| tonyc7 a întrebat:

Care credeti ca sunt meseriile care le-ar placea cel mai mult parintilor unei tinere sa le aiba tipul care le curteaza fata (deci eventualul lor ginere)?

27 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Orice, numai sa iasa bani multi. Cam asta am vazut ca e important pentru unii.laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Preot -popa
Ofiter in armata

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Doar astea doua meserii plac parintilor unei fete?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Astea erau in completare, fata de ce s-a zis deja de ceilalti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Injiner, chirurg, vreun director imbracat la costum, care dirijeaza ceva luxos.
Pe romaneste, sa aiba bani si pile. Si sa umble la costum, musai.
Mai ales in cazurile in care parintii sunt modesti, de la coada vacii.
Parintii unei fete de la oras probabil se multumesc cu un contabil, IT-ist cu bale la gura, profesor de geografie sau pizzar cu facultate aiurea.
Cu mecanici, zugravi, taximetristi, soldati, curieri si vulcanizori nu prea se multumeste nici un parinte, fetele care isi aleg asa ceva trebuie sa fuga de acasa.

| tonyc7 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce neaparat la costum? Cine umbla deseori la costum e musai un om important?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tonyc7):

Unii judeca puternic in functie de vestimentatie. Atat ii duce mintea.
Multi oameni desconsidera persoanele care umbla imbracate lejer.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Cu mecanici, zugravi, taximetristi, soldati, curieri si vulcanizori nu prea se multumeste nici un parinte, fetele care isi aleg asa ceva trebuie sa fuga de acasa."

Hai la zugravi, curieri si aia de vulcanizare mai inteleg cat de cat... Dar la militari si mecanici? Un mecanic bun e platit regeste si militarul are statut, un anumit mod de a se comporta etc etc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eu inca nu am fost incoronat pentru mecanica, iar militarii pe care ii cunosc... laughing
Sunt mai fara statut decat unii taximetristi.
Jandarm sau soldat e cam tot aia, foarte putini dintre ei sunt cizelati.
Oricum, am spus-o sub forma de gluma.

| Drimmero a răspuns:

Majoritatea parintilor cu siguranta vor doctori, ingineri, arhitecti si orice meserie banoasa, dorinta asta arzatoare vine de obicei de la aia care vor sa-si ascunda propria incompetenta in reusita fiicelor, cumva ii inteleg ca vor ce e mai bine pentru copilele lor dar pretentiile le sunt exagerate, amuzant e cand fata lor le vine acasa cu ultimul gainar sau d-asta de buzunareste prin autobuze, iar in cel mai fericit caz e paznic la SuperBet.

| Frank51 a răspuns:

Părinții normali apreciază orice fel de meserie, important este să muncească. Doar niște părinți îngâmfați vor avea pretenții.

| Hammurabi a răspuns:

Ce contează ce le-ar plăcea părinților?
Și de ce pui problema că "le curtează fata"?
E minoră? Le-o curtează lor?
Sau o curtează pe ea, pe iubita lui, viitoarea soție?

Poate unii nu vor considera corect cum gândesc, dar după o anumită vârstă, părinții (pe care vei continua să-i iubești și să-i respecți) nu mai e normal să se amestece în viața ta și în deciziile tale.

| J0B0MAT a răspuns:

Care le aduc cât mai mulți bani.

| Lukasssz a răspuns:

Interlop,vanzator de droguri, bisnitar de masini, hot

| tonyc7 explică (pentru Lukasssz):

Colega, lasa mistourile si da raspunsuri serioase daca esti capabil.

| Brizbriz a răspuns:

Doctor... toti parintii fetelor sunt obsedati de doctori
aaaaa, print big grin

| tonyc7 explică (pentru Brizbriz):

De unde stii?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Militarii clar

| 1997onur a răspuns:

Zidar dulgher schelar faianțar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de parinti.
Daca sunt din aia cu ifose si de bani gata, or sa vrea arhitect, medic, avocat, inginer pentru scumpa lor odrasla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de sistemul de valori a părinților, de clasa lor sociala, ca să aibă pretenții trebuie și ca fata lor sa fi realizat ceva în viata.In mod normal părinții nu ar trebui sa îsi bage nasul în relația feței,față alege și decide lângă cine sa își petreacă viata nu părinții lor, de regula doar "fetele lui tata,a lui mama " sunt asa de controlate și dependente în relații de genu ', astea sunt mici excepții, asa ca drept si prin urmare dacă părinții au o minte deschisa,sunt open mind,nu se va implica în viata ficei lor,cel mai mult ar conta ca băiatul sa aibă stabilitate financiara și emoțională, sa nu aibă un anturaj toxic,sa nu aibă vicii ascunse, și sa fie matur, serios, restul dont matter.
Dacă tipul respectiv are un salariu mare dar se comporta urat cu ea,anulează situația financiara, statutul social,tot ce contează este ca,el sa tina la ea, asta ar trebui sa conteze și pentru "ea " și pentru părinții ei.

| Aditu94 a răspuns:

Sincer : Militar, Jandarm, Politist, Pompier, sa ai un job ca asta si ai tot respectul de orice parinte de fata.dar sa stii ca mai sunt si alte meserii bune : Electrician, Mecanic, Tamplar, Bijutier, IT-iist, Pilot de raliuri si asa mai departe..concluzia mea este ca nu conteaza meseria pe care o ai, daca fata te vrea si te accepta asa cum esti ca om, te vor accepta si parintii ei. Orice parinte vrea sa stie ca copilul lui a ajuns pe maini bune, nu are petentia ca Ginerele/Nora sa aiba un job platit wow s-au alte pretentii..insa tu ca barbat trebuie sa stii ca daca vrei sa ai o familie ai nevoie de un loc de munca permannt din care sa poti sustine familia.Acum ca o lucra si fata e altceva.

| Cehoslovacia a răspuns:

Strungar,presator,zidar,dulgher,macaragiu,in general meserie banoasa

| tonyc7 explică (pentru Cehoslovacia):

Si astea zise de tine sunt banoase? laughing))

| Cehoslovacia a răspuns (pentru tonyc7):

Daca ai cap poti scoate si la noi bani din asa ceva, de strainatate nu mai zic cat poti produce, studiaza oleaca piata si vezi.

| Mivelyn a răspuns:

Eu zic ca nu conteaza meseria, majoritatea parintilor astepta ca fiica lor sa fie iubita, apreciata si respectata de eventualul ginere. Pana la urma fata il alege, parintii de obicei intervin cand vad ca cineva isi bate joc de fata lor si profita.

| tonyc7 explică (pentru Mivelyn):

Si totusi, care crezi ca sunt meseriile alea?