| alinnephilim a întrebat:

Care este secretul charismei?

Răspuns Câştigător
| SMTHING a răspuns:

1. De la pozitia corpului
Atunci cand vorbesti este indicat sa nu-ti acoperi fata sau gura cu mainile, ci sa le tii langa corp, la fel ca atunci cand stai in picioare in fata cuiva, drept, intr-o pozitie relaxata.

2. Oamenii cu care vorbesti sunt cei mai importanti.
Zambeste-le, priveste-i in ochi in timp ce vorbesc, implica-te in discutie. Raspunsurile de complezenta vor fi imediat sesizate.

3. Fii clara si vorbeste cursiv.
Nu te grabi, ca si cum ai vrea sa inghiti cuvintele, dar variaza-ti tempo-ul: daca esti entuziasmata, vei simti nevoia sa vorbesti mai repede, daca vrei sa empatizezi cu o persoana, vei incetini ritmul.

O regula importanta atunci cand vrei sa fii carismatica este sa nu te lasi coplesita de emotii.winking

5 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Carisma poate ai dorit sa spui. Cu ea te nasti, n-o poti fura.

| DianaScorpio a răspuns:

Nu este un raspuns pe care sa il poti primi aici in scris, deoarece raspunsul este extrem de lung si de complex. Daca vrei sa afli totul despre charisma si despre cum iti poti crea sau imbunatati efectul charismatic, iti recomand cartea " Charisma - Cum sa faci o impresie puternica si durabila" de Andrew Leigh. Cartea este din colectia psihologie practica.

| Chris a răspuns:

Naturaletea.

| SMTHING a răspuns:

Merci di funda love struck

| Dumnezău a răspuns:

Nu este nici un secret prin care o poti dobandi,te nasti cu ea de cele mai multe ori.Dar,desigur, poti sa ti-o dezvolti si singur prin ceea ce faci, prin cum te comporti cu oamenii.Ar trebui sa fii mai relaxat atunci cand vorbesti cu cineva,sa ai anumite idei cu,care sa fie de acord marea majoritate a celor din jurul tau,sa te comporti bine cu lumea, sa le dai o mana de ajutor atunci cand au nevoie, dar pe langa asta iti mai trebuie si putin farmec din nastere.winking