| anonim_4396 a întrebat:

Cand ratiunea iti spune sa alegi o persoana, iar inima iti spune sa alegi alta persoana, intre cine este bine sa alegi?

Răspuns Câştigător
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Singura functionalitate a inimii este de a pompa sange, inima nu simte, creierul tau se contrazice singur.

Cine te face fericita? Cine va fi alaturi de tine cand o sa fii la pamant si o sa faca tot posibilul sa te ridice inapoi? care este mai doritor sa avanseze si sa se dezvolte? eu cand imi aleg un iubit il aleg in functie de cat de mult m-ar putea influenta in pozitiv

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Personal, 80% din deciziile pe care le iau, le iau pe bază de RAŢIUNE.
Sunt de părere că dacă alegi cu inima, rareori vei fi mulţumit şi fericit.
Eu nu cred în lucruri gen: "Ascultă-ţi inima". Poate greşesc, poate nu! Fiecare gândeşte într-un mod diferit şi are alte concepţii de viaţă.
Dacă tu consideri că deciziile luate pe bază de sentimente vor fi mai benefice, atunci continuă aşa.
Fă întotdeauna ce crezi că e mai bine pentru tine în primul rând şi pentru ceilalţi în al doilea rând. Nu te gândi la ceilalţi înaintea ta. În viaţă cei egoişti au mai mult de câştigat uneori.
Pa-pa.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pentru a reuşi într-o relaţie nu te poţi baza doar pe sentimente. Atunci când se ajunge la unele neînţelegeri sentimentele se pot stinge foarte repede, pe când raţiunea te poate ajuta să treci şi de aceste momente delicate.
Cred că varianta perfectă este ca o relaţie să se bazeze atât pe sentimente cât şi pe raţiune. Este ca şi în cazul în care trebuie să treci o stradă aglomerată - ai nevoie atât de văz cât şi de auz pentru a o face cât mai sigur, chiar dacă s-ar putea primi şi dacă ar lipsi unul dintre aceste simţuri.
Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite un citat celebru care inca este valabil : "daca iubesti pe cineva, si ai intalnit pe a2a persoana, atunci alege-o pe a2a. Daca intr-adevar o iubeai pe prima, atunci nu mai exista a2a" - Johny Depp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit, probabil te insala si ratiunea si inima.

| iubesc a răspuns:

Buna. Parerea mea e sa alegi cu inima asa e cel mai bine, dupa parerea mea. Mult noroc.

| SebylVane1890 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci ce zice ratiunea...Dar eu niciodata n-am reusit sa o ascult.Inima la mine parca vorbeste mai tare happy

| pufoshenia24 a răspuns:

Parerea mea e sa faci ce iti spune inima. ce crezi ca e mai bine pentru tine. mult succes! papakiss te pupwinking

| adych a răspuns:

Fi rational deoarece inima te baga in belele tot timpul.