Întrebare recomandată | aynaayna a întrebat:

Caut si eu o solutie sa scap de proprii mei parinti. Adica, ei chiar asa sunt dumnezeu peste copilul lor? Mama mea sta cu tata de la 15 ani, ea nu a terminat liceul, m-a facut pe mine, tata e betiv si mama e ca o servitoare pentru el, ei nu-s casatoriti in acte, sunt plini de datorii, nu stiu ce tot fac cu salariile lor, ca mereu au datorii si nu le ajung banii nici macar sa-si cumpere haine. Ei sunt scandalagii, tata e un astfel de taran sef peste servitoare si face ce vrea din vietile noastre, mama in afara de familie si serviciu nu are pe nimeni, mai si sparge prin casa si ne ameninta. Am incercat cu multi ani in urma sa vorbesc cu mamaie, dar matusa nega si nu m-a crezut, dar de curand am aflat ca mamaie casatorita cu tataie statea cu amantu(care a decedat). La scoala ca si acasa profesorii ma certau din orice ma stiau proasta clasei, colegii se comportau urat cu mine si ma bateau, acasa tata o batea des pe mama si avea tot felul de scuze, imi spunea numai povesti, ma tinea noaptea treaza sa vorbeasca la betie. Ma bateau la scoala unele fete si mai ma lovea cate un baiat, am incercat sa vorbesc cu parintii, dar dupa cum am scris, tata o batea si el pe mama si dadea vina pe mine ca din cauza mea se certa cu ea. Mama nu avea unde sa stea, crescuse la bloc cu strabunicii mei, si mai are o sora mai mica care si aia a abandonat liceul ca a facut copil. Pe liceu au inceput sa ma goneasca si am gasit solutia sa numai ma duc, am incercat sa vorbesc cu directoarea dar se tot lua o fata de mine de la alta clasa, si un baiat, si directoarea imi spunea ca colegii mei care au pornit tot felul de zvonuri de bolile mele mintale si de prost care m-a vandut prietenu pe la profesori, ca ma stiau, si directoarea imi spunea ca colegii mei nu ma cunosc pe mine ca chiuleam, si nu puteam sta in banca mea linistita ca ma deranjau in ora. Nu m-am mai dus la scoala crezand ca fac un curs ceva si am un serviciu. Tata a spart calculatorul si dupa un an, a luat calculatorul matusii ca nu-l folosea, dupa ce am stat in camera mea de ma trezeam ma uitam pe pereti si nu stiam cum treceau zilele. Tata n-a vrut niciodata sa-mi dea nimic, aveam o biblioteca de la strabunici si a spart-o cu toporu, mereu spunea ca m-a innebunit televizorul si calculatorul, imi interzicea, ma ameninta cum face si acum, in fiecare zi imi facea scandal, lua cablu de la calculator sau mouse-ul, el lucra sofer noaptea si ziua dormea si logic, era totul la ei in camera. Nu stiu ce sa fac. vreau viata mea numai suport inchisoarea asta. Tata imi sparge tot ce am, nu vrea sa-mi dea nimic, ameninta incontinuu, sunt servitoarea lui ca astea sunt regulile in casa lui. Tremur si mi-e frica, m-am imbolnavit, de cateva zile n-am mai iesit din camera, a adus mama un laptop ca i l-a dat cineva si acum iar a inceput scandalu, am incercat sa vorbesc cu ea cu cateva zile in urma ca tata ma atinge, ma pipaie si mi-a bagat mana pe sub haine sa-i povestesc de anii trecuti dar a schimbat subiectul sa-mi faca scandal de alte lucruri, eu am trecut de 20 de ani, de multi ani n-am iesit din curte ca au venit unii la mine pe strada cu zvonuri de la scoala, am incercat ca intotdeauna eu credula ca parintii ar trebui sa-mi fie un sprijin si sa ma protejeze de rau, cand de fapt, descopar la 20 de ani ca parintii sunt cei care imi fac acelasi rau, parintii nu vorbesc cu mine, ei sunt obsedati de scandal daca incerc sa vorbesc cu ei, se iau de mine din alte cauze, ma ameninta, ma pedepseste, mai ma bate. Nu mai suport sa stau aici, caut de multi ani. Chiar nu exista nici o solutie sa imi fac viata mea, sa plec de aici, sa scap de ei? Sau chiar este lumea creata numai contra mea ca sunt aia nascuta pe 13 urmarita numai de ghinion pentru toata viata mea, si asta e pedeapsa in care trebuie sa traiesc eu? Sora mamei, isi renova camera, eu ma imbrac cu hainele care mi le da ea, ca mama n-are bani, nu-i ajunge salariu.Nici nu vreau sa spal 16 ore vasele in bucatarie, mi se face rau, si salariul meu pe datoriile lor s-ar duce, tata mi le-a zis de multi ani, si cum face intotdeauna, mereu gaseste motive sa fie ca sefu vietilor noastre. Nu mai suport asta, m-am imbolnavit de stres, frica, nu pot sta linistita, mereu face la fel, incontinu, numai suport, vreau sa plec departe de el, numai vreau sa stau aici, sunt servitoarea, in inchisoarea lui, nu pot avea nimic, nu pot face nimic, mereu se ia cineva de mine, mereu e contra mea, cum e posibil de fiecare data? Chiar este ziua asta de 13 ghinionul si nu pot avea nimic? Si chiar imi este rau, uit lucruri, tremur, am cosmaruri, nu pot sa ies din camera de frica ca-i betivu acolo si m-asteapta sa inceapa scandalu, nu vreau sa spal vase 16 ore pentru cateva sute de lei, nu-i prea corect fata de mine, si eu am vrut sa fac multe cursuri din adolescenta dar ceea ce primeam erau pedepse ca am indraznit sa vad pe calculator acele lucruri si tata trebuia sa ma pazeasca de ele ca nu aveam nevoie, ca nu era bine ce faceam. Chiar e tata dumnezeul vietii mele care trebuie sa-mi controleze viata cat traieste? Chiar nu am dreptul la viata mea, nu exista nici o solutie sa ies din inchisoarea asta? Nu pot avea nimic in casa asta, mi le sparge de fiecare data.Chiar are tata atatea drepturi peste viata mea si eu numai obligatii? Chiar nu pot sa fac nimic sa ies din situatia asta? Nu exista nici o solutie sa scap de el? Adica, daca faci un copil si ii dai sa manance gata esti dumnezeu care trebuie sa-i controleze viata? Adica nu poti sa traiesti decat in inchisoarea propriilor parinti care te-au facut? Si chiar am crezut ca dumnezeu vede tot, si vad eu cum dumnezeu chiar a creeat totul, si pe mine si pe ei, ca dumnezeu care mi-a dat mie viata asta, ii ajuta batjocorindu-ma si mai mult.

