| jade_2262 a întrebat:

Cat timp doarme un bebe in timpul zilei in primele 3 luni?

Răspuns Câştigător
| leeanna a răspuns:

In primul rand sa-ti traiasca si sa fie sanatos. Am o fetita de 2 luni si 3 saptamani care doarme in intervalul 8-23 (ora ei de culcare seara) in jur de 7-8 ore, uneori mai mult, alteori mai putin, depinde de cat de agitata a fost noaptea precedenta. In mod normal pe timpul zilei ar trebui sa se trezeasca din 3 in 3 ore, cand ii este foame. A mea se "joaca" dimineata cam o ora si apoi adoarme iar pana pe la 11.30 cand se trezeste pentru ca ii este foame si tot asa pana seara la baitza si apoi ultima masa si nani. Noaptea se mai trezeste doar o data pe la 5 sa manance. Acum sincer, mai depinde si de fiecare copil.

23 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cam 20 de ore tot doarme. Depinde si de copil.

daniela
| daniela a răspuns:

De la copil la copil
normal in primele luni copilul doar manca si doarme, se spune ca atunci cand sunt mici copiii cresc in somn.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Ffff mult... doarme mai tot timpul se trezeste sa manance si iar doarme... cand am adus-o pe fetita mea acasa de la maternitate i-am facut un program... o alaptam din 4 in 4 ore... era treaza doar poate 30 min cat manca apoi... o puneam in pat si dormea... insa noaptea vaiiiiiiiiiii... 3 luni nu a dormit nimic... a urlat intruna avea colici... asa ca sper ca la voi totul va fi altfel... a inceput sa fie mai activa (adica mai statea si se cerceta lumea din jur) cam de la 2 luni in sus...

| nicky a răspuns:

Cam 10-12 ore. Depinde de bebelus.

| yami a răspuns:

Aproape tot timpul, nu are energie pentru mai mult. daca e schimbat, papa bine si nu are colici, atunci sigur si somnicul va fi dulce.happy

cristian
| cristian a răspuns:

Doarme ca ursul.

| mioara a răspuns:

Daca este satul doarme toata ziua

| claudiarebecca a răspuns:

Am impresia ca ar trebui sa stea treaz doar cateva ore pe zi... verisorul meu are 2 luni (tocmai ce a fost botezat) si doarme mai putin si toata lumea e ingrijorata.

| yoanna73 a răspuns:

Daca nu-l doare nimic, aproape tot timpul.

| Elena0210 a răspuns:

Atat cat vrea muschiul luilaughing

| Elena0210 a răspuns:

Aproape mereu din cate stiu euhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doarme fff mult... putine ore sta treaz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un baietel de 3 luni si ziua nu doarme mai deloc doar daca il scot afara. iar noaptea se trezeste de 3-4 ori si de la 4-5 dimineata nu mai doarme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Printesa mea are 3 luni si doarme noaptea 8-9 ore si in timpul zilei 1-2 ore in 2-3 reprize

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisica mea, dormea 6-9 ore noaptea si in reprize de 1-2 ore ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de copil si de starea lui. al meu doarme in jur de 6-7 ore pe zi, iar noaptea se trezeste doar de doua ori pentru a manca, mentionez ca are doar 2 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bebele meu are 2 luni jumate si sta treaz aproape toata ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daniela eu am un baiat de o luna si doua saptamani, dar vreau sa va spun ca nu doarme aproape deloc ziua, cateodata chiar nu mai stiu ce sa ai fac, pentru ca este foarte agitat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetita mea pana la 7 luni se trezea din ora in ora noaptea, iar ziua daca dormea cate o repriza de o ora eram fericita. Cel mic in schimb de la 5 saptamani doarme de seara de la 9 pana dimineata la 6 cand ii dau sa pape si continua sa doarma pana la 9-10, iar ziua doarme si cate 4 ore intre mese. E drept ca l-am si lasat sa planga cate 5 minute inainte de a-i acorda atentie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Eu am o fetita de 2 luni si 3 saptamani. La ince put dormea si manca, nu facea altceva, dar cand au aparut colicii ziua nu dormea mai deloc iar noaptea pana o adormeam...vai de capul meu, unde mai pui ca o trezeam noaptea sa manance ca nu lua in greutate si nu mai voia sa adoarma la loc. dar pe la 2 luni au inceput sa o mai lase colicii si doarme toata noapte, iar ziua din cele 3 ore intre mese cel putin 1 si jumatate o doarme. Nu te ingrijora, daca ii este somn si doarme mult las-o sa doarma, ca or sa vina si timpuri cand ti-ai dori sa doarma ca acum.

| alexandraene211 a răspuns:

Bună! Poate fi diferit de la bebeluș la bebeluș. În primele 2 luni, pot dormi între 14 și 18 ore, deci toată ziua, bună ziua!
Te ajută cu siguranta acest articol: http://mama-ene.ro/tabel-somn-bebelusi.

| LORI a răspuns:

Un bebelus de 3 luni doarme aproape toata ziua doar se trezeste sa manance si se joaca putin

| LORI a răspuns:

Am si eu o letita de 9 luni cad avea 3 luni dormea toata ziua acum doarme 3 ore toata ziua