| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că ar fi diferența dintre a vorbi cu cineva de încredere despre problemele tale și a te plânge?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Atitudinea. Cind te plingi, transmiți atitudinea ta negativa, și poți deveni o povara, cand doar vorbești, ești deschis la comunicare și se poate forma o legătură cu cel ce te poate ajuta.

| mgtow a răspuns:

Avem nevoie sa ne rostim amarul la cineva sa ne simtim bine sau sa cautam sfaturi. Aici intervine inteligenta artificiala, cand o sa fie reali robotii in forma umana civilizatia umana va fi mai fericita in special pentru cei care sant ignorati de societate nebagati in seama

| Mosotti a răspuns:

E o diferenta, cand vb cu cineva de incredere despre probleme, le dezbati, ceri pareri si asa mai departe, cauti solutii.
Cand te plangi, doar spui ai patit si atat, discutia e neconstructiva.
Ala e bun doar sa te asculte si cam atat.

| Freya1 a răspuns:

Cand vorbesti cu o persoană despre problemele tale o faci intr-o conversatie si mai degrabă într-una schimb de păreri.El/ea iti spune problemele lui/ei si tu la rândul tau la fel.
Ca sa te acuze ca te plângi probabil trebuie sa discuți mereu doar despre probleme, sa cauti omul constant sa ii spui problemele, sa te vaiti merau in orce conversație si sa nu întrebi la randul tau despre problemele lui/ei.

| Catrice a răspuns:

Când te descarci, primești sfaturi.
Când te plângi, primești milă.

| LoveSleep a răspuns:

Nu are legătură cu ce vorbești sau cum vorbești, are legătură cu ce faci în privința problemei.

Te plângi când nu faci nimic sa schimbi ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca diferenta dintre a cere o parere si a iti spune parerea.

| Panamax a răspuns:

In ambele cazuri este furt de energie.
Omul te suporta dar nu mai mult de 20 de secunde.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Este o diferență. Însă depinde pentru fiecare cine este acea persoană de încredere. Dacă sunt momente în viață când îți pierzi încrederea in tine însuți, apoi într-un străin nu știu câtă încredere poți avea, căci trăim vremuri în care omul dacă te ajută o face fiindcă vrea ceva la schimb, are un interes, nu o face cu drag. Dacă nu ai încredere în familie spunând unui necunoscut problemele tale înseamnă că te plângi.Și sunt aici pe site o grămadă de exemple.

| DonEduardo a răspuns:

Depinde cat de mult timp vorbesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când te plângi aștepți ceva în schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când vorbești cu cineva cauți soluții. Când te plângi vrei doar sa te plângi. Nu te interesează sa rezolvi nimic, doar sa te plângi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hristos a inviat!
Cand o persoana de incredere te asculta si te intelege nu incape asta cu a te plange.
Eu am o parere buna despre tine si stiu ca tu nu te cobori la nivelul de a aborda propria ta viata pesimist ci cu mult entuziasm.
Adica in modul problema-soluție.

| Mopmop a răspuns:

Daca discuti mai ai sanse sa rezolvi ceva. Daca te plangi din start sansele scad.

| Eisenheim a răspuns:

Părerea personală, când te plângi tu tot vorbești ca un radio iar celălalt/ceilalți asculta și cu atât te alegi happy când vorbești cu cineva, vorbești și tu și el/ei, și ei asculta ce spui tu dar și tu ce spune el/ei, și în final se ajunge la o concluzie/ soluție

| GabrieloKg a răspuns:

Diferenta dintre a vorbi si a te plange, este ca atunci cand te pangi cauti atentie, vrei sa obti lucruri prin acest mod de exprimare cu scopul de a indupleca pesoana sa se comporte cum vrei tu.
A vorbi, inseamna a dezbate o problema fara sa vrei sa obti niste foloase ci mai mult explicatii.
Una e cand te plangi de situatia ta si alta e cand discuti despre situatia ta, atitudinea e diferita.
A te plange este un mod toxic de exprimare, chiar daca il faci cu o persoana de incredere cu care ai o relatie buna, facut des, poate destrama relatia.
Colegul a zis 20 sec, eu as suporta asa ceva, fara un timp anume, pentru ca inteleg persoanele, cand eram mic si eu ma plangeam.
Dar e toxic cand cineva se plange si nu incearca sa isi schimbe atitudinea in vreun fel.