| anonim_4396 a întrebat:

Care e varsta adecvata de a te casatori? doar asa vreau sa stiu opiniile voastre...

32 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu ma gandesc la o nunta pe la 28 de ani. Ideal ar fi mai devreme, dar asta depinde de mai multe chestii. Daca as fi avut o relatie cu o fata de la 16 -17 ani poate peste 2 ani eram insurat. Dar cand ai o relatie mai tarzie nu te arunci asa. Mai ales daca nu prea ai avut relatii de durata.

| Flav a răspuns:

Cand te simt pregatit de asa ceva: stabil financiar, sentimente pentru. persoana aleasa, matur si echilibrat psihic.

| Razvan a răspuns:

Pana in 30 de anihappy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu varsta e adecvata ci persoana. Ma apropii de 33 si inca prefer de o mie de ori singur decat cu persoana nepotrivita. Imi fac in continuare prieteni mai tineri si discut cu placere cu cei mai in varsta, daca am nevoie de o partenera intr-o situatie sau alta n-am dificultati si sunt multumit si impacat cu viata mea. Sunt fericit cu alegerile mele si cu modul de viata, chiar daca mai aud din cand in cand ca la un moment dat imi va fi greu. As prefera sfaturi de la oameni fericiti care au facut ce au vrut, nu ce li s-a spus ca trebuie. Certificatul de casatorie nu schimba sentimentele intre cei doi, iar eu sunt unul din acei nonconformisti care judeca singur inainte sa se supuna unei conventii sociale. Ai nevoie de reguli inutile pentru a trai linistit? Inseamna ca nu-ti folosesti suficient creierul. Asa ca, iti spun sincer: daca peste 5 ani se va intampla sa cred din toata inima ca mi-am gasit perechea si ma voi casatori, atunci as fi gresit sa o fac mai devreme cu altcineva doar ca sa fie facuta. Si atunci pentru mine varsta adecvata va fi 37. Fiecare are drumul sau, am cunoscut oameni care au fost impreuna din liceu si au copii mari ca mine. Vei sti cand vei dori sa faci asta, n-o face din alt motiv decat din dragoste.

| anad a răspuns:

Atunci cand gasesti omul langa care crezi ca vei putea trai si imbatrani frumos,(totusi peste 18 ani) cu care crezi ca vei putea intemeia o familie. Daca astepti o anumita varsta, risti sa nu mai intalnesti persoana potrivita sau pe cineva dispus sa te ia de sot/ie.

| gabriela a răspuns:

25 - 30 Nu inainte, inainte distreaza-te!

| emy a răspuns:

Sunt de acord cu 2468.

| カルメン a răspuns:

11 ani rolling on the floor

| JustMeFlory a răspuns:

Dupa 25 de ani! Pana atunci stai in banca ta, nu de alta dar dupa o sa stai o viata intreaga cu persoana respectiva, nu e grabahappy

| Mary Marry a răspuns:

Eu vreau pe la 29-30 sau poate niciodata, iar de copii vreau sa adopt o negresa si o alta fetita de prin Nord(Rusia, Norvegia, Suedia, Finlanda)

| Irmmma a răspuns:

21-24

| madagascar a răspuns:

Eu m-am casatorit la 18 ani si consider ca ma distrez, au trecut deja 3 ani frumosi, distractie nu inseamna sa te culci cu unu si cu altu, niciodata nu m-am simtit mai libera si mai fericita ca acum, da asta nu inseamna ca si alti trebuie sa faca la fel, doar daca isi intalnesc perechea potrivita, noi am crescut impreuna, am descoperit binele si raul si reusim sa tinem flacara aprinsa.pentru copii mai e timp, inca ne mai pierdem noptile si inca nu ne-am maturizat suficient, si mai trebuie sa iti pui si ordine in viata, deci peste 2-3 ani putem vorbi si de primul bebe pentru ca vrem mai multi

| Kitty a răspuns:

Eu as prefera pe la 25.

| bebytzza_9352 a răspuns:

