Abh
| Abh a întrebat:

Cat de important vi se pare ca un copil sa fie crescut de ambii parinti?

Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Un copil trebuie crescut in liniste si armonie. Daca AMBII parinti sunt capabili sa-i ofere asta, si se iubesc si se respecta intre ei, e perfect. Daca nu, cel mai de preferat e sa se desparta. O atmosfera tensionata in casa, cu certuri, nu ajuta cu NIMIC copilul, din contra, il inchid in el, acesta devine timid, incapabil sa-si exprime sentimentele, si de cele mai multe ori, cu sanse mari de nereusita in toate planurile, profesional, personal etc. Iar increderea si respectul de sine sunt cu mult diminuate.

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este foarte important, ca un copil sa fie crescut de ambii parinti, ca sa fie inconjurat de dragostea amandurora. Altfel copilul poate ramane cu sechele pentru tot restul vietii (in 90% (poate mai mult) din cazuri asa si este). Absenta unuia dintre parinti afecteaza foarte mult caracterul, dezvoltarea, intregul destin al copilului.

NOname
| NOname a răspuns:

@Bunny, raspunsul meu nu este in contradictoriu cu spusele tale. Cele doua se completeaza. Daca ai fi putin mai atent/a, ai fi observat, ca am mentionat: "...sa fie inconjurat de dragostea...", ceea ce din start presupune, ca exista armonie, intelegere, respect in familie, fara violenta verbala si/sau fizica. Doar ca n-am mai dezvoltat subiectul. Pe aceasta tema s-au spus prea multe inaintea mea, si n-am vrut sa ma repet.
Intrebarea a fost: "Cat de important vi se pare ca un copil sa fie crescut de ambii parinti?"; raspunsul meu (ca idee generala) a fost si este: "Foarte important!".

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Essential si fantastic de important, cu conditia sine qua non, ca cei doi parinti sa aiba o relatie afectiva si morala pozitiva, armonioasa si capabila de a constitui un model demn de urmat si dorit pentru mai tarziu de catre copil!

O educatie corespunzatoare este fundamentul principal al edificarii unei personalitati puternice si invingatoare! - in triunghiul de aur al dezvoltarii >>> formal + informal + nonformal!

Cauta si citeste cartea "Copiii invata ceea ce traiesc" de la editura Humanitas - nu mai stiu autorul!

| Flav a răspuns:

Nu mi se pare important, ci esential. Daca nu ai un parinte, poti avea unele calitati precum maturitatea, responsabilitatea, dar sunt celelalte ce dor mai tare: afectiunea, egoismul, posesivitatea, mizantropia, tendinta de-a te apara mereu chiar daca nu esti in primejdie. Si, apoi, conteaza mult sexul parintelui si-al copilului, pentru a intelege acele lucruri mai bine si a-l putea sfatui intr-o privinta strict feminina sau masculina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este vorba de echilibrul emoțional care trebuie să vină din partea ambilor părinți.
Pa, pa.

Abh
| Abh explică:

Sunteti nemaipomeniti toti, va multumesc pentru raspunsuri!

| mgtow a răspuns:

Foarte important, ca parintii sa fie uniti intre ei si sa isi educe copilul de o forma stricta nu sa ii dea mura in gura ca asa va fi libertin, Sa nu fie conflicte in familie sa fie armonie si numai buna atmosfera asa si copilul se va simti bine si nu trist in fine.

| Bunny a răspuns:

Depinde de parinti. Daca unul este foarte violent si nepasator, cel mai bine pentru copil este sa fie crescut doar de unul.Decat un parinte abuziv mai bine fara el. Daca este intr'un mediu placut si primeste iubire din partea ambilor parinti e foarte important sa fie impreuna. Dar totusi daca parintii nu s'ar mai intelege nu ar putea sa ramana impreuna doar pentru copil. Fiecare isi face viata mai departe si isi iubesc copilul ca inainte. E normal ca pentru un copil care primeste iubire din altele parti si se ajunge la un divort, sa fie foarte afectat. Oricum difera de la caz la caz.Important e cum se simte copilul si cata atentie si iubire primeste. Daca iubirea de parinte exista, nu cred ca mai conteaza ca e demonstrata zilnic sau o data pe saptamana(atata timp cat se simte). Sper ca te'am ajutathappy.

| Bunny a răspuns:

@NOname Cu sechele poate ramane si un copil care a fost crescut de ambii parinti. Degeaba ii are pe amandoi daca sunt nepasatori sau mai rau, violenti. In multe cazuri un parinte se poate descurca mult mai bine decat daca ar fi fost si cel de'al doilea. Un copil are nevoie de liniste si intelegere, dar daca are ambii parinti si sunt toata ziua in scandului o sa il afecteze mult mai mult. Dar cum am zis si mai sus, depinde de la caz la caz. Unii sunt mai norocosi, altii nu.happy

| Melody a răspuns:

Multumesc pentru apreciere! :-)

| Anileda a răspuns:

O colega de-a mea, traieste doar cu mama ei, a fost crescuta de la 3 ani jumatate si pot sa spun ca este foarte educata, civilizata si cu note foarte mari la invatatura!
Nu conteaza foarte mult ambii parinti, si mama si tata poate sa fie in acelasi timp si mama si tata, asta valabil doar pentru cine se descurca si are taria sa treaca mai departe!

| Cătălina a răspuns:

Mi se pare foarte important ca un copil sa creasca alaturi de ambii sai parinti. Ei il cunosc foarte bine, copilul are ce invata de le fiecare in parte. Dupa parerea mea, in orice familie ar trebui sa existe armonie si intelegere in special cat copiii sunt mici.

| Vasi_2046 a răspuns:

Mama nu poate inlocui rolul tatei si nici invers.sunt precum piesele la un joc puzzle nu se potriveste unul in locul celuilalt, dar daca unul din parinti nu e capabil sa-si creasca copilul, e mai bine ca minorul sa ramana cu parintele capabil, pentru a nu ajunge pe cai gresite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte important, deoarece copilul invata de la fiecare cate ceva.(de ex.: mama este foarte importanta pentru. o fata, deoarece invata sa gateasca, sa faca curat etc... se invata foarte multe si de la tata...).

| dayana007 a răspuns:

Depinde din ce cauza nu poate fii crescut de ambii.pai daca unu e decedat aproape in toate cazurile cei pe care ii cunosc au fost foarte afectati, dar in cel al divorturilor practic sau autodistrus... o singura exceptie cunosc, baiat dar e foarte afectat de faptul ca tatal lui a avut cruzimea sa si distruga caminul pentru o femeia mai frumoasa ca mama sa.noi am fost impreuna un timp si mereu imi spunea ca pentru el conteaza sa gaseasca fata care sa nu l lase adica sa nu-i faca la fel ca taicasu.era obsedat de asta si mereu va avea frica sa mai fie parasit.Cand are vreo problema nu il suna niciodata caci are o mie si una de retineri.
Depinde si de persoana care te creste caci mama ex ului a crescut trei copii si i-a educat foarte bine.
Daca ai doar un parinte sau unul dintre ei este decedat eu te sfatuiesc sa nu intrii in anturaje proaste ci asta sa te ambitioneze sa fii cat mai bun/a.

| zzuzu_8398 a răspuns:

Este foarte important! Uita-te la mine... M-au crescut mai mult baietii pe afara si nu pot sa stau 5 minute fara sa injur sau altceva.Lipsa parintilor se vede in comportamentul copilului sad

| Gabytsuu a răspuns:

Pai depinde si de parinti ca daca parintii nu se inteleg bine si se cearta ii streseaza in primul rand pe copii care de la o anumita varsta poate sa le fie frica cand tipa cineva sau daca mai ales sunt loviti sad...
asa este mai bine sa fie crescut de unu in liniste si fara frica happy

este si foarte bine cand un copil este crescut de ambi parintii care se inteleg bine care nu va stii niciodata ce inseamna sa cresti singur[fara un parinte] si va avea dragoste de la ambii parintii happy...nu stiu ce sa zic oricum e greu sa cresti fara un parinte pentru ca, cand cresti colegii de clasa poate sa ii spuna in gluma sau chir din adins ca el nu stie ce inseamna dragostea a 2 parinti si se va simtii foarte jignitsad
sau ca parintii sunt divortati si are prieteni la care parintii se inteleg foarte bine happy...

| alexutza_7365 a răspuns:

Este important pentru copil sa aiba dragostea ambilor parintii dar daca ei nu se inteleg e mai bine cu un parinte decat sa ii vada certandu-se.

| Andrutsa_3014 a răspuns:

Este foarte important ca un copil sa creasca langa ambi parinti si sa aiba dragostea amndurora si sa fie educat corespunzator