceva cu banii? De acum încolo unde să pună banii? Ca vrea să îi adune

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bancnotele se pot sterge de mucegai, chiar si cu o carpa uscata, moale.
Daca sunt bancnote din plastic, atunci se pot si spala (preferabil cu solutie apoasa de piatra vanata).

Bunica sa caute un alt loc de ascunzisi, mai aerisit, fara mucegai.
Cum a dormit ea intr-un pat cu mucegai?

| Bruno92 a răspuns (pentru Bula):

Cea de 500 de euro nu e de plastic

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Bancnotele in euro nu sunt de plastic ca ai noștri happy

| Bula a răspuns (pentru Bruno92):

Pentru 100 euro le spal eu de mucegai... big grin

| Bruno92 a răspuns (pentru Bula):

Ești un geniuwinking ști să te scoți laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa îi schimbe numai la Bnr, nu orice banca îi schimbă, doar banca natională, are sediul la unirii sau universitate caută pe internet adresa si acolo i poate schimba, i-a ascuns de voi sa nu i luati, au mucegait daca are igrasie in casa sau a transpirat salteaua

| Violleta2022 a răspuns:

Erau? dar nu mai sunt, ca i-ai furat tu, asa-i?
De ce nu o interb pe ea?
banii pot fii dusi la banca si schimbati

| anonimg a răspuns:

Să își cumpere un seif, și cheia să o pună sub saltea?
Banii deteriorați este posibil să îi schimbe la bancă. Poate merge și cu valuta. Trebuie să existe posibilitatea să îi schimbe și pe aceștia.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am schimbat la banca o bancnota de 100 lei care era jumatate topita cu fierul de calcat, mi-au oprit ceva din suma, nu mai stiu cat. Deci mergi la banca, macar incerci. De acum incolo sa ii puna intr-un borcan si sa ii ascunda bine

| Bruno92 a răspuns:

Condoleanțe bancnotei. Nu mai poate să facă nimic îți dai seamawinking
Pai tu nu ai idee sa o înveți unde ar putea să îi pună? Undeva sa își reamintească de ei doar nu ar vrea sa se repete trauma happy

| Baddboy a răspuns:

La bancă sau la schimb valutar stradal ai o șansă daca se pot verifica.