Nu trebuie sa ai o anumita varsta pentru a te casatori, cum nu trebuie sa te casatoresti pentru a iubi, cum nu trebuie sa faci ceva anume pentru a arata ca iubesti, cum nu trebuie neaparat sa cauti pentru a gasi...Cand simti ca trebuie sa faci pasul asta il faci si gata laughingbig grin

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

26 e devreme laughing

| TąNyą a răspuns:

Pai depinde altii de pe la 21 atunci cand sunt cu persoana iubita de foarte mult timp, altii pe la 25 de ani. Parerea mea ar fi 25 tongue, dar fiecare se casatoreste cand simte ca are langa el persoana cu care vrea sa traiasca toata viata lui si sa imparta fericirea si tristea, sa fie unul altuia mai mult ca niciodata devotati, etc. Si sa nu uitam sa se iubeasca din toata inima! Un inel pe deget e foarte important fata de Dumnezeu

| constantyna a răspuns:

Nu este o varsta anume,(sa ai totusi cel putin 18 ani), la orice varsta te poti casatori atunci cand simti ca vrei, chiar si la 18 ani, la bine si la greu,... Vital este sa -ti gasesti "jumatatea", persoana capabila sa reziste impreuna cu tine si sa va oferiti reciproc bucurii nemateriale.Ideea este sa te casatoresti cat esti cat mai tanar, ca sa devii un tata tanar, sa fii mai apropiat de copiii tai, intelegi(sa nu fii "batran" pentru ei)?!

| pauladrian a răspuns:

Intre 25-30 de ani.

| eneeda a răspuns:

Asta depinde de studiile pe care le urmezi sau ai de gand sa le urmezi, depinde de educatia pe care o ai, de mediul in care traiesti si cel mai important de persoana care te completeaza.
eu am 26 i-am facut in mai, iar logodnicul meu tot 26, ne-am cunoscut in primul an de facultate si toata facultatea am fost impreuna (5 ani facultatea plus 2 dupa ce am terminat-o) iar pentru ca ne casatorim anul acesta tot pietenii nostri ne considera o parte nebuni ( ca suntem prea tineri) iar o parte ca suntem norocosi ca ne-am cunoscut. iti povestesc aceste lucruri ca sa intelegi ce nu exista o varsta la care sa faci pasul, iar faptul ca vrei sa te casatoresti cu cineva trebuie sa fie rezultatul unei perioade de stata si in aceeasi casa cu perosana respectiva.
iti repet viata pe care o sa o ai si o sa o alegi pentru tine va depinde de ce traiesti la momentul potrivit, cel mai important e sa iti propui lucruri si sa faci tot ce iti sta in putinta sa le dobandesti sau sa le reusesti. iar casatoria este hotararea a doi oameni de a fi impreuna pe viata pentru ca impreuna sunt completi!
numai bine!

| doctoru_5476 a răspuns:

Sigur dupa 20 anii

| luuu :) a răspuns:

Never laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi pe la 24-25 de ani. Dar depinde, pentru ca poti gasi "persoana perfecta" si mai repede dar si mai tarziu. Cel mai bine e sa te casatoresti atunci cand esti pregatit(a).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

27-30 de ani, cam asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms pentru sfaturi dar eu nu am de gand sa ma insor doar vroiam sa vad parerile voastre

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

20-24, copiii sigur iti vor multumi)

| Andutsaa a răspuns:

Eu zic 23 la o fata big grin...si la un baiat 24-25hee hee...atunci gandesc aman2 si nu isi mai ia nici unu' viata in glumahappy. Te-am pupat, pa-pa:*

| sellyyy a răspuns:

Pai depinde. daca vrei cat mai curand o familie intre 21-23. daca vrei cat mai tarziu intre vreo 26-28.astea cred eu dar cel mai sigur de casatoresti cand gasesti pers perfecta si iubita de tine. sper ca te-am ajutat. funda?

| BuBuLiNa_1408 a răspuns:

25 tongue, parerea mea.

| liana_7847 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine... m-as casatori la dupa 25 de ani