| tOrch a întrebat:

Cand am fost mic tatal meu a fost alcoolic, simt ca nu pot socializa si nu am incredere in mine, are legatura cu evenimentele din trecut?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Cred că are mai multă legătură cu stima de sine scăzută, bineînțeles că la asta contribuie și traumele pe care le-ai avut în trecut.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei, calm... Nu e chiar asa de grav.
Stiu prin ce treci, nu e placut sa vezi asta (sau sa iti amintesti). Dar asta nu trebuie sa afecteze starea ta, in rau. Nu are legatura cu socializatul, tu esti tu, tatal tau e tatal tau. Gandeste-te in primul rand la tine. Poti considera asta ca pe ceva ce ti s-a intamplat sa te intareasca pentru ce o sa urmeze si o sa urmeze probabil mai multe decat poti tu sa duci. Trebuie sa fii puternic si sa dai dovada de maturitate ca tu nu o sa ajungi asa.

| Donsavas a răspuns:

De ce nu discuți cu un psiholog? Nu e ceva ce nu se poate rezolva. Nu esti un om "mutilat" pe viata.