| Atim a întrebat:

Ce ar fi bine sa iei in considerare inainte de a te hotărî sa faci un copil?

16 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând o căsnicie beton, în care responsabilitățile se împart la doi înainte de a avea copil. Apoi, mergeți împreună la cursuri unde veți fi învățați despre toate etapele premergătoare unei sarcini, etapele sarcinii, despre trimestrele sarcinii. Veți fi învățați ce trebuie să faceți după naștere și primul an de viață al copilului. Financiar este important, dar mai important este iubirea, educația pe care o oferiți copilului.
Restul vine de la sine, doar să fie înțelegere și iubire în cuplu.

| zăGhost a răspuns:

In primul rand, sa stai bine psihic, sa nu fii instabila, pentru ca nu stii niciodata daca vei avea sau nu un copil cu temperament dificil, care te va tine nopti la rand treaza, urmand ca ziua sa faca aceleasi crize de plans. In al doilea rand, sa fii dispusa sa iti sacrifici viata personala pentru urmatorii cativa ani... iesirile cu amicii se vor rari, nu vei avea timp de multe lucruri pe care le faceai inainte etc. Apoi, sa ai pe cineva care te poate ajuta atunci cand e cazul. Cand simti ca ai nevoie de 2-3 ore singura sau e nevoie sa pleci undeva unde nu poti lua copilul. Si, in cele din urma, sa stai relativ bine financiar.

| Sara2 a răspuns:

Daca ai situatie financiara si dorinta de a avea un copil

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dacă ai cu ce sa il cresti, ca viața este foarte grea.

| Freya1 a răspuns:

Sa fi matur,cu capul pe umeri, sa ai un partener ce sa isi doreasca asta si sa fie responsabil, sa ai o varsta normala pentru a face un copil.
Sa ai o situatie financiara macar medie, o casa unde sa stai, bani din ce sa il intretii si cresti si sa fi-ti sanatosi.

| SilentRain a răspuns:

Cu cine il faci, daca ai cu ce sa il cresti

| Sn4k3 a răspuns:

Sa fii in stare sa-l cresti.

| Începătorul988 a răspuns:

1. Sa ai o casa.
2. Sa ai cu ce sa il imbraci
3. Sa ai sa ii dai mancare constienta in primii ani de viata
4. Sa ai banii sa ii iei toate prostiile cand o sa mai creasca putin, cum ar fi telefon, calculator.
5. Sa ai banii de jucarii.
Sunt multe responsabilitati.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Începătorul988):

In cazul asta, in maxim doua generatii mai raminem 1 milion.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Degeaba ii dai toate alea daca nu esti in stare sa il educi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stabilitate financiara, Maturitate psihica, sanatate fizica. Si câteva carti si informatii despre cum sa cresti/sa te comporti si ce sa-i oferi de la an la an pentru a creste armonios pe toate planurile. Fizic-psihic-emotional

| Uvox a răspuns:

Situația financiară pe termen lung, starea de sănătate (tot pe termen lung), stabilitatea relatiei, vârsta, la ce esti dispus sa renunți pentru ce câștigi, cat de mult iti doresti un copil sau mai multi si sigur mai sunt.
Viața oricum e plină de surprize, plăcute sau nu dar asta e.
O sa "simti" cand este momentul.

| Illuminati2016 a răspuns:

Mai bine sa nu faci sa si asa sunt destui oameni pe planeta asta funda?

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

1.Daca esti sigur(a) ca e cu persoana potrivita si nu o sa va despartiti pe viitor (CEL MAI IMPORTANT).
2. Daca ai o sursa de bani stabila si acceptabila (bani de haine, camine etc). Mai ales azi cand imaginea conteaza si nu poti ca pe timpuri sa iti trimiti copilul la scoala cu haine ieftine, fara telefon sau unul varza etc. Conteaza imaginea lui ca sa se integreze cu restul.
3. Sa fi sigur(a) ca ai o scoala buna cu invatatori super buni. Degeaba arata frumoasa scoala daca invatatorii nu-si dau interesul. Oricum sistemul nostru e varza si probabil o sa fie nevoie sa gasesti si pe cineva care sa se ocupe de el/ea cand o sa vina vremea.
In final ar mai conta si spitalul unde o sa fie nascut, sa fie cat mai bum.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Desi pare un closeu, primul LUCRU de care ai nevoie, e stabilitàtea financiara. Un sot care va munci doar El, mai devreme sau mai tarziu iti va repro sa ca, tu nu ai un venit, si doar el sustine casa. Plus ca, e bine sa ai Banull tauwinking Apoi, sa die un copil facut din dragoste, si dorit. Si cel mai important, rabdare! Atat in sarcina cat si dupa nastere, o mamica are nevoie de odihna si rabdare. Hormonii o iau razna si vei avea nevoie de cineva sa te sustina fizic si moral! A, si sa fii sanatoasa inainte sa ramai insarcinata. Nu vei mai putea lua pastile sad

| RainmakerX a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Sustin raspunsul.
Este oarecum logic ca ar reprosa intrucat in ziua de azi femeile au destule oportunitati de avansare in diverse posturi. Sunt multe cazuri in care femeia are un venit apropiat cu barbatul.

Ce inseamna asta? 2 salarii in loc de 1
Mai multi bani pot asigura mai multe lucruri precum excursii, relaxare, chestii pentru copil, lucruri pe care ti le doresti dar care raman la stadiul de dorinta cand din singurul salariu platesti mancarea, intretinerea, chiria etc.