| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar fi corect sa faci in cazul in care te indragostesti de "dusmanul" iubitului/iubitei tale de care te-ai despartit recent?
Adica stiti toti avem o acea persoana despre care nici nu ne putem inchipui sa fie cu cineva drag noua iar fosta/fostul tocmai acolo isi gaseste fericirea cum ar fi corect sa procedeze?
Sa renunte din respect pentru fosta relatie pentru ca i-ar face rau sa ii vada impreuna?
Sa nu ii pese si sa treaca peste resentimente daca asa ii dicteaza inima?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca relatia cu persoana aceea are potential si se potrivesc partenerii, ar trebui sa incerce. Din moment ce nu mai sunteti impreuna nu ai niciun fel de obligatie. Cu unul din prietenii lui/ei e urat in unele situatii, dar in cazuri de genul cand n-au nicio tangenta deja nu mai tine de respectul pentru fosta relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sa renunte din respect".Se cheama prostie, nu respect.N-are de ce sa-i pese.De aia e "fost/fosta"si nu"actual/actuala".Nu mai este legat/legata in vreun fel de acea persoana.

| munteanuionvictor a răspuns:

Să faci ce spune inima. Nu contează că e "dușman". Dacă ție îți place, e în regulă.

| Adiadictie a răspuns:

Copii

| GoldenBoy17 a răspuns:

Sa nu ti pese, până la urma e vorba de Fericirea ta, Fericirea ta pe primul loc, Restul Ramane De vazut, Daca tu te ai indragostit de Dusmanul Fostului tau iubit, Pur si simplu incerci sa fi cu el, daca si el doreste asta, in viata nu merita sa faci sacrificii pentru o persoana care este iesita din Poveste, stii ce zic. Oricum, eu cred ca Te ai indragostit de Dusmanul Actualului Iubit, dar ai zis "Fostului" ca sa nu te pui intr-o lumina proasta, in scurte cuvint, traiestet-ti Viata langa Persoana pe care o iubesti si care te face fericita, In dragoste si in razboi nu exista Reguli! Daca tu numai simti nimic Fata de fostul (Actualul) atunci nu ti sacrifica Sentimentele pentru el, Nu merita, Bafta!

| Freya1 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Am spus asta pentru ca am patit-o si eu cu o fosta relatie. Dupa ce ne-am despratit el a fost cu fata despre care am spus ani la rand ca ar fi singura cu care nu as putea sa il vad ce era nasol ca in perioada aia eu mai vorbeam cu fostul ramasesem oarecum amici ca ne-am despartit pe cale amiabila nu stiu daca a facut asta de ciuda sau chiar tinea la ea dar in urmatoarea perioada s-au si afisat ca mai tarziu intr-o alta relatie sa mi se intample mie dar eu am tinut ascuns din oarecare "frica" de a nu il rani chiar daca e fostul pentru ca a fost singura dorinta pe care a avuto.Sa fiu fericita cu cine si cum vreau se va bucura pentru mine dar singurul lucru care ma roaga e sa nu fiu cu respectivul

| GoldenBoy17 a răspuns (pentru Freya1):

Nu, Draga mea, Nu pune accent pe ce a zis el, Fi cu cine simti tu ca iti este bine, Cine stie, Poate Dusmanul lui iti poate fi Tie Cel mai bun partener si Iubit, Nu da cu piciorul Fericirii tale pentru Nimeni! Nu merita, Apropo, Cati ani ai?

| Freya1 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

23.

| GoldenBoy17 a răspuns (pentru Freya1):

Ooo, esti Mare, eu ma gandeam ca ai 15-16 ani, Maxim, eu cred ca esti destul de mare incat sa iei propria ta decizie, tine minte, daca iei Decizia buna, Nu neaparat inseamna ca are si Rezultate bune, apropo, Multi Inainte!

| Freya1 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Da mersi...Sunt persoane care se gandesc la binele lpr si sunt persoane care se gandesc mai mult la ceimine din jur acum depinde cum pot