| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase amintiri din copilarie? In perioada asta este bine sa mai depanam niste amintiri happy Fac pariu ca multa lume a scos albumele de poze de la naftalina.

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Cand mancam nuci la bunici si ne mazgaleam cu ele. Porumbul copt dupa cules. Mini masina de cusut de sub bradul de craciun la 4 ani. Cand am invatat sa ma dau pe patine cu rotile.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am foarte multe amintiri frumoase din copilarie si dupa.
Totdeauna am tins sa uit lucrurile urate, preferam sa retin partea frumoasa si de folo si de la intamplarile mai nefericite.
Ca rezultat: toate amintirile mele sunt despre partea frumoasa, umoristica, din care s-ar putea scrie volume intregi de carti. happy

| Adry05 a răspuns:

Când ieșeam afară de la 14 și stăteam până la 23/0 vara... vremuri sad

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Partea frumoasa a copilariei mele a inceput in adolescenta, si nu prin povesti impresionante, ci atingand nivelul pe care mi l-am dorit.
Consider frumoasa perioada in care aveam 16-17 ani, lucram cu un mecanic particular si conduceam cate 2-3 masini diferite pe zi, pe un drum foarte ferit, plus ca imi castigam ceva bani, si invatam o meserie care nu ma lasa niciodata in fundul gol.
Tot in perioada aia, chiulurile de la scoala si lenevitul pe terase era un sentiment pe care nu am mai reusit sa il reproduc.
Copilaria aia de la 3 la 14 ani nu a fost asa o chestie, ma bucuram poate de jocurile pe calculator... Aveam de atunci dorinte de adult, nu stateam ca altii sa ma uit la wrestling ori sa ma joc cu soldatei. Eu abia asteptam sa am masina mea, sa nu merg pe jos. Era un fel de frustrare, m-au obsedat masinile dintotdeauna. Bine, acum nu ma mai obsedeaza, am devenit profi in domeniu, si sunt interesat de alte realizari.
Nu sunt din ala care isi linge jantele de 1000e, dupa ce le monteaza pe un VW de 1100e.

| Drimmero a răspuns:

Se statea afara de dimineata pana a 2-a zi dimineata, era multa lume afara, parca si strazile aratau altfel, nu erau atatea masini, gardurile erau mult diferite, iti dadea o imagine de old school, n-aveam telefon, n-aveam pc decat undeva spre adolescenta, totul era frumos. Jocurile erau afara,, eram la fotbal de la primele ore ale diminetii si alergam de nebuni ore in sir, ne plimbam cu bicicleta, multi oameni pe care mi-i amintesc in copilarie acum nu mai sunt in viata, fac parte din amintirile mele, verile erau speciale cu adevarat pe atunci,, dar si primaverile imi aduc foarte multe amintiri, anotimpurile astea 2 aveau un miros specific care faceau copilaria si mai frumoasa.

M-am uitat pe niste poze si sunt uimit prin ce schimbare am trecut, la fizic ma refer, nu ma mai recunosc.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Recent mi s-a intamplat ceva ciudat, am visat mai multe persoane cu care am copilarit si cu care n-am mai avut vreun dialog de ani buni, a trezit in mine un dor de copilarie si am mers a 2-a zi pe strada unde am cunoscut acele persoane si totul era schimbat, nu mai era nimic cum imi aminteam,, am vazut o casa care era parasita si darapanata, in dreptul ei stateam pe atunci, pe bordura si nu numai. Intrebarile de genul mereu nasc in mine o melancolie incredibila si dor

| Freya1 a răspuns:

Toata copilăria mea, de fapt cam până la 13, 14 ani a fost totul foarte frumos.
Pana am inceput sa merg stăteam la ai mei,mergeam in parc sa ne plimbam,sa ma dau cu trenuletul,mergeam la cofetărie si imi luau savarine,mergeam la pizza,ne uitam seara la vacanta mare si meci. Dupa m-au dus la tara unde bunica imi făcea desene pe panza sa cos după ele,ma jucam cu luat,mergeam la camp cu ei, imi luau caramele si turta dulce, ne confecționat jucării si ascultam muzica la radio si tvr, dormeam la comun toti nepoți cu bunica in frunte si ne trezeam cu o căldură în casă de te topea, furăm porumb etc.
După ce m-am intors din nou la oras la ai mei tin minte ca, cartierul meu mi se părea cel mai frumos.Atunci aveam iarba in fata blocului cu puțin trotuar si o cărare pe care scurtă oameni drumul,ne strângem vara pe iarba si ne jucam pe paturi sau in scări de bloc,părinți noastre jucau remi,carti,table iar seara ne adunam mereu la unul din noi cu parinti intr-o camera si noi copii la joacă în altă. Rupeam curtea școli si strada cu mingea,săream coarda si elastic, ne jucam flori fete, baza, ascunsa, lampa rosie, lapte gros, tara tara vrem ostasi si păsărica mutați cuibul.Beaiam suc de la dozator si mancam înghețată la cos, mergeam sa ne dam pe topogane si leagăne până târziu si uitam de noi pe afata cu parinti cu tot.Si acum am seri in care imi visez zonele in care am copilărit dar cum arătau odinioară. Doar ca eu nu am poze sa le mai revăd ca nu eram atât de bogați, iar acum o fabrică veche s-a facut mall, iarba din fata blocului e parcare asfaltată, dozatorul e brutărie, înghețată la cos 2 lei (nu 10, 15 bani), prundurile nu mai au copaci, râurile nu mai au apa iar genunchi mei nu mai pot sări coarda si elastic. sad

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Când a sosit fratele meu pe lume, era urât cu draci rolling on the floor.

| Apokales a răspuns:

Craciunul, pe cand am gasit sub brad DVD-ul cu Wrestling 2007 Smack Down vs Raw pentru ps2, nici nu stiam ce e ala wrestling, dar mi-am gasit repede un partener de joc, care era innebunit dupa el si mi-a aratat cum sta treaba. Atunci toata iarna am stat cu consola in mana.

| JicaContra a răspuns:

Cand m-a descoperit Yoda si m-a selectat sa fac scoala de Jedi big grin

| mudokins78 a răspuns:

Albume? mai are cineva asa ceva? La mine totul este digital.

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Prin 1999 aveai totul digital? Nimic nu se compara cu o poza clasica. La fel si cu o carte, nu e-book sau ce variante mai sunt happy

| JulyDreams a răspuns:

Cand eram in parc si au venit tiganii la mine sa-mi fure pistolul cu apa... ce vremuri