| anonim_4396 a întrebat:

Cât contează pentru voi acordul familiei în ce privește o relație?

23 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Acordul familiei tale sau acordul familiei ei?

| Jus7t a răspuns:

Își permit ei cu mine aroganțe de astea? Nu contează deloc.
Bine că persoanele care îmi sunt apropiate nu sunt handicapate să am nevoie de aprobare.

| Catrice a răspuns:

Din partea mea nu are cine, deci 0.
Din partea ei ar conta undeva la 25%-30%...nici nu e bine sa te ai rău cu socrii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru tonyc7):

În primul rând familia ta, dar se pune problema și din partea cealaltă.

| gabicoo a răspuns:

Conteaza f. mult!
Uite eu m-aș implica într-o relație dar nu mă lasă nevasta!
laughing

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal, familia ar trebui sa-ti dea acordul, nu vad de ce nu ti l-ar da? Ca doar nu aduci vreo leproasa sau vreo ciumata in casa.

| GPA a răspuns:

Pentru mine nu contează acordul, contează să știu persoana, dacă e de încredere, capabil să întrețină relația și să nu fie un/o "papă lapte", să fie matur/ă. Poți citi foarte ușor oamenii din priviri și din gesturi și mimică și-ți dai seama ce fel de "ginere" / "noră" ai în familie.

| alina2k18 a răspuns:

La anii mei mai astept acord bossule?
laughing

| Ofiintă a răspuns:

Deciziile in legatura cu viata mea personală mă privesc exclusiv. Sunt singura care decide, fara sa cer vreun acord.
Legat de familia lui? Ai atins un subiect interesant. Spun asta pentru că multi au fost cumva respinsi de familia partenerului/partenerei. Lucru care generează frustrări si multa energie negativă.
Prin urmare, în cazurile în care relatia nu poate fi una fericită si se consumă în temeri, neliniște respectiv frustrare, toate acestea din prisma faptului ca acei oameni nu mă acceptă și ma subestimează, cel mai probabil voi renunța. Mă indoiesc că as suporta o asemenea greutate. Totodata as alege să ma eliberez de greutatea respectiva.
Rolul unei relatii este să te facă fericit, nicidecum să te incarce cu energie negativă.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Ofiintă):

De aceea este bine înainte să faci pasul spre o căsnicie să îi cunoști părinții. Dacă te prezintă părinților e un semn că vrea ceva serios și nu caută doar să se folosească de tine.Iar dacă el își schimbă părerea despre tine sau te părăsește în urma intervenției părinților atunci tu ca fată nu ai pierdut nimic, fiindcă acela nu a fost bărbat să fie capabil să își ia viața în propriile mâini.

| AndreeaWTS a răspuns:

Din partea familiei mele nu se poate pune problema de "acord".
Nu e o chestie pe care să o negociez cu familia.
Sper că nici din partea familiei lui să nu se pună problema. Sau cel puțin el să nu admită așa ceva.
Pentru că altfel, în secunda doi, îi voi spune ce a zis Delia, "hai rămâi cu mă-ta"
În schimb mi se pare perfect normal să existe o prezentare către ambele familii. Așa e civilizat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absolut deloc si consider ca daca ar conta, nu ai mai putea sa spui ca e viata ta 100%

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa am acordul nimănui pentru ce aleg in viata.Dar sa zicem un 10/20 % pot sa primesc sau sa ascult un sfat sau o idee, dar nici de cum acord sau dezacord.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Știi ce îmi place că unii spun că nu au nevoie de acordul familiei în schimb au nevoie de acordul și îndrumarea celor de pe TpU pentru oricare altă decizie care le va schimba viața laughing rolling on the floor

| Lizuca1234 a răspuns:

Ce treaba are familia in toata chestia asta? tu, ca si adult, trebuie sa "dai singur cu capul" pana cand vezi ce e bine si ce nu. aici ma refer strict la adulti, adica peste 21 ani. la pustani, e logic ca nu trebuie lasati de capul lor, altfel nu am mai avea emisiuni cu copile gravide la 14 ani.
mie, personal, nu mi s-a dat acordul la prima relatie serioasa pe care am avut-o, din contra, au incercat sa ne si desparta, pentru ca nu le placea lor de tip. m-au trimis chiar si in alta tara la munca, tot ca sa ne desparta. eh, si nu au reusit pentru ca tipul a venit si a stat cu mine si in alta tara. pana la urma ne-am despartit de comun acord dupa multi ani. deci, nah, subiectul este discutabil.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Stai liniștit că n-au nevoie.
Majoritatea întrebărilor sunt puse "la plezneală" sau de dragul conversațiilor.
Puținii care pun întrebări la care chiar așteaptă un răspuns sunt doar pentru "o a doua opinie".
(excepție fac disperatele cu "trebuia să-mi vină dar mi-a întârziat", "pot rămâne însărcinată prin haine" etc.)

| Drimmero a răspuns:

1000%

| Meme10Meme a răspuns:

Cat timp esti minor si depinzi financiar de ei, 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e de partea familiei mele, o sa tin cont de el pentru ca familia mea imi vrea doar binele.
Dar nu,, acordul" ci parerea. Intrucat chiar daca parerea lor e proasta, relatia e tot posibila.
Daca familia nu cred ca ar avea o parere proasta pentru ca incerc sa fac impresie buna si sunt cu picioarele pe pamant. Dar daca nu le place de mine, el ar trebui sa vorbeasca cu parintii lui, asa cum si eu as vorbi cu ai mei daca ar fi ivers situatia

| FantasyBoy a răspuns:

Nu conteaza absolut deloc, fiind major.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Dupa parerea mea 0%.Ei pot cel mult sa-si dea cu parerea, dar alegerea este a cuplului!

| SilentRain a răspuns:

Deloc