| anonim_4396 a întrebat:

CATE LUNI TREBUIE SA AI LUCRATE CAND RAMAI INSARCINATA SI PT A BENEFICIA DE CONCEDIU PRENATAL

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca faceti confuzii.De concediu cum ii ziceti voi prrenatal beneficiaza orice salariata gravida. Nu se mai numeste prenatal, se numeste concediu de sarcina si lauzie si este de 126 zile si se intinde dupa cum ii spune numele si inainte si dupa nastere. Luni lucrate trebuie sa ai 12 anterior nasterii copilului ca sa poti suspenda contractul de munca in vederea ingrijirii copilului pina la virsta de 2 ani, si sa poti lua indemnizatia.La intrarea in concediu de sarcina si lauzie nu ai nevoie decit de un stagiu de cotizare de o luna in ultimele 12. De regula concediul de sarcina si lauzie se ia la sugestia medicului de medicina a muncii sau a medicului de familie. Se plateste 85%. De regula se da cam de prin luna a saptea dar eu am o colega care a venit la serv pina in 31 oct si a nascut in 25 nov. In functie de tipul muncii, exista si concediul de risc maternal, in cazul in care exista pericolul unui avort spontan la locul de munca iar angajatorul nu poate oferi alt loc de munca, dar asta nu e obligatoriu sa il iei. Ala de 126 zile trebuie sa il iei, chiar daca se intimpla nastere prematura si nu ai intrat in "prenatal", tot trebuie sa il faci, dupa nastere. Ti-am zis cam multe, dar important e sa fiti sanatosi. Sper sa nu fi gresit, ca ti-am zis din memorie, dar daca am gresit la ceva, revin...

7 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Trebuie sa fi lucrat inainte cel putin 1 an, dar se ia in calcul si cele 9 luni de zile de sarcina.Deci 9 luni+ inca 3, 4 luni ce putin...

mlm
| mlm a răspuns:

Perioada lucratoare in cadrul aceleiasi institutii, pentru a beneficia de concediu prenatal trebuie sa fie de 6 luni.

| nicky a răspuns:

11 luni fara intrerupere. Dar intreaba totusi si la Directia Muncii, legile se tot schimba.

| elinea a răspuns:

Eu stiu ca cel putin sase luni, felicitari daca ai ramas insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ca să te bucuri de concediu prenatal și postnatal din urmă, trebuie să ai la ultimul loc de muncă minim un an fără întrerupere.
În această perioadă de 12 luni, nu uita că ai dreptul și la concediu de odihnă.
Este recomandat să lucrezi minim 6 luni și alte 6 luni de sarcină se formează un an, iar când intri în luna a șaptea deja ai un an și o lună în câmpul muncii fără absolut nicio problemă.
Îți doresc sarcină ușoară și un bebeluș pe cinste.
Pa, pa.

| Ignat_Catalin_1989_DywW a răspuns:

Bună seara soția mea are doar 6 luni lucrate daca ramane insarcinata acum mai beneficiază de concediu

| Isai_Cristyna_1995 a răspuns:

As avea o intrebare trebuie sa am 12 luni lucrate ca sa beneficiez de concediu maternal? Acum am doar 4 luni lucrate