| AnastasiaIacov a întrebat:

Cât costă traiul lunar pentru un adolescent român care s-a mutat în Statele Unite pentru studii? O taxă lunară de 3.000$ pentru liceu, chiria, mâncarea, hainele, transportul? Aproximativ. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si în America la cine stai? In chirie? Ai bani? La hotel? laughing În gară.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, un adolescent roman nu poate merge la studii in America, decat daca parintii platesc anual studiile lui acolo.
Nu exista taxa lunara la liceu, scoala se plateste anual, la inceput de an, fiind in jur de $20.000.
Lunare sunt cheltuielile tale: cazare, masa, haine, transport si alte facturi care se pot ridica la $2000-3000 pe luna, depinzand de chiria pe care ti-o iei si de cat cheltui pe mancarea, imbracaminet, telefon, internet, asta in situatia in care estei eligibil sa studiezi in America.
Din pacate, nu orice adolescent sau student poate ajunge la studii in America, nefiind cetatean american si neavand drepturi sa studieze in America.

| Bondarel99 a răspuns:

De ce ai vrea sa te muti singur in SUA ca sa faci liceul? Nu te ajuta cu nimic. Mergi la facultate acolo, dar e vreo 100.000 euro facultatea (per total).

| Hammurabi a răspuns:

Depinde unde, în ce stat.
Chiriile diferă de la zonă la zonă. La fel și prețurile.