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eşti majoră, nu mai are dreptul nimeni să te ţină împotriva voinţei tale.
În străinătate (mai ales) există locuri de muncă unde ţi se oferă şi cazarea, şi mâncarea, tot strictul necesar... Cred că, pentru început cel puţin, aceasta ar fi cea mai bună soluţie în cazul tău. Succes.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Doamneee, imi vine tare greu sa cred ca exista si astfel de parinti...sad
Esti majora, de ce nu pleci din casa lor? De ce nu pleci in afara? cauta-ti un loc in Italia pana faci ceva bani sa iti permiti o chirie in tara si gasesti un loc de munca mai bine platit aici.
Chiar nimeni nu este de partea tas? nimeni nu te intelege? frati/surori mai ai? cu mama nu poti vorbi cand este calma?
Cauta sa parasesti casa parinteasca si cauta sa iti faci viata mai usoara.
Cu preotul ai vorbit? inceraca sa vorbesti cu el.
O zi buna sa aihappy

| NamelessMan a răspuns (pentru caramela):

Un om din betie, rar scoti cu preotul. sad

| KodrutZ a răspuns:

Stai un pic, te pipaie? OK, sper ca ai un telefon care inregistreaza. Inregistreaza si fuga la politie. Dobitocul merita sa ajunga la inchisoare. Plus ca avind in vedere ca ai peste 18 ani, PLEACA! Lasa prostiile cu dumnezei, de ajutat te ajuta oamenii, insa in special TU te poti ajuta, nimeni altcineva. Iti tin pumnii!

| MarianWLF a răspuns:

Dumnezeu e prea egoist sa vada aceste lucruri, e prea ocupat sa dea case si palate criminalilor si hotilor. Gandeste-te putin, daca te-a atins asta ar putea duce la mai mult, iar dupa atatia ani iti spun din experienta, nu se vor schimba si nu te vor auzii vreodata, vor ramane asa toata viata. Intr-o zi, cand ai ocazia, doar pleaca, cu ghiozdanul in spate si sperante, e tot ce iti trebuie, nu poate fi mai rau de atat daca pleci, in casa aia nu ai un viitor, dar stii destul de bine asta deja.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E de apreciat, in primul rand, faptul ca scrii decent. Altii termina facultati pe spatele parintilor, si nu scriu atat de ordonat, nu stiu 'cum e cu cratimele'.
Problema ta este ca te-au tinut sub control, si nu te-au lasat sa-ti dezvolti ideile.
Acum ai 20 de ani, practic locuiesti impreuna cu parintii pentru ca asta doriti. Legea obliga parintii sa intretina copiii pana la 18 ani, iar pana la acea varsta sunt responsabili de actiunile si deciziile lor. Dupa varsta de 18 ani, esti libera d.p.d.v. legal, sa pleci unde vrei, si sa rupi legatura cu parintii. Iar parintii, dupa ce ai implinit 18 ani, nu mai sunt obligati sa te intretina, te pot da afara din casa.
Sfatul meu este sa prinzi incredere in tine, si sa te angajezi undeva. La spalat vase, intr-adevar, e greu, si prost platit. Am lucrat intr-o intreprindere cu restaurant, in bucatarie era foarte cald, iar personalul statea in picioare de la 12 ore in sus, in nebuneala aia, pe salariul minim.
Iti recomand un loc de munca la curatenie, e mult mai bine. Nu te feri de ideea de 'femeie de servici', munca e foarte ok. Eu am fost agent de paza la un hotel, iar schimburile erau formate din 3 persoane: receptionera, eu, si camerista de servici (acelasi lucru cu o femeie de servici). Crede-ma, receptionerele nu erau toate ok, dar cu femeile de servici m-am inteles super, iar treaba lor nu era grea. Aspirau mocheta, spalau pe jos in toalete, goleau cosurile de gunoi, si atat. Asta in 12 ore de servici. Mai mult stateam cu ele la TV, si la barfa.
Pentru oricine, inceperea unui servici e grea, dar odata ce ajungi acolo, daca colectivul e ok, si esti primita, o sa-ti placa mai mult decat familia ta, in momentul actual.
Sa nu consideri ca un loc de munca slab, iti strica reputatia. Una din cameriste, avea liceul textil, era o persoana culta, cu doua fete deosebite in liceu, avea experienta in croitorie, in bucatarie si tamplarie, dar a venit acolo pentru programul mai flexibil, si siguranta unui loc de munca.
Daca incepi sa lucrezi, ar fi bine sa te muti undeva intr-o gazda, ca sa ai sansa de a progresa, sa nu se duca salariul pe datoriile alor tai, cum probabil s-ar intampla acasa. Nu e deloc corect sa-ti puna tie pe cap datoriile lor, insa la varsta asta, ei nu mai au nici o obligatie fata de tine, daca vrei sa ramai in casa cu ei, trebuie sa mergi pe regulile lor.
Suna sinistru, dar abia dupa moartea unuia din ei, incepi sa ai drepturi asupra casei, daca e proprietate. Sunt sigur ca nu iti doresti asa ceva, asa ca e mult mai bine sa pleci pe drumul tau, si sa mai vorbesti cu ei doar cand se calmeaza lucrurile.

| Fatamuntilor a răspuns:

E GREU sa pleci din casa parinteasca!
Intereaza-te si cauta o batrana sau o femeie singura care sa dea in chirie o camera, cred ca ti-e nu -ti trebuie mare lucru, e important sa scapi de acel calvar.
Pasteza acel loc de munca, pana gasesti ceva mai bun, eventual cauta ceva in paralel(impartit pliante)

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta. Sfatul meu ar fi sa incerci sa te muti singura undeva. Poate chiar in alt oras, cu chirie. Cauta pe internet niste oferte, incearca sa strangi niste bani inainte sa pleci si pleaca.

| Anonimuserr a răspuns:

Aasta este caz penal. Vă închipuiţi câte cazuri din aceastea sunt în România? Dacă eşti majoră te duci la poliţie faci plângere, iar dacă eşti minoră sună la protecţia copilului. Du-te la o vecină cere ajutor, mi-e greu să cred că nue xistă şi oameni normali vecini care să ia măsuri clare. Nu cred că sunt toţi fricoşi şi se tem de familia ta şi tatăl tău. Părinţii sunt datori să te ţină, să îţi ofere de mâncre bani şi linişte. Asta nu înseamnă că dacă eşti majoră ei să-şi ia mâna de pe tine total şi în plus să îţi facă viaţa un adevărat coşmar. În cazul tău, e un caz destul de grav şi se impun măsuri drastice. Dacă tu nu faci, niimc măcar vecinii să se sesizeze şi rudele tale. Legea e lege. Lips educţiei, a banilor, mult alcool se pare că îşi spun cuvântul fiind principalii factori care îl influenţează pe tătăl tău şi l-au făcut o persoană aşa cum o descrii tu. În Moldova la noi e jale, de la crime, cazuri din acestea ca cel de aici, violuri găseşti pretutindeni în Moldova oriunde şi număr destul de mare, alarmant aş putea spune. Dacă ar cunoaşte cineva şi un psiholog gratis sau o persoană cu cunoştiinţe din acestea nu ţi-ar strica sincer să te remontezi şi să te aduni. E foarte importnt după şocurile astea recepţionate întruna. Sau de pildă la muncă, o colega să te ajute, coleg sau fost coleg?

| aumih16 a răspuns:

Nasol ca ai asa parinti dar solutii se gasesc daca vrei ai de unde in ziua de astazi tineretul tu nu vezi pleaca in afara daca nu are ce face in tara logic la ce sa stea sa saraceasca in tara asta mai bine nu

| Eastwood a răspuns:

Buna, incearca sa te muti singura undeva si sa te pui pe picioare, nu iti poti creea un viitor daca nu uiti trecutul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, am inteles. Ai o familie de tot plânsul. Dar si toate rudele sunt la fel? Nu te poate ajuta vreuna? Sa te muti la ele, eventual va trebui sa-ti gasesti de lucru, sa ai proprii tai bani si sa locuiesti neaparat in alta parte fara sa depinzi de animalele alea, mai rau, chiar ele de tine.

Macar de aveai si tu norocul sa ai un gagiu ceva, cu o familie mai instarita, ai fi putut sta cu el, la peste 20 de ani cati zici ca ai. Te-ar fi ajutat lucrul asta.

| DonaldTrump a răspuns:

Esti majora, te poti muta cu chirie in alt oras, in strainatate, sau la niste rude iti gasesti si un servici si nu mai ai de a face cu boul ala. Daca te pipaie idiotul ala sinistru il inregisrezi si denunti la politie si sa speram ca sta dupa gratii ani buni.

| Gunoi a răspuns:

Am găsit ceva sper să ajute cu ceva.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AKARA0 a răspuns:

Naspa rau sad.
Cauta-ti un loc de munca bun si o chirie ieftina.
Tatalui tau o sa-i para rau daca tu o sa pleci, asa merita.

| Alexandra4500 a răspuns:

Salut. Sfatul meu este sa lasi trecutu deoparte, nu te mai gandi la ce a fost, sa ti aduni bani sau daca poti sa ceri ajutorul altor rude in care ai incredere si sa te muti de acasa, sa stai in chirie. Dupa poti urma un curs si sa-ti gasesti ceva mai bun de lucru. Esti tanara si nu-ti irosi viata doar ca sa speli vase, sa fii batjocorita si sa le platesti lor datoriile. O sa-ti fie greu la inceput dar toate trec si totul o sa fie mai bine. In plus asa este viata, cu bune si rele, merita sa o traiesti asa cum vrei tu, nu cum iti dicteaza alti. Sper din toata inima sa reusesti sa scapi cu bine din aceasta situatie.

| Devilgrim a răspuns:

Buna cred...
Nu stiu de e tot adevarat ce ai scris pe aici dar pot sa cred doar 50 % dar chiar si asa m-am simtit trist cand am citit-o sad broken heart

Chiar imi pare rau ca te-au lovit aceei m-am simtit foarte trist cand am citit sad Nu ai avut prietenii sa te apare sau unul macar sa-ti fie de alaturi cineva...
Incearca sa-ti strangi ceva bani de poti si sa mergi de acasa si sa ai griji sa nu patesti ceva.
Nu cred ca are rost sa le faci ceva "rau" la parinti tai daca la astea te-ai gandit daca nu ( scuze ce am scris big grin )

Si cu nr.13 care zici ca e ghinionist nu cred in asa ceva EU..eu sunt din 12 nu stiu de are legatura dar na. big grin
Nu stiu ce sa zic de dumnezeu nu l-am intalnit ca sa-mi dau parerea despre el, poate ca l-am intalnit Dar inainte sa ajung in burta la mama laughing Nu stiu ce sa zic despre dumnezeu, multi au probleme din cate vad la stiri si fara sa te uiti te poti gandi ce e prin lumea asta sad
Nu tare ma pricep la sfaturi big grin
Esti inca tanara distreaza-te cumva de poti sau cand stii ca ai scapat sa te distrezi si sa ai Grija De Tine!winking
Bafta

| Lilulilu123 a răspuns:

Wooow. Daca a ajuns sa te pipaie e de rau! Nu mai sta in casa aia sad Pleaca cat mai poti! Stiu ca e greu de una singura dar mai bine asa decat sa stai sa suferi si sa-ti strici tineretea si frumusetea happy Capul sus big grin Incearca sa-ti strangi niste banuti ( ii poti pune pe un card ca sa nu afle nimeni de ei ) si cauta-ti o chirie /gazda dar nu mai sta in casa aia sad
Sa ai grija de tine kiss

| Mascatu69 a răspuns:

Deci nu am citit tot dar din cate vad nu prea stai bine la capitolul intelegere eu in locul tau ma duceam la politie demult sau cel putin la o ruda cu care ma intelegeam bine cel mai bine. Nu stiu daca te ajuta chestia asta dar fa un bilet de adio si pleaca undeva lasa parintii tai sa creada ca esti decedata si oricum ei deja cred asta din cate ai spus...bafta!

| Smarttool a răspuns:

Buna.
e clar ca nu mai e de stat in acea casa. Mai ales daca te pipaie...
Eu unul l-as lega de calorifer la betie si l-as lasa acolo vreo saptamana pana ii iese bautura din sange, sau de cat timp e nevoie. Mancarea i-o servesti tu.
Poate isi baga mintile in cap.

Sau pur si simplu pleci fara sa fii obligata sa dai explicatii. Unde vrei tu.

Dar ceea ce vreau sa spun, in situatia ta critica, cu usurinta te atasezi de orice promisiune de ajutor sau munca.
Aici vreau sa te rog sa ai grija si sa nu cedezi la prima promisiune doar ca suna bine si dupa ce sari gardul sa fie si mai crunt.

Am mai auzit de situatii in care persoanele s-au agatat de prima "oferta" si au picat in lat.

Sunt sigur ca ai putea gasi ajutor in orasul in care locuiesti - la diferite centre sau biserici evanghelice. Eu asa as face.

Succes si God bless

| CiocolataBuna a răspuns:

Buna ayaayna,
Daca doresti si crezi ca te-ar ajuta, as fi dispus sa iti trimit ceva banuti din ce castig euhappy vrei? Poate te-ar ajuta sa iti schimbi situatia si ma pot ruga pentru tinehappy astept raspunsul tauhappy

Cadmiel

| ancaraluca a răspuns:

Pff,,imi pare rau pentru situatia ta. Totusi cred ca ai si rude care nu sunt la fel ca parintii tai si care pot sa te ajute sa te ajute pana te pui tu pe picioarele tale. Daca ai asemenea rude incearca sa vorbesti cu ele si sa iti dea o mana de ajutor. Incearca sa te agajezi si in felul asta poti scapa de ei pentru ca te poti intretine singura. Imi pare rau de situatia si speri sa scapi de acolo.sad

| Balazs_Pamela_1992 a răspuns:

Tu pe timpul copilariei tale ai trait o trauma, certurile si scandalurile din cauza afectandu-ti viata, tu fiind copil si neavand cine sa te apere sau sa te indrume traiai in teama, iti era frica sa nu cumva sa oateasca ceva mama ta sau ceva de acest gen.

Ar trebui sa inveti, pentru ati putea croi un drum in viata, de exemplu eu cunosc un caz asemanator cu al tau insa pentru.a putea scapa la 18 ani de acasa a invatat,nimic nu l-a impiedicat,si la fel si acea pers suferea,insa nu a avut ce face,a invatat pentru a avea un viitor si o meserie,de copil era fugit de-acasa,statea pe sub poduri si prin case parasite si invata pe ascuns si in liniste,deoarece si-a dat seama ca nu are de ales.

Stiu ca iti este greu,dar daca ai nadejde in Dumnezeu vei reusi,chiar daca nu simti,ai o persoana care te iubeste si mereu te va ajuta,orice-ar fi,tu ai doar incredere,invata si nu lasa viata sa te infranga, infrange-o tu pe ea, cand, cazi la pamant, ridica-te si mergi mai departe, deoarece daca nu vei merge mai departe vei fi mereu captiva intre certurile parintilor tai.Nu astepta sa ti se deschida usa vietii,bate,sparge usa daca e nevoie,dar nu astepta sa ti se deschida,deoarece poate fi prea tarziu.

