| mgtow a întrebat:

Ce alegeti, casatoria sau parteneriatul fara acea hartie de la primarie unde zice casatorit? Copiii tot sanatosi sunt indiferent de asta, conteaza sa va aiba ca parinti. Eu nu as alege casatoria si nici copil nu as dori sa am. Stiu ca nu voi avea parte de ceva stabil in viata mea din cauza vremurilor in care traim.

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Si atunci, de ce sa mai stai cu o femeie, misoginule? Doar ca sa te spele, hraneasca si #%%# una pe gratis?
Apoi, e vorba si de aspectul financiar. Sa vezi balci si tribunale cand te plictisesti de una si vrei "alt parteneriat"!

| mgtow explică (pentru Demidol):

Din cate vad multi merg pe varianta veche de casatorie

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca as avea banii as vrea sa am un copil cu o fata frumoasa,ca fata sau baiatul sa iti poate gasi pe cineva usor apoi, eu nu cred in sexul opus pe termen lung, mediu, asa ca nu aleg nimic, cand vad ce face sexul opus pentru banii sincer sunt scarbit de multe sau unele cat de ipocrite sunt, viitorul este VR sau un Robot sexy

| mgtow explică (pentru RAY):

Ti-as da un oscar dar nu am laughing un tip in UK dupa 10 ani locuind cu una a facut copil si la dat afara din casa. A pierdut locuinta acum e cu alta dar de copii nu mai vrea sa auda.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce alegeti casatoria sau parteneriatul fara acea hartie de la primarie unde zice casatorit?
Acea hârtie de la primărie protejează cuplul din punct de vedere legal. Un aspect este de exemplu al bunurilor comune dobândite în timpul căsătorie, și ce se întâmplă cu ele în caz de separare sau deces. De asemenea într-o căsătorie legală cei doi soți au obligația să asigure material îngrijirea și creșterea copiilor.
Aceste obligații, cei doi și le asumă legal în fața legii. În cazul unui parteneriat civil, cei doi nu au aceleași obligați
Copii tot sanatosi sant indiferent de asta conteaza sa va aibe ca parinti.
=====
Eu nu as alege casatoria
Ești liber în opțiunea ta.
si nici copil nu as dori sa am.
Și aici ești liber să alegi. Dar te poți gândi că dacă părinții tăi ar fi hotărât la fel, tu nu erai acum pe lume. Dacă asta nu are valoare pentru tine, atunci să nu faci copii. Nu are rost să te ocupi de lucruri lipsite de valoare pentru tine.
Stiu ca nu voi avea parte de ceva stabil in viata mea
De unde știi asta?
din cauza vremurilor in care traim.
Te referi la vremurile trăite de tine.
Alții trăiesc alte vremuri.
Alții prețuiesc viața, doresc, fac și au copii.
Căsătoria la sfat, copii, familia le oferă stabilitate.

| mgtow explică (pentru sadrian46):

E greu sa nimeresti ceva bun intr-o relatie de aia zic sperantele se cam duc.

| sadrian46 a răspuns (pentru mgtow):

Stoop! Stop!
imi place să analizez ce spui, ca să te ajut.
Dta când formulezi acest răspuns ești un om care.
- Folosește logica, adică limbajul logic. Excelent, felicitări, asta îmi dă mie încurajare că ne putem înțelege, putem comunica.
- Emiți o judecată de valoare asupra unui aspect legat de viața umană, în general și apoi o aplici la persoana dtale. Excelent, ești un mic filozof și și practician aplici filozofia proprie la viața personală ceea ce puțini fac. Nu glumesc, când glumesc, o să notific asta.
Ți-ai ales avatarul Mysogin, ceea ce denotă o atitudine preconcepută cu care abordezi realitățile sociale.
Ea poate fi pertinentă în raport cu experiențele dtale anterioare. Este valabilă și justă, și reală în cazul dtale acum.
Să pornim analiza cu ea.
Nu te-ai născut misogin, cu toate că se mai întâmplă.
Nu ne uităm în dicționar. Femeile sunt rele, eu urăsc acele femei care mi-au făcut mie rău. (Eu de exemplu pe mama mea. Ea a murit dar ura mea pentru ea nu s-a terminat).
Și acele femein rele s-au instalat în capul tău și au generat o exagerare.
Din acest moment nu mai sunt ele de vină de acum ce urmează este creația ta.
Dacă acele femei au fost rele, toate femeile sunt rele.
Astfel experiența ta de viață plus exagerarea dtale a creat personalitatea ta de azi, cu identitatea de misogin.
Astfel când intri într-o nouă relație intri cu această prejudecată și suspiciune. Dacă și aceasta este una rea? Nu trebuie să spui asta cu voce tare, ea va simți asta.
Iar apoi ca să îți validezi în continuare identitatea ta de misogin, vei căuta inconștient în comportamentul ei acele trăsătuiri și acele evenimente care să îți confirme ție ipoteza. Femeile sunt rele.
Așa că este întradevăr greu.
Să ce? Să nimerești.
Cum abordezi dta o relație? la nimereală?
Și ce cauți? Ceva bun pentru tine.
Stop, ai dreptate când judeci așa.
Orice relație este la nimereală.
Dar când cauți una care să aibă - ceva bun- pentru tine-, ai dreptate să fii disperat. Eu zic să nici nu mai cauți.
O relație nu este din start ceva bun pentru tine.
O relație nu este un obiect, ci un proces.
V-ați întâlnit. Fiecare a sperat ceva bun pentru el, de aceea a acceptat fiecare din voi să fiți unul înpreună cu celălalt.
Dacă fiecare așteaptă ca să obțină ceva bun pentru el, atunci relația durează puțin dar se poate încheia chiar înainte de a începe.
Exemplu. Ei se îndreptau spre ofițerul stării civile. El. Ce te împiedeci așa ca o vacă. La intrebarea - vrei - a ofițerului ea a răpuns nu.
Acel ceva bun, nu este o prăjitură, este un proces.
Ca relația să dureze mai mult decât zero secunde fiecare trebuie să facă efortul ca să treacă de la - ceva bun pentru mine- la ceva bun pentru noi doi- adică bun pentru mine și pentru celălalt deopotrivă și bun și pentru ceilalți oameni căci dacă e rău pentru ceilalți, muriți desigur, romantic și eroic, ca Bonnie and Clide, ciuruiți de gloanțe.
Așa că eu zic că ai dreptate, ce să mai tot cauți, să te străduiești, ce ce cu chestiile astea, cu circuite de memorie virusate de femei rele, discursuri despre bine și rău ca la liturghie, e greu, și gata treaba!

