| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre un roman si un tigan? pentru ca eu nu o vad

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! diferente sunt peste tot, si Romanii fura, violeaza, etc si etnia rroma tot la fel, mai putin ei nu isi violeaza proprii copii, mame etc. oare acei tineri studenti care au omorat un rrom, nu erau Romani?

| harciog a răspuns:

De volumul de singe din cardan. Tiganii au mai mult sau cel putin asa se lauda sau vor sa dea de banuit.Cind se ingroasa treaba nu mai ramin cu nici un strop de singe in cardan.

| didiDia a răspuns:

Daca esti roman, te-ai jignit singur cu intrebarea asta. Este inadmisibil sa compari un roman cu o lepra de tigan, daramite sa mai spui ca sunt la fel.

| Zazu a răspuns:

Nu este nici o diferenta, cand e vorba ca unu sa fie jigodie, e jigodie oricum, roman fiind sau tigan.

| Crocaa a răspuns:

Niciuna.Caracterul face diferenta.Sunt tigani care se spala, au bani, isi fac o scoala, se casatoresc si au familie frumoasa la fel cum face si un roman.Pe de alta parte sunt si tiganii care fura si mint, traiesc prin corturi sau pe unde pot, nu se spala, mai si cersesc etc.De asemenea si un roman poate sa te fure, sa te minta s.a.m.d.Concluzia,toti suntem oameni indiferent de culoarea pielii, exemplu acum cateva zile a fost la tv o creatoare de moda (care e si actrita in acelasi timp), de etnie roma, care a fugit de acasa pentru ca ai ei vroiau s-o marite la 13/14 ani.Si acum are tot ce-si doreste + facultate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Diferente sunt muuulte, crede-ma. Nu asocia never tiganii cu serialele TV, cu celebrele personajele de acolo. Sunt total diferiti. Alea sunt doar filme. In viata reala ei sunt altfel, cu totul altfel. Sa nu ajungi sa-i cunosti niciodata. Nu spun mai multe. Nu vreau sa fac discriminari. Cat poti, fereste-te de ei!

| DarkBlood32 a răspuns:

Ce rasisti sunt unii! thumbs down

| AAlinaaa a răspuns:

Comportamentul.

| ralusycretz a răspuns:

Cum rachita nu-i ca pomul, Nici tiganul nu-i ca omul! Asta spune foarte multe. Sper ca ai inteles! laughing