Imi pare nespus de rau pentru. ceea ce am citit,iti jur ca te-as ajuta daca as putea,nu imi vine a crede ce putere ai avut sa traiesti asa pana acum,imi pare ft. rau de tine, dar orice ai vrea sa faci in viata iti tin pumnii, ma voi ruga pentru tine, dar nu uita, lupta si ai incredere in Dumnezeu, mai mult de atat nu poti face.

| Pitimicu a răspuns:

Cautati un prieten cu care sa poti sta mai mult si sa te inteleaga ca sa poti sta la el o vreme,apoi iti cauti ceva de lucru deoarece nu mai faci scoala,gasesti ori ce fel de job,cat mai unsor, si iti cauti o chirie in ori ce loc,cat mai ieftina, incearca ca nimeni sa nu prea stie unde locuiesti, Si asa unsor iti vei reface viata, cu timpul ai sa cresti si ai sa intelegi cum sta treaba, incearca sa-ti refaci scoala ca e foarte importanta, in rest ai grija de tine, bafta happy

| aynaayna explică:

Da am astfel de femei care fac copii in loc de liceu, si care se duc la scoala sa fie printesa bogata a tatalui si ma bate pe mine cand vine pe aici, si parintii rad de mine, si mai ma bate si mama pentru matusa. Deci nu am bani de unde lua, nu pot sa fac nimic decat sa fiu servitoarea la toti.

| Alexandra4500 a răspuns (pentru aynaayna):

Atunci incerca sa mai rezisti un pic acolo unde speli vase, sau intre timp sa mai cauti ceva de munca. Aduna bani, cauta o chirie ieftina si lasa-i dracului pe toti.Dar ii musai sa pleci de acolo, Daca nu o faci iti vei distruge viitorul, anii vor trece si iti va parea rau.

| Alexandra4500 a răspuns (pentru aynaayna):

Numai de tine depinde daca vrei sa-ti schimbi situatia.

| jamesbond221 a răspuns:

Imi pare rau. Cheama politia. E ilegal sa te neglijeasca, sa te bata, sa-ti ia lucrurile si sa te pipaie. Fugi la politie, cu dovada, gen inregistrare cand te bate pe tine sau pe mama ta si dupa ce ii aresteaza, incearca sa strangi bani. Ori muncesti, ori daca ajunge asta la stiri, si sigur ajunge la stiri, atunci explica-ti situatia financiara si poate primesti ajutor social de la oameni si reusesti sa pleci si sa fii pe cont propriu. Nimeni nu te detine. Mai ales cand ai 20 de ani. Ai drepturi, tine minte asta. Iti urez succces. Stiu ca o sa reusesti. Esti foarte puternica. Mai puternica decat betivu ala.

| EllieVmx a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. O solutie ar fi sa vorbesti cu psihologul scolii tale si poate el va lua legatura cu Protectia Copilului.

| ThePinkUnicorn a răspuns:

Hei, imi pare rau pentru tine. Cred ca ai putea incerca sa te angajezi undeva si sa te muti cat mai departe, gen sa incepi o viata noua. Totusi ai 20 de ani, nu mai au ce sa iti faca. Tu decizi pentru tine, nu mai esti minora.

| Madelina05 a răspuns:

Inteleg prin ce treci dar ai 20 de ani... De ce nu cauti pe olx sunt multe anunturi serioase cu locuri de munca afara? Tocmai voiam sa merg in Germania era o femeie intermediar care avea multe anunturi in fabrici / cules de fructe. Fara comision / fara bani de transport si cu loc de locuit asigurat ( bine o camera cu baie la comun cu mai multe persoane dar e ceva pana te pui pe picioare )...
Sunt si anunturi in tara urmeaza saptamana aceasta sa aflu daca o batrana este operata de cancer uterin iar daca este copilul ei vrea sa ii plateasca operatia si sa ii angajeze o femeie care sa aiba grija de ea si sa locuiasca acolo cu femeia. E aici in Romania, daca te intereseaza poti sa-mi dai mesaj privat si te anunt daca au nevoie pana la urma de cineva

| Irinamarcela29 a răspuns:

Imi pare rău, sfatul meu e să îți găsești ceva de lucru și să te muți sau să pleci în străinătate, poți găsi multe oferte serioase de lucru pe olx.