| Drimmero a răspuns:

Nu toate femeile sunt materialiste, usuratice sau false, e drept ca exista un procent prea mare care le incrimineaza, dar nu toate sunt asa. Trebuie sa stii sa cauti,, nu sa le respingi din prima.

Hai sa zicem ca aleg casatoria, momentan nu vreau sa aud de asa ceva, mai am de trait.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nickul tau spune tot... nu poti da vina pe vremuri pentru ca tu esti defect. Eu macar imi asum asta. *Casatorit, copil, ma simt ca draq*

| mgtow explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stii trecutul meu ca sa-mi zici defectele mele. Preferi sa te simti ca naiba cu copil legat? Atunci tu ai o eroare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mgtow):

Copilul e motivul pentru care nu ma simt mai rau. Si prefer sa nu il las cu maica-sa, pentru ca la noi asa e legea. Legat de tine... toate bune, dar daca tu ai avut ghinion nu generaliza. Mai e si vorba aia ca norocul ti-l faci singur. happy

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde si de ce varsta ai.
Daca esti pana in 20 de ani 25, maxim inteleg de ce nu vrei sa te casatoresti si sa ai copii. Daca esti mai inaintat si nu ai avut parte de prea mult sex inteleg din nou ca vrei sa experimentezi.
Dar de la o anumita varsta cand te maturizezi este posibil sa se dezvolte si in tine o latura paterna sau nevoia de siguranta.
Nu spune nimeni sa te casatoresti neaparat cu acte, dar sa ai ceva stabil nu este gresit.Acuma pote esti tanar si mai poti umbla din floare in floare dar timpul nu iarta pe nimeni si daca nu ai bani o data cu varsta sa te bucuri daca mai vrea una din toate sa te mai bage in seama.

| mgtow explică (pentru Freya1):

Zici ca daca nu am bani no sa se uite niciuna la mine? Stau bine la bani si la servici. Am 27 ai uitat cine sant soferu de tir din uk care lucreaza 8h pe zi freaca menta la volan descarca un container si incarca altul atat https://ibb.co/3k049Zs

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Aaa
Pai ti-ai schimbat numele si nu te-am recunoscut.Am zis ca daca nu ai bani nu o sa se uite la infinit gagicile la tine pentru ca o sa imbatranesti si tu.

| mgtow explică (pentru Freya1):

Tu esti cea din imagine? Cine se uita la mine pl si caciula. desi sant remarcabil - e interesant ca ma sustin unii pe aici sa ma leg de una dar ei nu stiu de karma, aura negativa si viseaza ca inca mai am sanse laughing nobody gives a shìt indiferent de bani sau frumusete

| sofisis a răspuns:

Casatoria. Pentru ca ofera un mediu stabil copiiilor si pentru ca obliga legal ambii parteneri la bunastarea familiei. De asemenea, in caz ca nu mai merge, sa nu crezi ca e mult mai usor sa iesi dintr-o relatie de concubinaj. Si acolo se judeca lumea si se face circoteca, ca si in cazul casatoriei. Deci eu optez pentru casatorie.

| SG1995 a răspuns:

Îl loc să dai vina pe vremuri, mai bine te-ai îmbunătăți pe tine ca persoane. Doar tolomaci dau vina pe alți pentru propriu lor insucces. Cât despre subiect:
Nu țin neapărat să mă căsătoresc dar vreau o relație, deși copii nu vreau, nu pentru că nu-mi plac, ci pentru că abia sunt în stare să am grijă de mine, apăi de un copil.

| Plato a răspuns:

Casatoria.

| AC4S4 a răspuns:

Daca nu vrei o relatie serioasa, mai bine sa nu incepi vreuna.
De ce ai vrea sa ai o relatie cu o persoana daca in viitor nu vrei o familie? Ti se potriveste parteneriatul civil. Sa fiti numiti parteneri, nu familie... nu prea te intereseaza daca va dura sau nu relatia, deci va fi usor de rupt daca e ceva.

Doar gandeste-te ca ajungi pe la varsta de 40-50 de ani si majoritatea au un sot, copii. O sa te simti singur.

"Stiu ca nu voi avea parte de ceva stabil in viata mea din cauza vremurilor in care traim." - A, dai vina pe vremuri pentru faptul ca tu nu vrei ceva serios, nu?

Daca ar fi sa aleg, as alege casatoria. Ori ai ceva stabil, ori n-ai deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata e mai mult decat niste hartii, intr-adevar. Daaaar, cand vei avea nevoie de acte, si anumite beneficii la stat, vei fi considerat concubin. Nu se va lua in calcul ca sunteti o familie. Vrei sa faci o ipoteca de casa, (amandoi), sau orice altceva de natura legala, ca familie, si nu vei avea nici un avantaj ca concubin. Vei aplica ca si singur.
Tu esti titamai omu si ma uit la intrebari si la raspunsurile tale, si gandesti ca un copil de 12 ani.
Si nu ai 12 ani.
Poate ca inca nu te-ai lovit de asta cu "foaia de la primarie" despre care zici.
Dar iti zic, eu, ca eu m-am lovit de aceste probleme.
Vei avea un copil, putin probabil in viitorul apropiat, la tine, si vei trebui sa il duc in tabara, si trebuie sa semnezi acte, sau vrei sa te duci cu el in Romania, si trebuie sa umblii dupa acte, ca nu esti tatal lui decat in certificatul de nastere, dar ca concubin, vei trebui mereu sa folosesti procuri, si sa umblii pe la ambasade. Exact cum mi s-a intamplat mie.
Deci da, acea hartie e importanta, si daca ti-e frica de un divort costisitor si esti chitra, exista contract prenuptial, in caz de ti-e frica "ca-ti fura averea" laughing

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Esti asa sigur de tine ca voi fi parinte. Eu nu vreau mai putin romanca stii dc multe au proxenetismu in cap muncitoare in domeniu (chiar daca m-ar intreba dc nu vreau ii zic pentru ca esti romanca) orice natie as accepta nici indianca sau din pakistan dar mi.ar placea una doar pentru sex si o discutie in sfarsit de saptamana ce naiba va fi prea tarziu cand ma va gasi eu nu mai am sperante

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Eu n-am prietene cu proxenetism in cap, nu stiu ce femei cunosti tu. Astea pe care le cunosc eu sunt normale, mai facem un craciun impreuna, mai se duc si ele la munca, etc.
Cat despre asta, ca te plangi ca nu gasesti. Cum naibi nu le gasesti, ca sunt pe toate strazile, care n-au prieten. Trebuie doar sa le inviti la un suc, sau la tine, sau in oras. Si pornesti de acolo. Iti trebuie un "wingman" sa te ajute.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Ce mai e si ala? Cred ca e din cauza energiei negative care o eman nu atrag femeile. In viata stii ca nu orice om gaseste ceva stabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam așa și eu, doar că mă gândesc să adopt copilași, asta peste vreo 10 ani sau mai mult, abia am grijă de mine acum, dar să mai trăim până atunci.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cum merge procedura de adopție poți începe acum. sad
Îți vreo 5 ani numa până îl iei acasă.
General de-asta cuplurile infertile evită adopția în România.

| OrdanKarris a răspuns:

Casatoria NU aduce nici un beneficiu/avantaj barbatului. Orice ai alege, NU TE CASATORI!

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

Nu toate lucrurile se fac gandindu-te la avantajele pe care le poti obtine tu personal. Semnezi un act de casatorie, nu un tratat de pace.

| sadrian46 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Ba da, dacă ești bărbat ai oarece nevoi lumești.
O măncare bună o cămașă curată, o femeie în pat lângă tine seara, noaptea.
În plus, un bărbat căsătorit, trăiește ca un câine și moare ca un om.
Burlacul trăiește ca un om dar moare ca un câine.
Depinde ce alegi.

| SG1995 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Relația nu ține cont de avantajele materiale monsiur. Cât despre căsătorie e un ritual social, o relație poți avea la fel de bine și fără ea, e doar un simbolism ieftin pentru sentimentali.